Կանադայի արտգործնախարարը ՀՅԴ Հայ դատի հանձնախմբի հետ հանդիպմանն անդրադարձել է Ղարաբաղյան հակամարտությանը վերաբերող հիմնահարցերին
Կանադայի արտգործնախարարը ՀՅԴ Հայ դատի հանձնախմբի հետ հանդիպմանն
անդրադարձել է Ղարաբաղյան հակամարտությանը վերաբերող հիմնահարցերին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Մելանի Ջոլին խորհրդարանականներ Ջին Յիփի և Հան Դոնգի ուղեկցությամբ օգոստոսի 11-ին այցելել է Տորոնտոյի հայկական կենտրոն, ծանոթացել հայ համայնքի առօրյա կյանքին և հոգևոր-կրթական կառույցների գործունեությանը։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ Դատի կենտրոնական գրասենյակից, նշելով, որ Մելանի Ջոլիի՝ արտգործնախարարի պաշտոնում սա առաջին այցելությունն էր հայ համայնքին։
Տորոնտոյի հայկական կենտրոնում տեղի է ունեցել նաև առանձնազրույց Կանադայի արտաքին գործերի նախարարի և ՀՅԴ Հայ դատի տեղական ու շրջանային հանձնախմբերի ներկայացուցիչների միջև։ Հանդիպման ընթացքում ծավալուն անդրադարձ է կատարվել Ղարաբաղյան հակամարտության ներկա հանգրվանին վերաբերող հիմնահարցերին, Հայաստանում Կանադայի դեսպանության հիմնադրման աշխատանքներին, Հայաստանի զարգացման գործում կանադական օժանդակությանը, ինչպես նաև Տորոնտոյի ընդհանուր շրջանում հայ համայնքի գործունեությանը։

Министр ИД Канады на встрече с членами Комитета «Ай Дата» АРФД коснулась вопросов карабахского конфликта
Министр ИД Канады на встрече с членами Комитета «Ай Дата» АРФД коснулась вопросов
Министр иностранных дел Канады Мелани Жоли в сопровождении парламентариев Джин Ип и Ян Донга 11 августа посетила Армянский центр Торонто, ознакомилась с жизнью армянской общины и деятельностью духовных и просветительских структур. Об этом «Арменпресс» сообщили в Центральном офисе Бюро «Ай Дата» АРФД, отметив, что это первый визит Мелани Жоли в армянскую общину в качестве министра иностранных дел.
В Армянском центре Торонто состоялась беседа министра иностранных дел Канады с представителями местных и региональных комитетов АРФД. Были затронуты вопросы, касающиеся нынешнего положения карабахского конфликта, работ по открытию посольства Канады в Армении, помощью Канады Армении, а также с деятельностью армянской общины Торонто.