Human Rights Watch-ը ԵՄ ղեկավարներին հորդորել է Էրդողանի հետ հանդիպմանը խոսել մարդու իրավունքների պաշտպանությունից
Human Rights Watch-ը ԵՄ ղեկավարներին հորդորել է Էրդողանի հետ հանդիպմանը խոսել
մարդու իրավունքների պաշտպանությունից
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջազգային իրավապաշտպան Human Rights Watch կազմակերպությունը Եվրամիության ղեկավարներին կոչ է արել մայիսի 25-ին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ հանդիպման ժամանակ հիշեցնել նրան, որ հետագա համագործակցության հարցը կախված է մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցում պաշտոնական Անկարայի դիրքորոշումից: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասվում է կազմակերպության պաշտոնական կայքում հրապարակված հայտարարության մեջ:
«Իր լիազորություններն ընդլայնող հանրաքվեում հաղթանակից հետո Էրդողանի հետ կայանալիք առաջին հանդիպմանը Եվրամիությունը պետք է քննարկմանը ներառի նաև մարդու իրավունքների հարցը: Նախագահներ Յունկերը և Տուսկը պետք է փոխանցեն այն միտքը, որ նոր պայմաններով ավելի խոր տնտեսական համագործակցությունը կախված է լինելու Էրդողանի կողմից Թուրքիայում իրականացվող ճնշումների դադարեցման ու մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության պաշտպանության հետ»,- ընդգծել է Human Rights Watch-ի ԵՄ հարցերով տնօրեն Լոտտե Լայթը:
Նա հիշեցրել է, որ այսօր Թուրքիան համաշխարհային առաջատարն է լրագրողներին ձերբակալելու հարցում: «Յունկերը և Տուսկը պետք է պնդեն, որ ԵՄ-Թուրքիա հարաբերությունները կախված են Էրդողանի կողմից լրագրողներին ու ընտրված քաղաքական գործիչներին ազատ արձակելու, հայտարարված արտակարգ դրությունը վերացնելու և մահապատժի վերականգնման ցանկացած մտքից հրաժարվելու հետ»,- ընդգծել է Լոտտե Լայթը:
Մայիսի 25-ին Էրդողանը Բրյուսելում կհանդիպի Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկի և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերի հետ: Եռակողմ հանդիպման առանցքային հարցերից են լինելու Եվրամիությանն անդամակցության շուրջ Թուրքիայի հետ փակուղի մտած բանակցությունները, մահապատժի վերականգնման մասին պաշտոնական Անկարայի կողմից հնչեցվող հայտարարությունները, ինչպես նաև Թուրքիա-ԵՄ փախստականների հարցով համաձայնագրի ապագան:

Организация Human Rights Watch призвала руководителей ЕС говорить на встрече с Эрдоганом о защите прав человека
Организация Human Rights Watch призвала руководителей ЕС говорить на встрече с
Эрдоганом о защите прав человека
Международная правозащитная организация Human Rights Watch призвала руководителей ЕС говорить на встрече с Эрдоганом 25-го мая о защите прав человека, напомнив ему, что от  защищенности этих прав будет зависеть дальнейшее сотрудничество с официальной Анкарой. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает официальный сайт Human Rights Watch.
«После победы на референдуме, которая значительно расширила его полномочия, состоится первая встреча Эрдогана с лидерами ЕС, и вопрос о защите прав человека должен быть на этой встрече обсужден непременно. Президенты, вместе с Юнкроем и Туском, должны донести до него мысль о том, что более тесное экономическое сотрудничество с Турцией возможно лишь после прекращения репрессий и при обеспечении прав человека и верховенства закона»,- сказано в заявлении.
Как сказала директор Human Rights Watch по вопросам ЕС Лотте Лайт, сегодня Турция лидирует по числу арестов журналистов.
25-го мая Эрдоган встретится в Брюсселе с председателем Совета Европы Дональдом Туском и председателем Еврокомиссии Жаном-Клодом Юнкером.  Во главе угла 3-сторонней встречи - вопрос продолжения переговоров о членстве Турции в ЕС, которые зашли в тупик. Кроме того, будут обсуждены заявления Анкары о возобновлении применения смертной казни и будущее соглашения по вопросу беженцев.