Փաշինյանն անդրադարձավ Արմեն Սարգսյանի հրաժարականին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատեհ չի համարում մեկնաբանելու Հայաստանի նախագահի պաշտոնից հրաժարական տալու դրդապատճառների մասին Արմեն Սարգսյանի հայտարարությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին նա ասաց ԶԼՄ-ների և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների համար կազմակերպված առցանց ասուլիսի շրջանակում:
«Որոշումը կայացրել է նախագահը: Ես դրա մասին իմացել եմ հրապարակայնացումից ժամեր առաջ: Նա երեկ հրապարակումից 3.5 ժամ առաջ զանգահարել է ինձ, և մենք խոսել ենք այդ մասին: Ես Հանրապետության նախագահին հարցրել եմ՝ ինձ հետ քննարկո՞ւմ է հարցը, թե ինձ տեղեկացնում է, որ կայացրել է որոշում: Ես փորձել եմ հասկանալ՝ որոշումը քննարկման ենթակա է, թե ոչ: Դրանից հետո նա ասել է, որ կայացրել է որոշում»,- ասաց Փաշինյանը:
Նա նշեց, որ  Սահմանադրության հետ կապված Հանրապետության նախագահի դիրքորոշումներն ավելի վաղ ևս հայտնի էին: «Նախորդ հարցուպատասխանի ժամանակ, երբ քննարկում էինք սահմանադրական փոփոխությունների թեման, ես ասացի, որ իմ դիրքորոշումն այդ կապակցությամբ մի փոքր կամ էականորեն տարբերվում է Հանրապետության նախագահի դիրքորոշումից: Բայց նաև ուզում եմ ընդգծել, որ 2018 թվականից հետո, երբ Արմեն Սարգսյանն ընտրվել է Հանրապետության նախագահ, իսկ հետո ես՝ վարչապետ, Սահմանադրության մեջ Հանրապետության նախագահի լիազորությունների մասով որևէ դրույթի փոփոխություն տեղի չի ունեցել: Այս ողջ ընթացքում կանոնների փոփոխություն տեղի չի ունեցել»,- նշեց վարչապետը:
Փաշինյանը նշեց, որ նախագահի հրաժարականի հայտարարության մեջ կա անդրադարձ դրա դրդապատճառների մասին: «Ինքս այդ բացատրություններն ընդունում եմ որպես ի գիտություն և պատեհ չեմ համարում մեկնաբանել»,- հայտարարեց նա՝ հավելելով, որ յուրաքանչյուր պաշտոնյա ինքն է որոշում այդ կարգի որոշումներն ինչ փաստարկների հիման վրա պետք է արվեն:
Անդրադառնալով «Հետք» լրատվամիջոցի հրապարակմանը այն մասին, որ Արմեն Սարգսյանը նախագահի պաշտոնը ստանձնելիս եղել է Սենթ Քիդս և Նևիսի քաղաքացի, Փաշինյանը նշեց, որ ասուլիսից առաջ տեղեկացվել է դրա մասին, սակայն մանրամասն դեռևս չի ծանոթացել բովանդակությանը: Նա հրաժարվեց որևէ մեկնաբանություն տալ հրապարակման մասին՝ հավելելով, որ համապատասխան մարմինները կզբաղվեն դրանով:

PM Pashinyan comments on resignation of Armen Sarkissian
YEREVAN, 24 JANUARY, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan does not consider it appropriate to comment on Armen Sarkissian’s statement on the motives for resigning from the post of President of Armenia, ARMENPRESS reports he said during an online press conference organized for the representatives of mass media and non-governmental organizations.
"The decision was made by the President. I learned about it hours before it was made public. He called me 3.5 hours before the publication yesterday, and we talked about it. I asked the President of the Republic if he was discussing the issue with me or he just informed me that he had made the decision. I tried to understand whether the decision was subject to discussion or not. After that, he said he had made a decision," Pashinyan said.
He noted that the positions of the President of the Republic regarding the Constitution were known earlier. "During the previous question-and-answer session, when we were discussing the topic of constitutional amendments, I said that my position in this regard differs slightly or significantly from the position of the President of the Republic. But I also want to emphasize that after 2018, when Armen Sarkissian was elected President of the Republic and then I was elected Prime Minister, there has been no change in any provision in the Constitution regarding the powers of the President of the Republic. During all this time, the rules have not changed," said the Prime Minister.
Pashinyan noted that the announcement of the president's resignation refers to its motives. ”I do not consider it appropriate to comment on them," the PM said, adding that each official decides on what arguments such decisions should be made.