Տուրօպերատորները պատմել են, թե որքան Է թանկացել հանգստանալը Թուրքիայի հյուրանոցներում
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անթալիայի հյուրանոցների տերերը 2022 թվականի ամառային առողջարանային սեզոնին ռուսաստանցի զբոսաշրջիկների համար գները բարձրացրել են առավելագույնը 10 տոկոսով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է Ռուսաստանի տուրօպերատորների ասոցիացիան (ՌՏՕԱ)՝ վկայակոչելով տուրիստական ճյուղի ներկայացուցիչներին:
Դրա հետ մեկտեղ տարեկան գնաճը երկրում հասել Է 70 տոկոսի ցուցանիշի, հաշվել են Վիճակագրության ինստիտուտի վերլուծաբանները: Ցուցանիշը ռեկորդային Է դարձել 20 տարվա ընթացքում: Ասոցիացիայում պարզաբանել են, որ հանգստանալու գների հարցը հանգուցային Է տրանսպորտային ճգնաժամի ֆոնին: «Խնդիրը հատկապես սուր Է Անթալիայի առողջարանների համար, որտեղ ռուսաստանցիները 2021 թվականին կազմել են հանգստացողների գրեթե 40 տոկոսը»,-նշել են փորձագետները:
Այժմ ՌԴ-ից ճանապարհորդների մեծամասնությունը Թուրքիա Է մեկնում Turkish Airlines-ի չվերթներով, որոնց համար տուրօպերատորները բլոկներով տեղեր են վերցնում: Նման փոխադրումներն ավելի թանկ են նստում, քան չարտերները: «Turkish Airlines-ով մեկնելու եւ սպասարկման պայմաններն ավելի բարձր մակարդակով են, իսկ երթուղին այժմ երկարացվել Է. շրջաթիռիչքն իրականացվում Է Եվրոպայի երկրներով: Թուրքիայի հյուրանոցատերերը զսպում են կեցության տարիֆների աճը, որպեսզի տուրփաթեթի արժեքը ռուսաստանցիների համար ընդունելի լինի»,-պարզաբանել են ՌՏՕԱ-ի փորձագետները:
Այնուամենայնիվ, փորձագետներն սպասում են անցյալ  տարվա համեմատությամբ զբոսաշրջիկների հոսքի 16 տոկոսով կրճատում: Նրանք հույս ունեն, որ այս սեզոնին ռուսաստանցիների բաժինը հյուրանոցներում կլինի 25 կամ 30 տոկոսի մակարդակի, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Туроператоры рассказали, насколько подорожал отдых в турецких отелях
Владельцы отелей Антальи в летнем курортном сезоне 2022 года повысили цены на проживание для российских туристов максимум на 10 процентов, как передает Арменпресс, об этом сообщает АТОР со ссылкой на представителей туротрасли.
При этом годовая инфляция в стране достигла значения в 70 процентов, подсчитали аналитики Института статистики. Показатель стал рекордным за 20 лет.
В ассоциации пояснили, что вопрос цены отдыха — ключевой на фоне транспортного кризиса. "Проблема особенно остра для курортов Антальи, где россияне составили в 2021 году почти 40 процентов отдыхающих", — указали эксперты.
Сейчас большинство путешественников из РФ летит в Турцию рейсами Turkish Airlines, на которых туроператоры берут блоки мест. Такая перевозка обходится дороже, чем чартеры.
"Условия перелета и сервис на Turkish Airlines выше, а маршрут теперь удлинен — облет идет через страны Европы. Турецкие отельеры сдерживают рост тарифов на проживание, чтобы стоимость турпакета для россиян была приемлемой", — пояснили эксперты АТОР.
Впрочем, эксперты все же ожидают сокращения турпотока из РФ — на 16 процентов по сравнению с прошлым годом. Они надеются, что в этом сезоне доля россиян в отелях будет на уровне 25 или 30 процентов.