Գյումրիում Երևանի օրեր. կկայանա ««Սիմֆոնիկ» «Ռեինկարնացիա»» մեծ համերգը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյումրիում օգոստոսի 26-ին և 27-ին Երևանի օրեր են: Երկու օր շարունակ, Հայաստանի մշակութային մայրաքաղաքի շնչին կմիախառնվի երևանյան շունչը: Իսկ մինչ այդ՝ այս պահին, Երևանում մշակութառատ եռուզեռ է՝ նախապատրաստություն, փորձեր ու լրամշակվող նախագծեր:
Ինչպես «Արմենօպրես»-ին հայտնեցին Երևանի քաղաքապետարանից, երևանյան օրերի ընթացքում Գյումրիում սպասվում է աննախադեպ համերգային ծրագիր: Վարդանանց հրապարակում կկայանա ««Սիմֆոնիկ» «Ռեինկարնացիա»» մեծ համերգը:
Թե ինչպիսին կլինի երաժշտական տարբեր նախապատվություններ ունեցող երկու խմբերի միաձուլումը՝ կազմակերպիչները փակագծերը չեն բացում, բայց վստահեցնում են՝ տոնի մասնակիցները ջերմության ու զգացմունքների պակաս հաստատ չեն ունենա:
«Մեծ ծավալի միջոցառում է, որը ցույց կտա սիմֆոնիկ նվագախմբի հնարավորությունները և «Ռեինկարնացիա» խմբի շատ սիրված համերգացանկը: Մեծ սիրով հրավիրում եմ մեր շատ սպասված համերգին, կարծում եմ, որ շատ լավ առիթ է, որ մարդիկ գան Գյումրի, լսեն երաժշտություն: Երաժշտությունը կարող է մարդկանց միավորել և դրդել, որ գան: Մեծ սիրով բոլորին սպասում ենք»,-նկատում է Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հիմնադիր-ղեկավար Սերգեյ Սմբատյանը:
«Սա 20 տարվա քրտնաջան աշխատանք է, պարտավորեցնող է: Բոլորին՝ թե Երևանից, թե մարզերից հրավիրում եմ Գյումրի: Ինձ համար սա եղել է տարիների երազանք և ես համոզված եմ, որ շատերին դուր է գալու»,- վստահեցնում է «Ռեինկարնացիա» խմբի հիմնադիր Ռոլանդ Գասպարյանը:
Էրեբունի-Երևանից՝ Գյումրի. ծրագիրը հագեցած է, երգացանկը՝ սիրված:
Երևանի քաղաքապետարանի առաջնահերթություններից է՝ մայրաքաղաքում ծնվող մշակույթը նաև Հայաստանի բոլոր մարզերում տարածելը: Մշակութային ապակենտրոնացումն այս անգամ Գյումրիում է: Արվել է հնարավոր ամեն ինչ, որ Երևանի օրերն առանձնանան ինքնատիպ ու հետաքրքիր ծրագրերով:
«Երևանի քաղաքապետարանը մեծ ուշադրություն է դարձնում մշակութային միջոցառումներին, և մենք ամեն տարի բյուջեում զգալի միջոցներ ենք նախատեսում՝ մշակութային միջոցառումներ իրականացնելու համար: Այս ամսվա վերջին Գյումրիում տեղի են ունենալու Երևանի օրերը. մեծ միջոցառումներ են լինելու. համերգներ, թատերական ներկայացումներ, տոնավաճառներ և, իհարկե, այս ամենն ամփոփվելու է ««Սիմֆոնիկ» «Ռեինկարնացիա»» համերգային մեծ ծրագրով: Կարծում եմ՝ լավ և հետաքրքիր ժամանց է սպասվում: Այնպես որ, բոլորին հրավիրում եմ Գյումրի՝ միասին նշելու Երևանի օրերն ու վայելելու լավ երեկո: Կսպասենք Գյումրիում»,- նշում է Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը:
«Ակնկալում ենք հյուրեր ամբողջ աշխարհից, որ գան, լավ օրեր անցկացնեն, տեսնեն մեր տեսարժան վայրերը, մշակույթը, նիստ ու կացը, վայելեն գյումրեցու աղ ու հացը: Սիրով հրավիրում ենք բոլորին ներկա գտնվելու բացառիկ միջոցառմանը, որից, վստահ եմ, այնպիսի տպավորություներով կհեռանան, որպիսիք երբեք ոչ մի տեղ չեն զգացել»,- նշում է Գյումրի համայնքի ղեկավար Վարդգես Սամսոնյանը:

В Гюмри пройдут Дни Еревана: состоится большой концерт: «Симфонический» и «Реинкарнация»
26 и 27 августа в Гюмри пройдут дни Еревана. В течение двух  дней культурная столица Армении и столица Ереван будут дышать в унисон. А пока в Ереване царит суета: приготовления, репетиции и пересматриваемые проекты.
Как сообщили «Арменпресс» в мэрии Еревана, в Гюмри в Дни Еревана ожидается беспрецедентная концертная программа. На площади Вардананц состоится большой концерт: «Симфонический» и «Реинкарнация».
Как будет выглядеть слияние двух коллективов разных музыкальных жанров. Организаторы не раскрывают скобки, но уверяют, что участники праздника не испытают недостатка в теплоте и чувствах.
«Это масштабное мероприятие, которое представит возможности симфонического оркестра и полюбившийся концертный репертуар группы «Реинкарнация». С любовью приглашаю вас на наш долгожданный концерт, я думаю, что это очень хорошая возможность приехать в Гюмри и послушать музыку. Музыка может объединить людей и побудить их прийти. Будем ждать всех с большой любовью», - заверил Сергей Смбатян, основатель-руководитель Государственного симфонического оркестра Армении.
«Это 20 летняя напряженная работа, это обязывает. Приглашаю всех и из Еревана и из регионов в Гюмри. Это моя давнейшая мечта, и я уверен, что многим она понравится», - заверил основатель группы «Реинкарнация» Роланд Гаспарян.
От Эребуни-Еревана до Гюмри. Программа будет весьма насыщена и популярна.
Одним из приоритетов мэрии Еревана является распространение культуры, рожденной в столице, во все регионы Армении. Культурная децентрализация на этот раз пришлась на Гюмри. Сделано все возможное, чтобы Дни Еревана отличались оригинальными и интересными программами.
«Мэрия Еревана уделяет большое внимание культурным мероприятиям, и каждый год в бюджете мы планируем значительные средства на проведение культурных мероприятий. В конце этого месяца в Гюмри пройдут Дни Еревана. Будут большие мероприятия: концерты, театральные представления, ярмарки и, конечно же, все это завершит большая концертная программа: «Симфонический» и «Реинкарнация». Думаю, нас ждет время хорошее и интересное времяпровождение. Так что, я приглашаю всех в Гюмри, чтобы вместе отметить Дни Еревана и хорошо провести вечер. Ждем вас в Гюмри», - сказал мэр Еревана, Грачья Саркисян.
«Мы ждем гостей со всего мира, пускай приедут, проведут у нас хорошие дни, осмотрят наши достопримечательности, познакомятся с нашей культурой, отведают гюмрийского хлеба с солью. От всего сердца приглашаем всех посетить это уникальное мероприятие, после которого, я уверен, они возвратятся с такими впечатлениями, каких они не испытывали  нигде», - отметил глава общины Гюмри Вардгес Самсонян.