Դեսպան Մկրտչյանն իր հավատարմագրերն է հանձնել Ալբանիայի նախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ալբանիայի Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Մկրտչյանն (նստավայրը` Աթենք) հունիսի 7-ին իր հավատարմագրերն է հանձնել Ալբանիայի Հանրապետության նախագահ Իլիր Մետային։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ինչպես տեղեկացնում Հունասըանում Հայաստանի դեսպանության «Ֆեյսբուք»-ի էջը, պաշտոնական արարողությանը հաջորդած հանդիպման ընթացքում Ալբանիայի նախագահը շնորհավորել և հաջողություն է մաղթել ՀՀ դեսպանին՝ վստահություն հայտնելով, որ իր ջանքերը կներդնի երկկողմ հարաբերությունների առավել զարգացման գործում:
«Դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը նշել է, որ երկու երկրները փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցություն հաստատելու մեծ ներուժ ունեն և հույս հայտնել, որ մոտ ապագայում հայ-ալբանական համագործակցության օրակարգն ավելի կընդլայնվի, կդրվեն երկկողմ իրավապայմանագրային դաշտի հիմքերը: Միաժամանակ դեսպանը նշել է, որ իր գործունեության առանցքում լինելու են ոչ միայն քաղաքական և տնտեսական հարաբերությունների խորացումը, այլ նաև մշակութային և գիտակրթական ոլորտներում առկա ներուժի կիրառումը։ Այդ համատեքստում դեսպանն ընդգծել է, որ Ալբանիայի մայրաքաղաքում «Թումո Տիրանայի» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի գործունեությունն իր ուրույն դերակատարությունն ունի` ինչպես երկու երկրների միջև գիտական և տեխնոլոգիական ոլորտում համագործակցության, այնպես էլ երկու երկրների երիտասարդության, ապագա սերունդների կապերի ամրապնդման գործում»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են բազմակողմ ձևաչափում առկա փոխադարձ աջակցությունը։
Նշվում է, որ նախագահ Իլիր Մետան հաջողություններ է մաղթել դեսպան Մկրտչյանին Ալբանիայում դիվանագիտական առաքելության իրականացման գործում և արտահայտել իր աջակցությունն այդ առաքելությանը: Ալբանիայի նախագահը նաև կարևորել է Ալբանիայի հայ համայնքի դերը` երկու երկրների միջև բարեկամական կապերի ամրապնդման գործում:

Ambassador Mkrtchyan presents credentials to the President of Albania
YEREVAN, JUNE 7, ARMENPRESS. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Republic of Albania Tigran Mkrtchyan (residence in Athens) presented his credentials to the President of the Republic of Albania Ilir Meta on June 7.
As ARMENPRESS was informed from the Facebook page of the Armenian Embassy in Greece, during the meeting following the official ceremony the President of Albania congratulated and wished success to the Armenian Ambassador, expressing confidence that he will contribute to the development of bilateral relations.
Ambassador Tigran Mkrtchyan noted that the two countries have a great potential for cooperation in areas of mutual interest, expressing hope that in the near future the agenda of Armenian-Albanian cooperation will be further expanded, the foundations of a bilateral legal field will be laid.  At the same time, the Ambassador noted that the focus of his activities will be not only the deepening of political and economic relations, but also the application of the existing potential in the cultural, scientific and educational spheres. In this context, the Ambassador stressed that the activities of the Tumo Tirana Creative Technology Center in the Albanian capital have a unique role in the cooperation between the two countries in the field of science and technology, as well as in strengthening the ties between the youth and future generations of the two countries.
The interlocutors noted with satisfaction the mutual support in the multilateral dimension.
President Ilir Meta wished success to Ambassador Mkrtchyan in carrying out his diplomatic mission in Albania and expressed his support for that mission. The President of Albania also emphasized the role of the Armenian community in Albania in strengthening the friendly ties between the two countries.