Տեխասում 21 մարդ Է զոհվել գնդակոծության հետեւանքով
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Տեխասի նահանգի հարավի տարրական դպրոցներից մեկում իրականացված գնդակոծության հետեւանքով զոհվել Է 21 մարդ՝ 18 երեխա եւ երեք չափահաս: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, CNN հեռուստաալիքին հաղորդել Է նահանգի սենատոր Ռոլանդ Գուտիերեսը՝ վկայակոչելով տեղի ոստիկանությանը: Ավելի վաղ Տեխասի նահանգապետ Գրեգ Էբոթը մամուլի ասուլիսում հայտարարել Է, որ զոհ Է դարձել 14 երեխա եւ ուսուցիչներից մեկը:
Նա հայտնել Է, որ հրաձիգը ճանաչված Է, նա 18-ամյա Սալվադոր Ռամոսն Էր, որը, ըստ երեւույթին, ոչնչացվել Է միջադեպի վայր ժամանած ոստիկանների կողմից: Նրանցից երկուսը փոխհրաձգության ընթացքում թեթեւ վերքեր են ստացել: Էբոթն ասել Է, որ հրաձիգը մեքենան թողել Էր դպրոցի մոտ, շենք մտել ատրճանակով եւ, ըստ որոշ տվյալների, հրացանով: Դպրոց ուղեւորվելուց առաջ Ռամոսը կրակել Է իր տատիկի վրա, որն առայժմ ողջ Է եւ գտնվում Է հիվանդանոցներից մեկում: ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենը կարգադրել Է խոնարհել դրոշները ի հիշատակ զոհվածների, հաղորդել Է Սպիտակ տունը, տեղեկացնում Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Число погибших от стрельбы в Техасе возросло до 21
В результате стрельбы в начальной школе на юге Техаса погиб 21 человек - 18 детей и трое взрослых, как передает Арменпресс, об этом  сообщил телеканалу CNN сенатор штата Роланд Гутьеррес со ссылкой на местную полицию.
Ранее губернатор Техаса Грег Эбботт на пресс-конференции заявил, что жертвами стали 14 детей и один из учителей.
Он сообщил, что стрелок опознан, им оказался 18-летний Сальвадор Рамос, который, по-видимому, был ликвидирован прибывшими на место происшествия полицейскими. Двое из них в ходе перестрелки получили легкие ранения.
Эбботт сказал, что стрелок оставил машину у школы, зашел в здание с пистолетом и, по некоторым данным, с винтовкой. Перед тем, как отправиться в школу, Рамос стрелял в свою бабушку, которая пока жива и находится в одной из больниц.