Հովիկ Աբրահամյանը հայ-իրանական ազատ տնտեսական գոտու հիմնումը համարում է տնտեսության զարգացման նոր հնարավորություն
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ-իրանական սահմանին ազատ տնտեսական գոտու հիմնումը նոր հնարավորություն կլինի Հայաստանի տնտեսության զարգացման համար: «Բազե-2016» համահայկական երիտասարդական հավաքի մասնակիցների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը: «Սոչիում Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների վարչապետերի վերջին հանդիպման ընթացքում մենք պայմանավորվածություն ենք ձեռք բերել հայ-իրանական սահմանին՝ Մեղրիի տարածաշրջանում, ազատ տնտեսական գոտի հիմնելու մասին: Սա շատ կարևոր ծրագիր է, որը զարգացման նոր հնարավորությունն է բացում մեր տնտեսության համար»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց վարչապետը:
Հովիկ Աբրահամյանի խոսքով՝ այդ ծրագիրը շատ կարևոր նշանակություն ունի նաև տարածաշրջանային զարգացման ապահովման առումով: «Այդ տնտեսական գոտին լինելու է Մեղրիի տարածաշրջանում: Գիտեք, որ մեր առաջնահերթ խնդիրներից է նաև տարածաշրջանային զարգացումը, և տնտեսական գոտու հիմնումը էականորեն կնպաստի Մեղրիի տարածաշրջանի զարգացմանը: Կստեղծվեն նոր աշխատատեղեր, կբացվեն նոր հնարավորություններ»,- ասաց վարչապետը:
Նա նաև հավելեց, որ ծրագիրը հնարավորություն կտա Իրանի, Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների հետ համատեղ ձեռնարկություններ հիմնել ազատ տնտեսական գոտում, արտադրություն կազմակերպել և առանց մաքսատուրքերի արտահանել դրանք Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրներ:

Овик Абрамян считает открытие армяно-иранской свободной экономической зоны новой возможностью развития экономики
Овик  Абрамян считает открытие армяно-иранской  свободной  экономической  зоны
новой возможностью развития экономики
Открытие  армяно-иранской  свободной  экономической  зоны - это  новая возможность  развития экономики.
Так заявил премьер-министр Овик  Абрамян в ходе  встречи с участниками общеармянского слета «Базе-2016».
В ходе  последней  встречи премьер-министров стран ЕАЭС мы договорились о создании армяно-иранской  свободной  экономической  зоны в Мегринском районе. Это весьма важная программа и новая возможность  развития экономики», - как  передает Арменпресс, сказал Овик  Абрамян.
По словам премьера, этот проект важен и в  плане регионального развития. «СЭЗ открывается в Мегри. Вы знаете, что развитие  регионов – наш приоритет, и новая СЭЗ во многом стимулирует развитие  Мегри. Откроются новые  рабочие  места, новые  перспективы», - сказал премьер.
Он добавил, что открытие  СЭЗ позволит Ирану  открыть совместные предприятия  с государствами-членами ЕАЭС в СЭЗ и экспортировать продукцию в страны  ЕАЭС.