Եվրախորհրդարանի նախագահը Հայաստան կայցելի մայիսի 18-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրախորհրդարանի նախագահ Եժի Բուզեկը պաշտոնական այցով կլինի Հայաստանում մայիսի 18-ին: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ Եվրոպական խորհրդարանի մամուլի ծառայությունից, Հայաստան այցելությամբ մեկնարկում է Ե. Բուզեկի տարածաշրջանային այցը: Նա նաեւ կայցելի Վրաստան եւ Ադրբեջան:
Ըստ օրակարգի' այցի ընթացքում Ե. Բուժեկը հանդիպումներ կունենա ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի, Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի, ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի եւ խորհրդարանական բոլոր կուսակցությունների անդամների հետ: Եվրոպական խորհրդարանի նախագահը հանդիպումներ է ունենալու նաեւ ընդդիմության, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ:
Ազգությամբ լեh Եժի Բուզեկը ընտրվել է Եվրախորհրդարանի նախագահ 2009թ. հուլիսի 14-ին: Նա ԵՄ նորանդամ պետություններից ընտրված առաջին նախագահն է:

President of European Parliament Jerzy Buzek to Visit Armenia
Armenpress was informed by the European Parliament's press service that Jerzy Buzek's regional visit kicks off with the visit to Armenia. Visits to Georgia and Azerbaijan are intended as well.
During his visit Jerzy Buzek will meet RA President Serzh Sargsyan, Speaker of Parliament Hovik Abrahamyan and the EU-Armenia Parliamentary Cooperation Committee, encompassing members of all parliamentary parties. President Jerzy Buzek will also meet Levon Ter-Petrosyan, ANC leader, as well as representatives of civil society.
Jerzy Buzek, a Polish national, was elected president of the European Parliament July 14, 2009. He is the first EP president to hail from one of the EU's new Member States.