Կանադայի արտգործնախարարը ՀՅԴ Հայ դատի հանձնախմբի հետ հանդիպմանն անդրադարձել է Ղարաբաղյան հակամարտությանը վերաբերող հիմնահարցերին
Կանադայի արտգործնախարարը ՀՅԴ Հայ դատի հանձնախմբի հետ հանդիպմանն
անդրադարձել է Ղարաբաղյան հակամարտությանը վերաբերող հիմնահարցերին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Մելանի Ջոլին խորհրդարանականներ Ջին Յիփի և Հան Դոնգի ուղեկցությամբ օգոստոսի 11-ին այցելել է Տորոնտոյի հայկական կենտրոն, ծանոթացել հայ համայնքի առօրյա կյանքին և հոգևոր-կրթական կառույցների գործունեությանը։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ Դատի կենտրոնական գրասենյակից, նշելով, որ Մելանի Ջոլիի՝ արտգործնախարարի պաշտոնում սա առաջին այցելությունն էր հայ համայնքին։
Տորոնտոյի հայկական կենտրոնում տեղի է ունեցել նաև առանձնազրույց Կանադայի արտաքին գործերի նախարարի և ՀՅԴ Հայ դատի տեղական ու շրջանային հանձնախմբերի ներկայացուցիչների միջև։ Հանդիպման ընթացքում ծավալուն անդրադարձ է կատարվել Ղարաբաղյան հակամարտության ներկա հանգրվանին վերաբերող հիմնահարցերին, Հայաստանում Կանադայի դեսպանության հիմնադրման աշխատանքներին, Հայաստանի զարգացման գործում կանադական օժանդակությանը, ինչպես նաև Տորոնտոյի ընդհանուր շրջանում հայ համայնքի գործունեությանը։

YEREVAN, AUGUST 12, ARMENPRESS. Canadian Foreign Minister Mélanie Joly and Canadian lawmakers Jean Yip and Han Dong visited the Armenian Center of Toronto on August 11 and got acquainted with the everyday life of the Armenian community and the work of the spiritual-educational organizations, the Armenian National Committee said in a statement, adding that this is Joly's first visit to the Armenian community in her capacity as foreign minister.
During a meeting with the Armenian National Committee officials, a comprehensive discussion on the Nagorno Karabakh conflict’s current situation took place. The discussion also focused on the establishment of the Canadian Embassy in Armenia, Canada’s support in the development of Armenia, and the activities of the Armenian community in Toronto.