Մոտ ապագայում Հայաստանում տեղի կունենա «Կիլիկիա. Առյուծների երկիր» ֆիլմ- ակնարկների մեծ պրեմիերան
ԲԵՅՐՈՒԹ, 18 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիբանանի մայրաքաղաք Բեյրութում՝ «Մետրոպոլիս Էմփայեր Սոֆիլ» կինոթատրոնում, հուլիսի 17-ին մեծ շուքով կայացավ «Կիլիկիա. Առյուծների երկիր» երեք պատմական ֆիլմ-ակնարկների փակ դիտումը: Ցուցադրությանը և քննարկմանը ներկա էին Լիբանանի կառավարության անդամներ, պատգամավորներ, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ, մտավորականներ, մշակույթի գործիչներ և ԶԼՄ-ներ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ գաղափար - նախաձեռնությունը կյանքի է կոչվել «ԳՈՀԱՐ» սիմֆոնիկ նվագախմբի և երգչախմբի հիմնադիր՝ Խաչատուրյան ընտանիքի, մասնավորապես լիբանանահայ բարերար Հարութ Խաչատուրյանի աջակցությամբ: Միտված լինելով ամբողջ աշխարհում պրոպագանդել և սերունդներին հասանելի դարձնել հայկական երաժշտությունն ու մշակույթը ՝ «ԳՈՀԱՐ» -ն այս այգամ  անդրադարձ է կատարում կինոյին՝ ներկայացնելով հայ ժողովրդի պատմական փառահեղ էջերից մեկը՝  Կիլիկիայի հպարտ հայոց թագավորությունը:
«Այս նախաձեռնությունը նպատակ ունի սերունդների մեջ վառ պահել  երբեմնի հզոր եւ հպարտ թագավորության ժառանգները լինելու գաղափարը։ Կիլիկիայի պատմությունը ներկայացնող ժապավենը մեծ արձագանք կգտնի հատկապես լիբանանահայերի ու աշխարհասփյուռ հայերի շրջանում, քանի որ նրանց մեծամասնությունն իր արմատներով հենց այնտեղից է սերում։ Կիլիկիո դրոշները, որոնք բազմիցս ծածանվել են «ԳՈՀԱՐ»-ի համերգների ժամանակ բազմահազար հանդիսատեսի կողմից, այժմ ծածանվելու են էկրանից այն կողմ՝ պատմական հերոսների ձեռքերում»,- ասաց Հարութ Խաչատուրյանը։
Երեք ֆիլմ-ակնարկներն ամփոփ, գեղարվեստական մոտեցմամբ, հանդիսատեսին հաղորդակից են դարձնում Կիլիկիայի հզորագույն թագավորական դինաստիաների երեք հարյուր ամյա պատմությանը:
Հարկ է նշել, որ ֆիլմ - ակնարկները նկարահանվել են հայաստանյան «Դոմինո Փրոդաքշն» ընկերության կողմից: Հագեցած լինելով պատմական ժանրին բնորոշ ֆիլմարտադրական նորարար լուծումներով՝ այս նախագիծը իր բնույթով առաջիններից է հայկական շուկայում։
«Ֆիլմ-ակնարկների արտադրական ընթացքը թե՛ ժամանակացույցի , և թե՛ ծավալի տեսանկյունից համապատասխանում է լիամետրաժ ֆիլմ ստեղծելու գործընթացին։ Մեր նպատակն էր ստեղծել բարձր որակային չափանիշներին համապատասխանող կինոժապավեն, որը կհավակնի  իր խոսքն ասել ժամանակակից պատմական համաշխարհային ֆիլմարտադրության ասպարեզում եւ Հայաստանը ճանաչելի կդարձնի՝ որպես այս ոլորտում զարգացման մեծ ներուժ ունեցող երկիր։ Բոլոր նկարահանումները կատարվել են Հայաստանում, սկսած մասշտաբային մարտի տեսարաններից մինչեւ ծովամարտ, որի նկարահանումները իրականացրել ենք հենց «Կիլիկիա» նավի վրա։ Ժապավենը հագեցած է հարուստ վիզուալ լուծումներով և համակարգչային գրաֆիկայով»,- ասաց ֆիլմ - ակնարկների ռեժիսոր Աշոտ Առաքելյանը։
Ֆիլմ-ակնարկներում առավելագույնս պահպանված է պատմական հավաստիությունը, սակայն թեմայի մատուցման գեղարվեստական և դրամատուրգիական մասն ապահովելու նպատակով  կան պատմական դրվագներ, որոնք ներկայացվել են ռեժիսորի յուրահատուկ ստեղծագործ մոտեցմամբ: Դերասանական կազմն ընտրելիս առաջնային պայման է եղել ոչ թե հայտնի դերասանների մասնակցությունը,  այլ պրոֆեսիոնալ և խարիզմատիկ կերպարների ներգրավումը։ Ֆիլմ–ակնարկները նկարահանելիս, ստեղծագործական թիմը օգտվել է արխիվներում եղած պատմական նյութերից,  համագործակցել պատմաբանի հետ։ Ստեղծագործական թիմը ձգտել է հնարավորինս ճշգրիտ պահպանել և հանդիսականին փոխանցել տվյալ ժամանակաշրջանի շունչը: Ֆիլմ-ակնարկներին յուրօրինակ դրամատիզմ է հաղորդում նաեւ հատուկ գրված երաժշտությունը, որը ձայնագրվել է «ԳՈՀԱՐ» սիմֆոնիկ նվագախմբի  և երգչախմբի կատարմամբ:
Ձևավորվելով մի ժամանակաշրջանում, երբ հայ ժողովուրդը չուներ պետականություն, Միջերկրական ծովի ափին՝ Կիլիկիայի հողում, ստեղծվեց նոր հայկական իշխանապետություն, որն իր երեքդարյա պատմության ընթացքում կարողացավ պահպանել իր անկախությունը և հիմնել հզոր թագավորություն։
Առաջին ֆիլմ-ակնարկը ներկայացնում է Կիլիկիայի պատմությունը՝ հիմնադրման օրվանից մինչև ամենաազդեցիկ թագավորներից մեկի` Ռուբինյանների տոհմից սերող Լևոն Մեծագործի գահակալումը:
Երկրորդ ֆիլմ-ակնարկը արտացոլում է 13-րդ դարի իրադարձությունները, Լևոն I թագավորի դուստր Զաբելի, նրա խնամակալ Կոնստանդին Պայլի և Զաբելի ամուսին՝ Հեթումյանների դինաստիայի հիմնադիր Կիլիկիո թագավոր Հեթումի կերպարները, տիրող պալատական բարքերն ու խարդավանքները։
Երրորդ՝ 1219-1375 թթ․ պատմությունը ներկայացնում է Լևոն III-ի գահակալման տարիները,  չորս  կողմից կեղեքվող Կիլիկիան և վերջին թագավոր Լևոն V Լուսինյանին, ում հուղարկավորությամբ էլ ավարտվում է ֆիլմ-ակնարկը։
Կիլիկիայի պատմությունը՝ հայ ժողովրդի սրտերում և պատմագրության մեջ հավերժացնելու միտված այս նախագիծն, անչափ կարևոր է հայ մշակույթի համար: Սա Կիլիկիայի Հայոց թագավորության մասին առաջին եւ միակ խաղարկային ժապավենն է, եւ ստեղծագործական թիմը հեռահար նպատակ ունի հանել այն միջազգային կինոշուկա։

В Армении состоится Большая премьера промо-фильмов “Киликия: Страна Львов"
17 июля в столице Ливана Бейруте в кинотеатре Metropolis Empire Sofil в праздничной атмосфере состоялся закрытый показ трех исторических промо-фильмов «Киликия: Страна львов». На просмотре и обсуждении присутствовали члены правительства Ливана, депутаты, представители армянской общины, деятели искусства и СМИ.
Как передает «Арменпресс», идея- инициатива претворена в жизнь основателем симфонического оркестра и хора «Гоар» - семьей Хачатурян, в частности, при содействии ливанского мецената Арута Хачатуряна.
Поставив перед собой цель, пропагандировать во всем мире армянскую музыку и культуру, на этот раз «Гоар» обратилась к кинематографии, представив одну из важнейших исторических страниц армянской истории- историю армянского царства Киликия.
«Цель данной инициативы сохранить в памяти потомков, что они являются представителями некогда мощного и гордого государства. Лента, повествующая об истории Киликии, найдет большой отклик среди ливанских армян и армян всего мира, так как большая их часть это выходцы из Киликии. Флаги Киликии, которые неоднократно развевались в руках у зрителей на концертах «Гоар», сейчас  будут развеваться по ту сторону экрана, в руках исторических персонажей»,- сказал Арут Хачатурян.
Три промо-фильма, кратко, с художественным подходом, представляют зрителю трехсотлетнюю историю правящих династий сильнейшего Киликийского царства.
Отметим, что съемки промо- фильмов осуществила армянская компания «Домино Продакшн». Этот проект, будучи  насыщенным новейшими  решениями в жанре исторического кино, по своей характеристике является одним из первых на армянском рынке.
«Производственный процесс во временном и объемном плане соответствовал периоду, предусмотренному для создания полнометражного фильма. Нашей целью было создать киноленту, соответствующую высокому качеству, которая смогла бы сказать свое слово во всемирной индустрии исторического кино, и, тем самым, представить Армению как страну, имеющую потенциал в этой сфере. Все съемки были осуществлены в Армении, начиная с масштабных сцен битв до морского боя, съемки которого были сделаны на корабле «Киликия». Лента насыщена богатыми визуальными решениями и компьютерной графикой»,- сказал режиссер ленты Ашот Аракелян.
В промо- фильмах максимально сохранена историческая достоверность, однако, для обеспечения художественной и драматургической части, есть исторические факты, которые режиссер преподносит со специфическим подходом.  При выборе актерского состава приоритетом не было участие в съемке только известных актеров, ставка была сделана на участие профессионалов, с харизматичной внешностью.
Используя архивные исторические материалы и сотрудничая с историком, с нуля создала костюмы для персонажей и реквизиты, по возможности сохранив и передав зрителю атмосферу этого периода.
Во время съемок были использованы исторические архивные материалы, команда сотрудничала с историком. Творческая команда старалась по возможности сохранить и передать зрителю атмосферу этого периода. Особый драматизм промо- фильмам придает специально написанная музыка в исполнении симфонического оркестра и хора «Гоар».
Сформировавшись в период, когда армянский народ потерял государственность, на берегу Средиземного моря в Киликийской земле, было создано армянское княжество, которое в течение трех веков смогло сохранить свою независимость и создать мощное государство.
Первый промо-фильм представляет историю Киликии со дня основания до времен правления одного из самых влиятельных царей из династии Рубенидов- Левона II.
Второй промо- фильм рассказывает о событиях 13-го века, проливая свет на образы дочери Левона I  Изабеллы (Забел), ее регенте Константина Пайла, и супруга Изабеллы основателя династии Хетумидов царя Киликии Хетума, а также на нравы и интриги этого времени.
Третья история, охватывающая период с 1219 до 1375 гг., рассказывает о годах правления Левона III, и о последнем царе Левоне V Лузиньяне, чьими похоронами завершается промо- фильм.
Цель этого проекта – увековечить историю Киликии в сердце армянского народа и в историографии. Это первая и единственная лента об армянском Киликийском царстве, и творческий коллектив намерен представить его на международном рынке кино.