Կարեն Միրզոյանը ՀԱՀ-ում ներկայացրել է ԼՂՀ ԱԳՆ-ի գործունեության գերակա ուղղությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանը հոկտեմբերի 22-ին դասախոսություն է կարդացել Հայաստանի Ամերիկյան Համալսարանի քաղաքագիտության և միջազգային հարաբերությունների ծրագրի ուսանողների համար «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին քաղաքականություն. մարտահրավերներ և հնարավորություններ» թեմայով։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԼՂՀ արտգործնախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի  վարչությունից, Կարեն Միրզոյանը ներկայացրել է ԼՂՀ արտաքին քաղաքական օրակարգի գերակա ուղղությունները, անդրադարձել Արցախի ԱԳՆ գործունեության առանձնահատկություններին։
Խոսելով ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի մասին` արտաքին գործերի նախարարը նշել է, որ այն պետք է ուղղված լինի ԽՍՀՄ փլուզման և Ադրբեջանի կողմից պարտադրված պատերազմի արդյունքում ձևավորված ԼՂՀ-ի և Ադրբեջանի խաղաղ համագոյակցության համար անհրաժեշտ մեխանիզմների ու պայմանների մշակմանը։
Կարեն Միրզոյանը նաև անդրադարձել է ԼՂՀ միջազգային ճանաչման գործընթացին, տարբեր բնագավառներում համագործակցության հաստատմանը և զարգացմանը։ Այս համատեքստում ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարը կարևորել է միջազգային գործընթացներում ԼՂՀ ներգրավվածության մակարդակի բարձրացումը` որպես տարածաշրջանում կայունության գրավականներից մեկը։ Այնուհետև Կարեն Միրզոյանը պատասխանել է ներկաների բազմաթիվ հարցերին։

NKR Foreign Minister delivers speech at American University of Armenia
YEREVAN, OCTOBER 22, ARMENPRESS. Minister of Foreign Affairs of the Nagorno Karabakh Republic Karen Mirzoyan delivered a lecture on October 22 for the students of the political science and international affairs program of the American University of Armenia entitled "The Foreign Policy of the Nagorno Karabakh Republic: Challenges and Opportunities".
In his speech, Karen Mirzoyan briefed on the priorities of the NKR foreign policy agenda and touched upon the peculiarities of the activity of the Nagorno Karabakh MFA.
Speaking, in particular, about the process of peaceful settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict, the Foreign Minister noted that it should be aimed at establishing necessary mechanisms and conditions for the peaceful coexistence of Azerbaijan and the NKR, which had been formed as a result of the collapse of the USSR and the war imposed by Azerbaijan.
Foreign Minister Karen Mirzoyan also touched upon the process of international recognition of the NKR, the establishment and development of cooperation in various spheres. In this context, the NKR Foreign Minister stressed the importance of increasing the level of the involvement of the NKR in international processes as a pledge of stability in the region. Then, Karen Mirzoyan answered the numerous questions of the participants.