Փաշինյանն անդրադարձավ Արմեն Սարգսյանի հրաժարականին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատեհ չի համարում մեկնաբանելու Հայաստանի նախագահի պաշտոնից հրաժարական տալու դրդապատճառների մասին Արմեն Սարգսյանի հայտարարությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին նա ասաց ԶԼՄ-ների և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների համար կազմակերպված առցանց ասուլիսի շրջանակում:
«Որոշումը կայացրել է նախագահը: Ես դրա մասին իմացել եմ հրապարակայնացումից ժամեր առաջ: Նա երեկ հրապարակումից 3.5 ժամ առաջ զանգահարել է ինձ, և մենք խոսել ենք այդ մասին: Ես Հանրապետության նախագահին հարցրել եմ՝ ինձ հետ քննարկո՞ւմ է հարցը, թե ինձ տեղեկացնում է, որ կայացրել է որոշում: Ես փորձել եմ հասկանալ՝ որոշումը քննարկման ենթակա է, թե ոչ: Դրանից հետո նա ասել է, որ կայացրել է որոշում»,- ասաց Փաշինյանը:
Նա նշեց, որ  Սահմանադրության հետ կապված Հանրապետության նախագահի դիրքորոշումներն ավելի վաղ ևս հայտնի էին: «Նախորդ հարցուպատասխանի ժամանակ, երբ քննարկում էինք սահմանադրական փոփոխությունների թեման, ես ասացի, որ իմ դիրքորոշումն այդ կապակցությամբ մի փոքր կամ էականորեն տարբերվում է Հանրապետության նախագահի դիրքորոշումից: Բայց նաև ուզում եմ ընդգծել, որ 2018 թվականից հետո, երբ Արմեն Սարգսյանն ընտրվել է Հանրապետության նախագահ, իսկ հետո ես՝ վարչապետ, Սահմանադրության մեջ Հանրապետության նախագահի լիազորությունների մասով որևէ դրույթի փոփոխություն տեղի չի ունեցել: Այս ողջ ընթացքում կանոնների փոփոխություն տեղի չի ունեցել»,- նշեց վարչապետը:
Փաշինյանը նշեց, որ նախագահի հրաժարականի հայտարարության մեջ կա անդրադարձ դրա դրդապատճառների մասին: «Ինքս այդ բացատրություններն ընդունում եմ որպես ի գիտություն և պատեհ չեմ համարում մեկնաբանել»,- հայտարարեց նա՝ հավելելով, որ յուրաքանչյուր պաշտոնյա ինքն է որոշում այդ կարգի որոշումներն ինչ փաստարկների հիման վրա պետք է արվեն:
Անդրադառնալով «Հետք» լրատվամիջոցի հրապարակմանը այն մասին, որ Արմեն Սարգսյանը նախագահի պաշտոնը ստանձնելիս եղել է Սենթ Քիդս և Նևիսի քաղաքացի, Փաշինյանը նշեց, որ ասուլիսից առաջ տեղեկացվել է դրա մասին, սակայն մանրամասն դեռևս չի ծանոթացել բովանդակությանը: Նա հրաժարվեց որևէ մեկնաբանություն տալ հրապարակման մասին՝ հավելելով, որ համապատասխան մարմինները կզբաղվեն դրանով:

Пашинян коснулся отставки президента Армении
Премьер-министр Армении Никол Пашинян не считает уместным комментировать содержащиеся в заявлении президента Армена Саркисяна мотивы отставки. Как сообщает Арменпресс, об этом он сказал в ходе онлайн-пресс-конференции.
«Решение было принято президентом. Я узнал об этом за несколько часов до того, как заявление было обнародовано. Он позвонил мне вчера за 3,5 часа до публикации заявления, и мы поговорили об этом. Я спросил президента Республики, он обсуждает со мной этот вопрос или сообщает мне, что принял решение. Я пытался понять, подлежит ли решение обсуждению или нет. После этого он сказал, что принял решение», — сказал Пашинян.
Он отметил, что позиция президента Республики относительно Конституции всегда была известна. «Во время предыдущей пресс-конференции, когда мы обсуждали тему конституционных изменений, я сказал, что моя позиция в этом плане незначительно или существенно отличается от позиции президента Республики. Но также хочу подчеркнуть, что после 2018 года, когда Армен Саркисян был избран президентом Республики, а затем я был избран премьер-министром, в Конституции не произошло никаких изменений ни в одном положении, касающемся полномочий президента Республики. За все это время правила не менялись», — сказал премьер-министр.
Пашинян отметил, что заявление об отставке президента отмечены ее мотивам. «Я принимаю эти объяснения во внимание и не считаю уместным комментировать  их», - сказал он, добавив, что каждое должностное лицо сам решает, на основании чего такие решения должны приниматься.
Коснувшись сообщения издания «Hetq» о том, что Армен Саркисян в период своего президентства был гражданином Сент-Китса и Невиса, Пашинян сказал, что был проинформирован об этой публикации до пресс-конференции, но еще не ознакомился с подробностями. Он отказался комментировать публикацию, добавив, что ею займутся соответствующие органы.