Թուրքիան ու Ադրբեջանը առ այսօր չեն դադարեցնում իրենց ոճրագործ քաղաքականությունը հայերի նկատմամբ. Արցախի ԱԳՆ
Թուրքիան ու Ադրբեջանը առ այսօր չեն դադարեցնում իրենց ոճրագործ
քաղաքականությունը հայերի նկատմամբ. Արցախի ԱԳՆ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 107 տարի հետևողականորեն ժխտելով հայոց ցեղասպանությունը և ջանալով չեզոքացնել միջազգային հանրության կողմից դրա ճանաչման ցանկացած փորձ՝ Թուրքիան ու Ադրբեջանը առ այսօր չեն դադարեցնում իրենց ոճրագործ քաղաքականությունը հայերի նկատմամբ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշում է Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը Հայոց ցեղասպանության 107-րդ տարելիցի կապակցությամբ տարածած հայտարարության մեջ:
«Այսօր ողջ հայ ժողովուրդը և առհասարակ մարդասիրական գաղափարներ կրող բոլոր մարդիկ աշխարհի տարբեր մասերում ոգեկոչում են 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը։ 107 տարի առաջ՝ ապրիլի 24-ին, Օսմանյան կայսրությունում ծրագրվեց և իրագործվեց 1,5 մլն հայերի ցեղասպանություն։ Հարյուր հազարավոր հայեր տարագիր դարձան՝ հաստատվելով տարբեր երկրներում և այդպիսով ձևավորելով հայկական մեծաթիվ Սփյուռք։
Հայոց ցեղասպանությունը մարդկության պատմության ընթացքում պետական մակարդակով իրականացված առաջին ցեղասպանությունն էր։ Այնուհետև Թուրքիան իրականացրեց նաև հույների, ասորիների, եզդիների, քրդերի ցեղասպանություններ և բռնի տեղահանություններ, ինչի հետևանքով զոհվեցին միլիոնավոր անմեղ մարդիկ։
Միջազգային հանրության ոչ պատշաճ և ուշացած գնահատականներն, ըստ էության, նոր ոճիրներ իրականացնելու քարտ-բլանշ դարձան ոչ միայն Թուրքիայի, այլ նաև ուրիշ պետությունների համար։ Դրանից օգտվեցին նացիստները, բռնապետական և ազգայնամոլական ռեժիմները՝ իրականացնելով նորանոր ցեղասպանություններ, կոտորածներ և բռնություններ։
107 տարի հետևողականորեն ժխտելով հայոց ցեղասպանությունը և ջանալով չեզոքացնել միջազգային հանրության կողմից դրա ճանաչման ցանկացած փորձ՝ Թուրքիան ու Ադրբեջանը առ այսօր չեն դադարեցնում իրենց ոճրագործ քաղաքականությունը հայերի նկատմամբ։
1988 թվականից ցայսօր հայ ժողովուրդը բազմիցս առերեսվել է ցեղասպան քաղաքականության դրսևորումների․ հայ ազգաբնակչության ջարդերը և զանգվածային սպանությունները Սումգայիթում, Բաքվում, Մարաղայում, 2016 և 2020 թթ․Արցախի դեմ թուրք-ադրբեջանական ագրեսիան մարդատյացության վառ օրինակներ են։
Մեծ եղեռնը չսպիացող վերք է մեզ համար։ Այն նաև քաղաքական, իրավական և բարոյական խարան է միջազգային հանրության վրա, որը կարելի է ջնջել միայն Հայոց ցեղասպանության համաշխարհային ճանաչման և դատապարտման միջոցով»,-նշված է Արցախի ԱԳ նախարարության հայտարարության մեջ։

Turkey and Azerbaijan still do not stop their criminal policy towards Armenians – Artsakh MFA
YEREVAN, APRIL 24, ARMENPRESS. The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh issued a statement on the occasion of the 107th anniversary of the Armenian Genocide, the ministry said.
“Today, the entire Armenian people and generally all the people, for whom the ideas of humanity are of special importance, commemorate the innocent victims of the 1915 Armenian Genocide.
107 years ago, on April 24, the Genocide of 1.5 million Armenians was planned and carried out in the Ottoman Empire. Hundreds of thousands of Armenians were deported, settling in different countries, thus forming a large Armenian Diaspora.
The Armenian Genocide was the first ever Genocide in human history committed at the state level. Later, Turkey committed the genocides and forced deportations of Greeks, Assyrians, Yezidis and Kurds, as a result of which millions of innocent people perished.
The international community’s improper and belated assessments of the crime became, in fact, a carte blanche not only for Turkey, but also for other countries to commit new crimes. The Nazis, dictatorial and nationalist regimes took advantage of this, committing new genocides, massacres and violence.
Having consistently denied the Armenian Genocide for 107 years and trying to neutralize any attempt by the international community to recognize it, Turkey and Azerbaijan still do not stop their criminal policy towards Armenians.
Since 1988, the Armenian people have repeatedly faced manifestations of genocidal policy – the pogroms and massacres of the Armenian population in Sumgait, Baku, Maragha, the Turkish-Azerbaijani aggressions against Artsakh in 2016 and 2020 are vivid examples of Armenophobia.
The Armenian Genocide is an unhealed wound for us. It is also a political, legal and moral stigma on the world community, which can be erased only through the international recognition and condemnation of the Armenian Genocide”.