«Խոստումը» ֆիլմի հասույթով Կալիֆորնիայի համալսարանում մարդու իրավունքների ինստիտուտ կհիմնվի
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող հոլիվուդյան «Խոստումը» ֆիլմից ստացված շուրջ 20 մլն ԱՄՆ դոլարի հասույթը կուղղվի Լոս Անջելեսի Կալիֆորնիայի համալսարանի իրավունքի դպրոցում նոր ինստիտուտի ստեղծմանը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Daily News-ը:
«Մարդու իրավունքների «Խոստումը» ինստիտուտը մեր իրավունքի դպրոցն ու այս համալսարանը կդարձնի մարդու իրավունքների կրթության առաջամարտիկ»,- նշել է իրավունքի դպրոցի դեկան Ջենիֆեր Լ. Մնուկինը: Նա ընդգծել է, որ 20 մլն ԱՄՆ դոլարն ամենամեծ նվիրատվությունն է, որ իրավունքի դպրոցը երբևէ ստացել է ինստիտուտ ստեղծելու համար:
«Շատ մարդկանց Հայոց ցեղասպանությունը հայտնի չէ: 102 տարի մշտական ժխտման արշավ է եղել: Մենք հուսով ենք, որ Հայոց ցեղասպանության հարցում առկա մութը ցրելով` կարող ենք շարժվել առաջ և իսկապես առաջատար լինել մարդու իրավունքների հարցում կրթության, ուսումնասիրությունների, քարոզի և կրթաթոշակների գործում»,- նշել է «Խոստումը» ֆիլմի պրոդյուսեր, Կալիֆորնիայի համալսարանի բժշկական դպրոցի մարսողական հիվանդությունների բաժնի համաղեկավար Էրիկ Էսրաիլյանը:
Նոր ինստիտուտի առաջին տնօրենը լինելու է իրավունքի պրոֆեսոր Ասլի Բալին:
«Հայերը միայն սեփական պատմության վրա կենտրոնացած չեն: Մենք ցանկանում ենք, որ մարդիկ մեր պատմությունից դասեր քաղեն, որ մյուսներն այդ գիտելիքներից օգուտ ունենան»,- նշել Էսրաիլյանը:
«Խոստումը» ֆիլմի համաշխարհային պրեմիերան տեղի կունենա ապրիլի 21-ին: Հայաստանի կինոթատրոններում ֆիլմը կցուցադրվի ապրիլի 27-ից:

На прибыль от фильма «Обещание» в Калифорнийском университете будет основан Институт по правам человека
На прибыль в 20 млн долларов от фильма «Обещание» в Калифорнийском университете в Лос-Анджелесе будет основан Институт по правам человека. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает газета  Daily News.
«Институт по правам человека «Обещание» станет нашей школой права и передовым звеном в области образования в данной сфере»,- сказала декан Школы права Калифорнийского университета Дженифер Мнукин. По ее словам, дар в размере 20 млн долларов стал самым крупным грантом, который Школа права Калифорнийского университета получала когда-либо на подобные цели.
«Многие люди не знают о Геноциде армян. 102 года пропагандировалось непризнание. Мы надеемся, что мрак в этом вопросе рассеется, и мы сможем стать в авангарде образования в сфере прав человека»,- сказал продюсер фильма, со-руководитель отдела гастроэнтерлогии медицинского отдела Калифорнийского университета Эрик Эсраилян.
Первым директором нового Института станет профессор права Асли Бали.
«Армяне не сосредоточены только на собственной истории. Мы хотим, чтобы люди научились у истории, чтобы эти знания были полезны для других»,- сказал Эрик Эсраилян.
Всемирная премьера фильма «Обещание» состоится 21-го апреля. В Армении он пройдет в кинотеатрах с 27-го апреля.