Լուվրի այցելուն տորթ է նետել «Մոնա Լիզա» նկարի վրա
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երիտասարդ բնապաշտպան ակտիվիստը տորթ Է նետել իտալացի գեղանկարիչ Լեոնարդո դա Վինչիի «Ջոկոնդա» («Մոնա Լիզա») նարի վրա, որը ցուցադրված Է Լուվրում: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մայիսի 30-ին այդ մասին հաղորդում Է BFM հեռուստաալիքը:
Հեռուստաալիքի տվյալներով՝ միջադեպը տեղի Է ունեցել կիրակի օրը: Twitter-ում հրապարակված տեսանյութի համաձայն՝ երիտասարդը նետել Է տորթի կտորը եւ դրանով լղոզել զրահապակին, որով պաշտպանված Է աշխարհում ամենահայտնի նկարներից մեկը: Առավելագույնս մոտենալ նա կարողացել Է՝ սքողվելով որպես հաշմանդամ կին. սայլակավորների համար նկարի առջեւ հատուկ անցամաս Է արված, որն ավելի մոտ Է, քան սովորական այցելուների համար միջանցքը:
«Մտածեք Երկիր մոլորակի մասին: Կան մարդիկ, ովքեր կործանում են Երկիրը: Մտածե՛ք այդ մասին: Նկաիչներ ասում են ձեզ, «Մտածե՛ք Երկրի մասին»: Բոլոր նկարիչներ, մտածեք Երկրի մասին: Ահա թե ինչու ես դա արեցի: Մտածե՛ք մոլորակի մասին»,- հայտարարել Է նա տեսանյութերից մեկում, որտեղ նա պատկերված Է թանգարանի պահակների ուղեկցությամբ հաշվանդամի սայլակը տանելիս:
Լուվրն ինքն առայժմ ոչ մի հայտարարություն չի արել միջադեպի մասին : Հեռուստաալիքի տվյալներով՝ Լուվրի աշխատակիցները մաքրել են զրահապակին, նկարը չի տուժել:
Զրահապակն տեղադրվել Է «Ջոկոնդայի» վրա անցյալում կատարված բազմաթիվ հարձակումների պատճառով. 2009 թվականին զբոսաշրջիկը նկաի վրա Է նետել թեյով բաժակը՝ այն ժամանակ ջարդելով սովորական ապակին: 1974 թվականին, երբ դա Վինչիի գործը ցուցադրվում Էր Տոկիոյի ազգային թանգարանում, նկարի վրա ներկ են սրսկել գլանանոթից, սակայն նկարը հաջողվել Է վերականգնել:
Մինչեւ 1956 թվականը կատարվել Է եւս երկու հարձակում. մի դեպքում տղամարդը թթու Է շփել նկաի վրա՝ վնասելով կտավի ստորին մասը, իսկ երկրորդ դեպքում Բոլիվիայից մի նկարիչ քար Է նետել վրան՝ հասցնելով թեթեւ վնաս: 1911 թվականին նկարը գողացել Է իտալացի թանգարանային աշխատող Վինչենցո Պերուջան: Նա այն թաքցրել Է իր բնակարնում: «Մոնա Լիզան» գտնվել Է երկու տարի անց, երբ Պեուջան փորձել Է գործը վաճառել Ֆլորենցիայի հռչակավոր գեղարվեստական պատկերասրահին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Посетитель Лувра измазал тортом картину "Мона Лиза"
Молодой активист-эколог бросил торт в картину "Джоконда" ("Мона Лиза") итальянского живописца Леонардо да Винчи, выставленную в стенах Лувра. Как передает Арменпресс, об этом сообщает в понедельник телеканал BFM.
По его данным, инцидент произошел в воскресенье. Согласно видеозаписям, опубликованным в Twitter, молодой человек бросил кусок торта и размазал его по бронестеклу, которым защищена одна из самых известных в мире работ. Подобраться на максимально близкую дистанцию он смог, замаскировавшись под женщину-инвалида - для колясочников перед картиной сделан специальный проход, который расположен ближе, чем коридор для обычных посетителей.
"Подумайте о Земле. Есть люди, которые разрушают Землю. Подумайте об этом. Художники говорят вам: "Подумайте о Земле". Все художники, думайте о Земле. Вот почему я сделал это. Подумайте о планете", - заявил он на одном из видеороликов, где он запечатлен катящим инвалидное кресло в сопровождении охраны музея.
Сам Лувр пока не опубликовал никаких заявлений об инциденте. По данным телеканала, сотрудники Лувра отмыли бронестекло, картина не пострадала. Бронестекло было установлено ввиду многочисленных покушений на "Джоконду", совершенных в прошлом: в 2009 году турист бросил в картину чашку чая, разбив тогда еще обычное стекло. В 1974 году, когда работа Да Винчи выставлялась в Токийском национальном музее, ее обрызгали из баллончика с краской, однако работу удалось восстановить. До этого в 1956 году было совершено еще два нападения: в одном случае мужчина облил ее кислотой, повредив нижнюю часть полотна, а во втором художник из Боливии бросил в нее камень, нанеся легкий ущерб.
В 1911 году картину украл итальянский музейный работник Винченцо Перуджа. Он спрятал ее в своей квартире. "Мона Лиза" была найдена два года спустя, когда Перуджа попытался продать работу знаменитой художественной галерее Уффици во Флоренции.