«Սադա քափ» բասկետբոլային մրցաշարը մարզական տոն կբերի Երևան. հավաքականի ներկայացուցիչները մեծ սպասելիքներ ունեն
«Սադա քափ» բասկետբոլային մրցաշարը մարզական տոն կբերի Երևան. հավաքականի
ներկայացուցիչները մեծ սպասելիքներ ունեն
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում մեկնարկող «Սադա քափ» բասկետբոլային միջազգային մրցաշարը խոստանում է դիտարժան լինել: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման կարծիք հայտնեց Հայաստանի բասկետբոլի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Ռեքս Կալամյանը: Վերջինս շեշտեց, որ կարևոր է հաղթել մրցաշարերում, սակայն առավել կարևոր է զարգացնել և այլ մակարդակի հասցնել հայաստանյան բասկետբոլը: «Մենք այստեղ խոսում ենք երեք լեզվով՝ հայերեն, անգլերեն և բասկետբոլի լեզվով: Այստեղ մարզումներն անցկացնում ենք NBA-ի ոճով»,- ասաց նա:
Հայաստանի բասկետբոլի հավաքականի անդամ Անդրե Սփայթ-Մկրտչյանը մեծ ոգևորությամբ է միացել ընտրանուն: «Ուրախ ենք, որ 2016 թվականից հետո կրկին հավաքականի հետ ենք: Մեծ հնարավորություն է մասնակցել «Սադա քափ»-ին՝ դրանով իսկ նախապատրաստվելով Եվրոպայի փոքր երկրների առաջնությանը»,- ասաց նա:
Հայաստանի ընտրանու մյուս ներկայացուցիչը՝ Ալբերտ Թադևոսյանը մեծ ակնկալիքներ ունի առաջիկա մրցաշարերից: «Ուրախ ենք, որ մեզ հետ աշխատում է այնպիսի մարզիչ, ինչպիսին Ռեքս Կալամյանն է: Ծանր աշխատանքով ենք նախապատրաստվում առաջիկա մրցաշարերրին, սարսափելի հոգնում ենք, սակայն մեծագույն հաճույքով ենք պատրաստվում: Հույս ունենք ոսկե մեդալներով վերադառնալ Մալթայից՝ փոքր երկրների Եվրոպայի առաջնությունից»,- ասաց նա:
Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիան համագործակցում է «Սադա» ընկերության հետ: Համագործակցությունը տարածվում է չորս տարբեր տարիքային հավաքականների վրա: Հայաստանի բասկետբոլի հավաքականն այս օրերին ուսումնամարզական հավաքի միջոցով նախապատրաստվում է հունիսի 23-26-ը Երևանում կայանալիք «Սադա քափ» միջազգային մրցաշարին և հունիսի 28-ից հուլիսի 3-ը Մալթայում կայանալիք Եվրոպայի փոքր երկրների առաջնությանը (ԵԱ):

Баскетбольный турнир «Сада Кап» создаст в Ереване спортивный праздник
Международный баскетбольный турнир «Сада Кап» в Ереване обещает быть зрелищным. Как передает «Арменпресс», такое мнение на встрече с журналистами высказал главный тренер сборной Армении по баскетболу Рекс Каламян. Он подчеркнул, что можно выиграть турнир, конечно важно, но важнее развивать и вывести армянский баскетбол на новый уровень. «Здесь мы говорим на трех языках: армянском, английском и на языке баскетбола. Мы здесь  тренируемся по системе НБА», - сказал Рекс Каламян.
С большим энтузиазмом к команде присоединился член сборной Армении по баскетболу Андре Спайт-Мкртчян. «Рад, что я снова, после 2016 года вместе с командой. Это отличная возможность принять участие в «Сада Кап», и тем самым подготовиться к чемпионату Европы малых стран», - сказал он.
Другой член сборной Армении Альберт Тадевосян на предстоящие турниры возлагает большие надежды. «Мы рады, что с нами работает такой тренер, как Рекс Каламян. К предстоящим турнирам готовимся тяжелой работой, ужасно устали, но делаем это с большим удовольствием. Надеемся вернуться с Мальты с медалями чемпионата Европы малых стран», - сказал он.
Федерация баскетбола Армении сотрудничает с компанией «Сада». Партнерство охватывает четыре разные возрастные группы. Сборная Армении по баскетболу в настоящее время готовится к международному турниру «Сада Кап», который пройдет в Ереване с 23 по 26 июня, и к чемпионату Европы малых стран, который пройдет на Мальте с 28 июня по 3 июля.