Դեսպան Մկրտչյանն իր հավատարմագրերն է հանձնել Ալբանիայի նախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ալբանիայի Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Մկրտչյանն (նստավայրը` Աթենք) հունիսի 7-ին իր հավատարմագրերն է հանձնել Ալբանիայի Հանրապետության նախագահ Իլիր Մետային։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ինչպես տեղեկացնում Հունասըանում Հայաստանի դեսպանության «Ֆեյսբուք»-ի էջը, պաշտոնական արարողությանը հաջորդած հանդիպման ընթացքում Ալբանիայի նախագահը շնորհավորել և հաջողություն է մաղթել ՀՀ դեսպանին՝ վստահություն հայտնելով, որ իր ջանքերը կներդնի երկկողմ հարաբերությունների առավել զարգացման գործում:
«Դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը նշել է, որ երկու երկրները փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցություն հաստատելու մեծ ներուժ ունեն և հույս հայտնել, որ մոտ ապագայում հայ-ալբանական համագործակցության օրակարգն ավելի կընդլայնվի, կդրվեն երկկողմ իրավապայմանագրային դաշտի հիմքերը: Միաժամանակ դեսպանը նշել է, որ իր գործունեության առանցքում լինելու են ոչ միայն քաղաքական և տնտեսական հարաբերությունների խորացումը, այլ նաև մշակութային և գիտակրթական ոլորտներում առկա ներուժի կիրառումը։ Այդ համատեքստում դեսպանն ընդգծել է, որ Ալբանիայի մայրաքաղաքում «Թումո Տիրանայի» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի գործունեությունն իր ուրույն դերակատարությունն ունի` ինչպես երկու երկրների միջև գիտական և տեխնոլոգիական ոլորտում համագործակցության, այնպես էլ երկու երկրների երիտասարդության, ապագա սերունդների կապերի ամրապնդման գործում»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են բազմակողմ ձևաչափում առկա փոխադարձ աջակցությունը։
Նշվում է, որ նախագահ Իլիր Մետան հաջողություններ է մաղթել դեսպան Մկրտչյանին Ալբանիայում դիվանագիտական առաքելության իրականացման գործում և արտահայտել իր աջակցությունն այդ առաքելությանը: Ալբանիայի նախագահը նաև կարևորել է Ալբանիայի հայ համայնքի դերը` երկու երկրների միջև բարեկամական կապերի ամրապնդման գործում:

Посол Армении вручил верительные грамоты президенту Албании
Чрезвычайный и Полномочный посол Республики Армения в Республике Албания Тигран Мкртчян (резиденция в Афинах) 7 июня вручил верительные грамоты президенту Албании Илиру Мете.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на страницу посольства Армении в Греции в Facebook, в ходе состоявшейся после официальной церемонии встречи президент Албании поздравил посла Армении и пожелал ему успехов, выразив уверенность, что последний приложит усилия для дальнейшего развития двусторонних отношений.
Посол Тигран Мкртчян отметил, что две страны имеют большой потенциал для сотрудничества в представляющих взаимный интерес сферах, выразив надежду, что в ближайшее время повестка дня армяно-албанского сотрудничества будет еще больше расширена, будут заложены основы двустороннего договорно-правового поля. При этом посол отметил, что в центре его деятельности будет не только углубление политических и экономических отношений, но и использования имеющегося потенциала в культурной, научной и образовательной сферах.
В этом контексте посол подчеркнул, что деятельность Центра творческих технологий «Тумо Тирана» в албанской столице играет уникальную роль в сотрудничестве между двумя странами в области науки и технологий, а также в укреплении связей между молодежью и будущих поколений.
Собеседники с удовлетворением отметили взаимную поддержку в многостороннем форматах.
Президент Илир Мета пожелал успехов послу Мкртчяну в выполнении его дипломатической миссии в Албании и выразил свою поддержку этой миссии. Президент Албании также подчеркнул роль армянской общины Албании в укреплении дружественных связей между двумя странами.