Դավիթ Բաբայանը Բաքվի հայերի ջարդերն Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականության ամենաարյունալի դրսևորումներից է համարում
Դավիթ Բաբայանը Բաքվի հայերի ջարդերն Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականության
ամենաարյունալի դրսևորումներից է համարում
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը Բաքվի հայերի ջարդերը Ադրբեջանի կողմից իրականացվող ցեղասպան քաղաքականության դրսևորումներից և ամենաարյունալի դեպքերից մեկն է համարում:
Բաքվի հայերի ջարդերի 32-րդ տարելիցի կապակցությամբ  «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Դավիթ Բաբայանն ընդգծեց, որ 1990 թ. հունվարի 13-ը հայ ժողովրդի պատմության ամենաողբերգական և սև էջերից մեկն է: «Այդ օրը Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվում սկսվեցին հայերի զանգվածային ջարդերը:  Պետք է լինենք միասնական, ճիշտ քաղաքականություն վարենք, կիրթ և հայրենասեր հասարակություն ձևավորենք. միայն այդ դեպքում հնարավոր կլինի խուսափել Բաքվում տեղի ունեցած ջարդերի նման ծանր փորձություններից»,- ասաց Բաբայանը:
Նրա խոսքով՝ տասնամյակներ շարունակ Ադրբեջանի կողմից  իրականացվել են  հայաթափման ծրագրեր,  ու Բաքվի ջարդերն էլ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող  ցեղասպան քաղաքականության ամենաարյունալի դեպքերից են  եղել: Բաբայանը   պատահական չի համարում, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը իր հարցազրույցը տվել է հենց տարելիցի նախօրյակին  և խոսել է գրեթե նույն ոճով, ինչ ոճով իրականացվել են Բաքվի ջարդերը 1990 թվականին:
«Սա փաստում է, որ նույն գաղափարները մնացել են, նույն մոտեցումները գերիշխում են և նույն ծրագրերը փորձում են իրականացնել: Ի՞նչ պետք է  անենք, որ նմանատիպ արյունալի դեպքերը այլևս չլինեն:  Նախ պետք է հասկանանք՝ ում հետ գործ ունենք, իրականությունը ճիշտ պատկերացնենք ու չսխալվենք նորից: Ի դեմս Ադրբեջանի՝ մենք ունենք պետություն և հասարակություն, որտեղ հայատյացությունը պետական գաղափարախոսություն է : Ի դեմս Ադրբեջանի՝ մենք ունենք երկիր, որը ֆաշիստական է իր էությամբ, և սա մենք երբեք չպետք է մոռանանք: Եթե մոռանանք, Բաքվի ջարդերից սկսած մինչև վերջին պատերազմը նորից կրկնվելու են»,- ասաց Դավիթ Բաբայանը:

Armenophobia is state-sanctioned ideology in “fascist” Azerbaijan – Artsakh FM on anniversary of Baku Pogroms
Armenophobia is state-sanctioned ideology in “fascist” Azerbaijan – Artsakh FM on anniversary
of Baku Pogroms
YEREVAN, JANUARY 13, ARMENPRESS. The Foreign Minister of Artsakh Davit Babayan described the Baku Pogroms as one of the manifestations of Azerbaijan’s genocidal policy and one of the bloodiest events.
Speaking to ARMENPRESS on the occasion of the 32nd anniversary of the Baku Pogroms, FM Babayan underscored that January 13th, 1990 is one of the most tragic and black chapters in the history of the Armenian people. “Mass pogroms targeting Armenians in Baku began that day. We must be united, we must engage in the right policy and develop an educated and patriotic society to be able to avoid difficult trials like the Baku pogroms,” Babayan said.
He said that for decades Azerbaijan engaged in plans to achieve exodus of Armenians, and the Baku pogroms were one of the bloodiest events of Azerbaijan’s genocidal policy.
FM Babayan said it was no coincidence that Azeri leader Ilham Aliyev gave an interview on the eve of the anniversary and spoke in the same style which fueled the massacres in the 1990s.
“This shows that the same ideas still exist there, the same approaches prevail and they try to implement the same plans. What should we do in order for such bloody events not to happen again? First we must understand whom we are dealing with, understand the reality correctly and not make mistakes again. In person of Azerbaijan there is a state and society where Armenophobia is a state-sanctioned ideology. In person of Azerbaijan there is a country which is a fascist country in essence, and we must never forget this. If we forget this, the Baku pogroms up to the latest war will happen again,” Babayan warned.