Դանիայի հատուկ ծառայությունները հայտնել են ահաբեկչական սպառնալիքի աճի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դանիայի հատուկ ծառայությունները հայտարարել են ահաբեկչական սպառնալիքի աճի մասին՝ Իսրայելի և պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման միջև ռազմական գործողություններով պայմանավորված։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
Դանիայի անվտանգության և հետախուզության ծառայությունը (PET) հայտնել է, որ ահաբեկչական սպառնալիքի մակարդակը հասցվել է 4-ի՝ առավելագույն 5-ից։
«Իսրայելի և ռազմականացված մի շարք խմբավորումների միջև հակամարտությունն, անշուշտ, մտահոգում է շատերին, այդ թվում՝ Դանիայում։ Հակամարտությունը նաև պարունակում է զգալի ներուժ արմատական ​​տրամադրությունների աճի համար, և դա կարող է հանցագործ տարրերին դրդել Դանիայի ներսում ինքնաբուխ կամ պլանավորված գործողությունների, այդ թվում նաև՝ ահաբեկչական հարձակումների», - ասվում է PET-ի հաղորդագրության մեջ:
Ավելի վաղ Շվեդիան էր բարձրացրել ահաբեկչական սպառնալիքի մակարդակը՝ այն հասցնելով ամենաբարձր՝ երկրորդ աստիճանի։
Այս երկրներում անցած տարի տեղի են ունեցել մի քանի ակցիաներ, որոնց ժամանակ այրվել է Ղուրանը։ Դանիացի խորհրդարանականները դեկտեմբերին Ղուրանի հրապարակային այրումն արգելող օրենք են ընդունել՝ փորձելով թուլացնել մուսուլմանական երկրների հետ լարվածությունը։

YEREVAN, MARCH 21, ARMENPRESS. The threat of terrorism in Denmark and against its interests abroad has risen because of Israel's war against Hamas militants in Gaza and a series of Koran burnings in Denmark last year, the Danish security and intelligence service PET said on Thursday, Reuters reports.
The PET rated the overall threat level at 4 out of 5, but said the risks within that level had increased.
"The conflict between Israel and a number of militant groups is of course of concern to many people, including in Denmark," PET said in a statement. "The conflict also contains a significant potential for radicalisation and mobilisation, which can potentially activate actors for spontaneous or planned reactions in Denmark, including terrorist attacks."
Anti-Islam activists last year damaged several copies of the Koran in Denmark and also in neighbouring Sweden, two of the most liberal countries in the world, which have allowed trenchant criticism of religion in the name of free speech, Reuters adds.
Sweden has raised its terrorism alert to the second highest level.
Denmark's parliament in December passed a law making it illegal to burn the Koran in public places, seeking to defuse tensions with Muslim countries.