ԱՄՆ դեսպանության աջակցությամբ «Շնչող արվեստ» նախագիծը կենդանություն կհաղորդի հայկական արվեստի գլուխգործոցներին
ԱՄՆ դեսպանության աջակցությամբ «Շնչող արվեստ» նախագիծը կենդանություն
կհաղորդի հայկական արվեստի գլուխգործոցներին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանության աջակցությամբ «Շնչող արվեստ» նախագիծը մի քանի վայրերում կենդանություն կհաղորդի հայկական արվեստի գլուխգործոցներին՝ դրանց մատուցման ընթացքում ներառելով տեսողական ու կատարողական արվեստների տարրեր: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում են ԱՄՆ դեսպանությունից, նշելով, որ այդօրինակ առաջին նախագիծը 2018թ․ Հայաստանում իրականացրել է Գեղագիտության ազգային կենտրոնի տնօրեն,  ԳԱԿ Փոքր թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար և «Միջազգային առաջնորդ-այցելու» ծրագրի շրջանավարտ Վահան Բադալյանը։
ԱՄՆ կատարած ճանաչողական այցի ընթացքում Վահան Բադալյանը առիթ էր ունեցել դիտարկել  կատարողական արվեստները երիտասարդների շրջանում հետաքրքրություն ու ներգրավվածություն առաջացնելու նպատակով կիրառելու ամերիկյան փորձը։  Նա հուսով է, որ «Շնչող արվեստ» նախագիծը կօգնի թանգարանների այցելուներին տեսնել հայկական արվեստը մի նոր ու ուշագրավ լույսի ներքո։
Այս տարի թանգարանների այցելուներն ու արվեստասերներն առիթ կունենան ներկայացում-ինստալյացիաների միջոցով նոր գեղարվեստական մատուցմամբ վայելել Երևանի Ժամանակակից արվեստի թանգարանի, Փարաջանովի տուն-թանգարանի և Գյումրու Ձիթողցոնց տուն-թանգարանի մի շարք հայտնի գործեր ու ցուցադրություններ։
«2018թ․ այս նախագիծը հանրության կողմից շատ լավ ընդունվեց, և հաշվի առնելով դա՝ որոշեցինք Երևանի և Գյումրու մի քանի թանգարանների հետ շարունակել համագործակցությունը՝ ուղղված թանգարանային հարուստ հա­վաքածուների հանրահռչակմանը և արժևորմանը հանրության շրջանում։ Այս տարի կրկին արվեստասերներին քաջ հայտնի գործերը կհրամցվեն նոր գեղարվեստական մատուցմամբ և մեկնաբանությամբ», - ասել է Վահան Բադալյանը։
«Շնչող արվեստ» 2-րդ նախագծի շրջանակում արվեստասերներին նորովի ներկայանալու համար մայիսի 21-ին, 25-ին և 29-ին  իրենց դռները կբացեն երեք թանգարան։ Նախատեսվում են 3-7 րոպե տևողությամբ ներկայացում-ինստալյացիաներ, որոնք միջոցառման ողջ ընթացքում պարբերաբար կկրկնվեն։

Art Alive! project to bring Armenian masterpieces to life with support of U.S. Embassy
YEREVAN, MAY 20, ARMENPRESS. Over the years, the U.S. Embassy has been proud to send a number of artists and art community leaders to the United States on various exchange programs. The alumni of those programs came together to highlight the vibrant art scene in Armenia through a new program sponsored by the Embassy called: Art Alive!, the U.S. Embassy said in a news release.
The Art Alive! project will bring Armenian masterpieces to life through site-specific performance and video art projects. The first-of-its kind event was implemented in 2018 by Vahan Badalyan, CAO of the National Center of Aesthetics (NCA), Artistic Director of NCA Small Theater and alumnus of an International Visitor Leadership Program (IVLP).  He traveled to the United States on a trip focused on exploring ways to use performing arts to empower youth to action. He hopes the Art Alive! effort will help museum visitors see Armenian art in new and exciting ways.
This year with the support from the U.S. Embassy, through the creation of large-scale immersive performance installations, museum visitors will witness the “revival” of the most significant exhibits of Yerevan Modern Art Museum, Parajanov – House Museum, and Dzitoghtsyan House-Museum in Gyumri.
“Referring to the success of the ‘ArtAlive!’ project with the public back in 2018, we have decided to continue the collaboration this year with several museums in Yerevan and Gyumri, with the aim of promoting and increasing appreciation among the public for the rich collections of the museums.  This year again the works, already well-known to the art lovers, will be presented with completely new artistic approaches, presentations, and interpretations,” Badalyan said.
Throughout the Art Alive! Events, three museums will open their doors to a new way of showcasing their art on May 21, 25 and 29.  Each installation will last between 3-7 minutes and will be performed several times over the course of the Art Alive! Experience.
Entry is free at participating museums during the Art Alive! Week of events. The complete schedule is as follows: