Human Rights Watch-ը ԵՄ ղեկավարներին հորդորել է Էրդողանի հետ հանդիպմանը խոսել մարդու իրավունքների պաշտպանությունից
Human Rights Watch-ը ԵՄ ղեկավարներին հորդորել է Էրդողանի հետ հանդիպմանը խոսել
մարդու իրավունքների պաշտպանությունից
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջազգային իրավապաշտպան Human Rights Watch կազմակերպությունը Եվրամիության ղեկավարներին կոչ է արել մայիսի 25-ին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ հանդիպման ժամանակ հիշեցնել նրան, որ հետագա համագործակցության հարցը կախված է մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցում պաշտոնական Անկարայի դիրքորոշումից: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասվում է կազմակերպության պաշտոնական կայքում հրապարակված հայտարարության մեջ:
«Իր լիազորություններն ընդլայնող հանրաքվեում հաղթանակից հետո Էրդողանի հետ կայանալիք առաջին հանդիպմանը Եվրամիությունը պետք է քննարկմանը ներառի նաև մարդու իրավունքների հարցը: Նախագահներ Յունկերը և Տուսկը պետք է փոխանցեն այն միտքը, որ նոր պայմաններով ավելի խոր տնտեսական համագործակցությունը կախված է լինելու Էրդողանի կողմից Թուրքիայում իրականացվող ճնշումների դադարեցման ու մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության պաշտպանության հետ»,- ընդգծել է Human Rights Watch-ի ԵՄ հարցերով տնօրեն Լոտտե Լայթը:
Նա հիշեցրել է, որ այսօր Թուրքիան համաշխարհային առաջատարն է լրագրողներին ձերբակալելու հարցում: «Յունկերը և Տուսկը պետք է պնդեն, որ ԵՄ-Թուրքիա հարաբերությունները կախված են Էրդողանի կողմից լրագրողներին ու ընտրված քաղաքական գործիչներին ազատ արձակելու, հայտարարված արտակարգ դրությունը վերացնելու և մահապատժի վերականգնման ցանկացած մտքից հրաժարվելու հետ»,- ընդգծել է Լոտտե Լայթը:
Մայիսի 25-ին Էրդողանը Բրյուսելում կհանդիպի Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկի և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերի հետ: Եռակողմ հանդիպման առանցքային հարցերից են լինելու Եվրամիությանն անդամակցության շուրջ Թուրքիայի հետ փակուղի մտած բանակցությունները, մահապատժի վերականգնման մասին պաշտոնական Անկարայի կողմից հնչեցվող հայտարարությունները, ինչպես նաև Թուրքիա-ԵՄ փախստականների հարցով համաձայնագրի ապագան:

Human Rights Watch calls on EU leaders to discuss human rights at meeting with Turkey’s Erdoğan
YEREVAN, MAY 24, ARMENPRESS. A meeting planned for May 25, 2017, between European Union leaders and President Recep Tayyip Erdoğan of Turkey should signal that discussion of upgraded economic cooperation is dependent on Ankara’s willingness to tackle its human rights and rule of law crisis, Human Rights Watch said, reports Armenpress.
“At the first meeting with President Erdoğan after he won a referendum that expands his power, the EU should put human rights firmly back into the picture. Presidents Juncker and Tusk should convey the message that with Turkey’s EU accession stalled, deeper economic cooperation under a possible new customs union will depend on Erdoğan ending the deplorable crackdown in Turkey and taking steps to uphold human rights and the rule of law”, Lotte Leicht, EU director at Human Rights Watch, said.
Lotte Leicht said today Turkey is the world leader in jaling journalists. “Juncker and Tusk should insist that EU-Turkey relations depend on Erdoğan’s releasing journalists and elected politicians, ending the state of emergency used to perpetuate a lawless crackdown on perceived opponents, and dropping any idea of reintroducing the death penalty”, Leicht said.
Turkey’s President Recep Tayyip Erdoğan will meet the EU leaders – President of the European Council Donald Tusk and President of the European Commission Jean-Claude Juncker in Brussels on May 25. The meeting will focus on issues relating to Turkey’s EU accession halted talks, official Ankara’s statements on restoration of death penalty, as well as the future of Turkey-EU refugee deal.