Մեկնարկեց «Ներառական կրթություն» խորագրով համահայկական գիտակրթական աշխատաժողով
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեկնարկեց «EduArmenia2022» համահայկական գիտակրթական աշխատաժողովը, որը կրում է «Ներառական կրթություն» խորագիրը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, աշխատաժողովի մեկնարկին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը նշեց, որ ներառական կրությունը ոլորտի առանցքային թեմաներից մեկն է:
«Մենք գիտենք, որ այս տարի հանրակրթության մասին օրենքում գնացինք սկզբունքային փոփոխությունների՝ էապես վերանայելով ներառական կրթությանն առնչվող դրույթները: եթե ուզում ենք մեր կրթությունը կազմակերպել որակյալ , ապա պետք է հաշվի առնենք յուրաքանչյուր երեխայի առանձնահատկությունը»- նշեց նա:
«EduArmenia»-ի համահիմնադիր Լիլիթ Մկրտչյանը շեշտեց, որ ամեն տարի համահայկական գիտակրթական աշխատաժողովի նպատակները տարբեր են: Նրա խոսքով՝ իրենց ցանկությունն է, որ այն բոլոր ելույթներն ու դասախոսությունները, որոնք աշխատաժողովի 4 օրերի ընթացքում հնչեն՝ ազդեցիկ ու կիրառելի լինեն:
«Ուզում եմ, որ բոլոր գաղափարները տեղափոխվեն գործողությունների դաշտ և մենք կարճ ժամանակում քաղենք դրանց պտուղները,- ասաց նա:
Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի ռեկտոր Սրբուհի Գևորգյանի խոսքով՝ ներառական կրթությունը կարևոր հիմնախնդիր է կրթության ծրագրային բարեփոխումների մեջ:
Աշխատաժողովը տեղի է ունենալու հուլիսի 1- 4-ը։ Հուլիսի 1-2-ին աշխատանքները կիրականացվեն առկա ձևաչափով, գրանցվել է շուրջ 700 մասնակից:
Հուլիսի 3-4-ին աշխատանքները կանցկացվեն առցանց ձևաչափով: Շուրջ 60 խոսնակներ հանդես կգան զեկույցներով:

Стартовал всеармянский научно-образовательный семинар под названием «Инклюзивное образование»
ЕРЕВАН, 1 ИЮЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Стартовал всеармянский научно-образовательный семинар «EduArmenia2022» под названием «Инклюзивное образование». Как сообщает корреспондент «Арменпресс», в начале семинара заместитель министра образования и культуры РА Жанна Андреасян отметила, что инклюзивное образование является одной из ключевых тем сферы.
«Мы знаем, что в этом году мы внесли кардинальные изменения в закон об общем образовании, существенно пересмотрев положения, касающиеся инклюзивного образования: если мы хотим организовать свое образование качественно, то мы должны учитывать особенности каждого ребенка", - сказала она.
Соучредитель «EduArmenia» Лилит Мкртчян подчеркнула, что цели Всеармянского научно-образовательного семинара каждый год разные. По его словам, они желают, чтобы все выступления и лекции, которые будут прочитаны в течение 4 дней семинара, были эффективными и применимыми.
«Я хочу, чтобы все идеи были воплощены в жизнь, и мы пожинали их плоды в короткие сроки», — сказала она.
По словам ректора Армянского государственного педагогического университета Србуи Геворкян, инклюзивное образование является важным вопросом в реформах образовательных программ.
Семинар состоится 1-4 июля. 1-2 июля работы будут проходить в существующем формате, зарегистрировалось около 700 участников.