Մարկեսի որդիները հրատարակել են գրողի գիրքը, որը նա կարգադրել էր ոչնչացնել
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կոլումբիացի հռչակավոր գրող, «Հարյուր տարվա մենություն» գրքի հեղինակ Գաբրիել Գարսիա Մարկեսի՝ կյանքի օրոք չհրատարակված վեպը՝ «Կհանդիպենք օգոստոսին» վերտառությամբ, լույս է տեսել՝ չնայած նա կարգադրել էր ոչնչացնել այն։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդում է The Washington Post պարբերականը։
Մարկեսի մահից 10 տարի անց նրա որդիները որոշել են հրատարակել վեպը՝ Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր գրողի ցանկությանը հակառակ։
«Գիրքը չի ստացվում, այն պետք է ոչնչացնել», - ըստ որդիների՝ ասել է Մարկեսը, որը կյանքի վերջում տառապում էր ծերունական տկարամտությունից։
Գրքի նախաբանում որդիները գրել են, որ այն «այնքան հղկված չէ, որքան նրա լավագույն գրքերը», սակայն, իրենց կարծիքով, այդ թերությունները չեն խանգարի ընթերցողներին վայելել «Գաբոյի (խմբ․՝ ինչպես նրան անվանում էին մտերիմները) աշխատանքի ամենաակնառու կողմերը»։
Իրենց «դավաճանությունը» Մարկեսի որդիները բացատրում են նրանով, որ իրենք ցանկացել են «ընթերցողների հաճույքը վեր դասել իրենց բոլոր նկատառումներից։ Եթե ընթերցողը հիացած մնա, հնարավոր է՝ Գաբոն ների մեզ»։
Մարկեսը «Կտեսնվենք օգոստոսին» վեպի տեքստի վրա աշխատել է կյանքի վերջին տարիներին։ Առողջական վիճակի պատճառով գրողը չի հասցրել ավարտել գործը և հրաժարվել է հրատարակել տեքստը։
Գաբրիել Գարսիա Մարկեսը լայն ճանաչում ունի ոչ միայն Լատինական Ամերիկայում, այլև նրա սահմաններից դուրս։ 1965 թվականի հունվարին Մարկեսն սկսել է գրել «Հարյուր տարվա մենություն» վեպը, որը լույս է տեսել 1967 թվականին։ Տպաքանակը երեք տարում կազմել է ավելի քան կես միլիոն օրինակ։ 1972 թվականին այս վեպի համար գրողն արժանացել է Ռոմուլո Գալյեգոսի մրցանակին։ 1982 թվականին Մարկեսին շնորհվել է Նոբելյան մրցանակ, ինչից հետո նա լայն ճանաչում է ձեռք բերել ամբողջ աշխարհում։

Сыновья Маркеса опубликовали роман писателя, который он просил уничтожить
Роман «Увидимся в августе», неопубликованный при жизни известного колумбийского писателя, лауреата Нобелевской премии, автора «Сто лет одиночества» Габриэля Гарсиа Маркеса был опубликован, несмотря на его просьбу унитожить его. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает The Washington Post.
Спустя 10 лет после смерти Маркеса его сыновья решили опубликовать роман вопреки желанию писателя.
Маркес считал, что книга не получилась, и ее нужно уничтожить. «Он сказал мне, что книгу надо уничтожить», - сказал младший сын писателя Гонсало Гарсия Барча.
В предисловии к книге сыновья написали, что она не так отточена, как его лучшие книги, но, по их мнению, эти недостатки не помешают читателям насладиться работой Габо (так называли его близкие: ред.).
Свое «предательство» сыновья Маркеса объяснили тем, что хотели доставить читателям удовольствие. И если она понравится читателю, возможно, Габо простит их.
Маркес работал над романом «Увидимся в августе» в последние годы своей жизни. Из-за состояния здоровья писатель не успел докончить его и отказался от публикации.
Габриэль Гарсиа Маркес широко известен не только в Латинской Америке, но и за ее пределами. В январе 1965 года Маркес начал писать роман «Сто лет одиночества», который был опубликован в 1967 году. Тираж за три года составил более полумиллиона экземпляров. В 1972 году писатель за этот роман получил премию Ромуло Гальегоса. В 1982 году Маркесу была присуждена Нобелевская премия, после чего он получил широкое признание во всем мире.