Միշտ կհիշեմ այն առատաձեռն օգնությունը, որն ուղարկեց Հայաստանի ժողովուրդը․ Քըլըչը շնորհակալություն է հայտնել հումանիտար օգնության համար
Միշտ կհիշեմ այն առատաձեռն օգնությունը, որն ուղարկեց Հայաստանի
ժողովուրդը․ Քըլըչը շնորհակալություն է հայտնել հումանիտար օգնության համար
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու հարցով Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչ Սերդար Քըլըչը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանից թուրքական աղետի գոտի ուղարկված հումանիտար օգնության համար։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին նա գրառում է կատարել «Թվիթեր»-ի իր էջում՝ մասնավորապես շնորհակալական խոսքն ուղղելով Հայաստանի փոխարտգործնախարար Վահան Կոստանյանին ու հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցով ՀՀ հատուկ ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանին։
«Շնորհակալ եմ, հարգելի Վահան Կոստանյան և Ռուբեն Ռուբինյան, ձեր ջանքերի համար, որոնց շնորհիվ այս ամենը հնարավոր դարձավ։ Ես մշտապես կհիշեմ այն առատաձեռն օգնությունը, որը Հայաստանի ժողովուրդն ուղարկեց՝ օգնելու թեթևացնել Թուրքիայի երկրաշարժից տուժած գոտիներում գտնվող մարդկանց տառապանքը»,- գրել է Քըլըչը։
Նա նշել է, որ ի հավելումն փրկարարների ու տեխնիկական աջակցության, Հայաստանը 5 բեռնատարների միջոցով 100 տոննա ուտելիք, ջուր, դեղամթերք ու առաջին անհրաժեշտության այլ պարագաներ է ուղարկել։
Հիշեցնենք, որ հումանիտար օգնությունն ուղարկվել է հայ-թուրքական ցամաքային սահմանով՝ Մարգարայի կամրջով։

Никогдане забуду ту щедрую помощь, которую прислал народ Армении. Кылыч поблагодарил за гумпомощь
Спецпредставитель Турции по вопросу урегулирования  армяно-турецких отношенийСердар Кылыч поблагодарил за гуманитарную помощь, направленную из Армении в турецкую зону бедствия.
Как передает Арменпресс, об этом он написал на своей странице в Twitter, в частности, поблагодарив заместителя министра иностранных дел Армении Ваана Костаняна и спецпредставителя Армении по вопросу урегулирования  армяно-турецких отношений Рубена Рубиняна.
«Благодарю, уважаемые Ваан Костаня и Рубен Рубинян, за ваши усилия, благодаря которым все это стало возможным. Я всегда буду помнить ту щедрую помощь, которую направил народ Армении для облегчения страданий людей в пострадавших от землетрясения районах Турции», - написал Кылыч.
Он отметил, что помимо спасателей и технической поддержки, Армения на 5 грузовиках отправила 100 тонн продуктов питания, воды, медикаментов и других предметов первой необходимости.
Напомним, что гуманитарная помощь была отправлена ​​через сухопутную армяно-турецкую границу, по мосту Маргара.