Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը պետք է տեղի ունենար անկախ Թուրքիայի դիրքորոշումից
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի Բրանդենբուրգ երկրամասի գիտության, հետազոտության և մշակույթի նախարար, դոկտոր Մարտինա Մյունխի գլխավորած պատվիրակությունն այցելեց Ծիծեռնակաբերդ եւ ծաղիկներ դրեց Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշահամալիրի հավերժական կրակի մոտ: Սա պատվիրակության ներկայացուցիչների առաջին այցն էր Հայաստան, որը նրանք որոշել էին սկսել այս այցելությամբ դեպի Ծիծեռնակաբերդ: Պատվիրակությանն ուղեկցում էր ՀՀ-ում Գերմանիայի դեսպան Մաթիաս Քիսլերը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` գերմանացի հյուրերը շրջեցին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում եւ ծանոթացան 20-րդ դարի մեծագույն ոճրագործությունը փաստող ցուցանմուշներին:
Գերմանիայի նախարարը նշեց, թե ուրախ է, որ Բունդեսթագը հստակորեն արտահայտվել է Հայոց ցեղասպանության թեմայով եւ նշել «ցեղասպանություն» բառը իր բանաձեւում: Նա շեշտեց, որ դա պետք է տեղի ունենար անկախ նրանից, թե ինչպիսին է Թուրքիայի դիրքորոշումն այս հարցում:
«Այս այցը խորապես տպավորեց մեզ, եւ շատ կարեւորում ենք, որ մենք՝  Բրանդենբուրգ երկրամասի ներկայացուցիչներս,  այսօր գտնվում ենք այստեղ:  Հայոց ցեղասպանության թեման Գերմանիայի երկրամասերից առաջինը հենց  Բրանդենբուրգում է սկսել դասավանդվել, եւ իմ իրավանախորդների օրոք դա արդեն իսկ ներդրվել էր: Այն արդեն առնվազն 10 տարի  դասավանդման թեմա է դպրոցներում»,-ասաց նա:
2016 թվականի հունիսի 2-ին Գերմանիայի Բունդեսթագն ընդունեց Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևը, որն ունի «1915 թ. հայերի և մյուս քրիստոնյա փոքրամասնությունների ցեղասպանության հիշատակի և ոգեկոչման մասին» անվանումը: Բանաձևն ընդունվել էր ունենալով ընդամենը մեկ դեմ, մեկ ձեռնպահ ձայն:

Recognition of Armenian Genocide must have taken place regardless of Turkey’s stance
YEREVAN, MAY 22, ARMENPRESS. The German delegation led by Minister of Science, Research and Culture of the federal state of Brandenburg, Dr. Martina Münch visited the Tsitsernakaberd Memorial in Yerevan and laid flowers at the Eternal Flame by paying a tribute to the memory of the innocent victims of the Armenian Genocide, reports Armenpress.
This was the delegation’s first visit to Armenia which they decided to start with a visit to Tsitsernakaberd.
The delegation members were accompanied by German Ambassador to Armenia Matthias Kiesler.
The guests toured the Armenian Genocide Museum-Institute during which they got acquainted with the exhibits about the greatest crime of the 20th century.
The German Minister said she is happy that the Bundestag clearly expressed its stance on the Armenian Genocide and mentioned the word ‘genocide’ in a resolution adopted by it. Martina Münch stated that this must have taken place regardless of Turkey’s stance on this issue.
“We are deeply impressed with this visit, and it is very important for us, the representatives of Brandenburg state, that today we are here. The Brandenburg was the first among the German federal states where the topic of Armenian Genocide started to be taught, and it was already introduced during my predecessors. It is already being taught in schools for at least 10 years”, she said.