Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը պետք է տեղի ունենար անկախ Թուրքիայի դիրքորոշումից
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի Բրանդենբուրգ երկրամասի գիտության, հետազոտության և մշակույթի նախարար, դոկտոր Մարտինա Մյունխի գլխավորած պատվիրակությունն այցելեց Ծիծեռնակաբերդ եւ ծաղիկներ դրեց Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշահամալիրի հավերժական կրակի մոտ: Սա պատվիրակության ներկայացուցիչների առաջին այցն էր Հայաստան, որը նրանք որոշել էին սկսել այս այցելությամբ դեպի Ծիծեռնակաբերդ: Պատվիրակությանն ուղեկցում էր ՀՀ-ում Գերմանիայի դեսպան Մաթիաս Քիսլերը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` գերմանացի հյուրերը շրջեցին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում եւ ծանոթացան 20-րդ դարի մեծագույն ոճրագործությունը փաստող ցուցանմուշներին:
Գերմանիայի նախարարը նշեց, թե ուրախ է, որ Բունդեսթագը հստակորեն արտահայտվել է Հայոց ցեղասպանության թեմայով եւ նշել «ցեղասպանություն» բառը իր բանաձեւում: Նա շեշտեց, որ դա պետք է տեղի ունենար անկախ նրանից, թե ինչպիսին է Թուրքիայի դիրքորոշումն այս հարցում:
«Այս այցը խորապես տպավորեց մեզ, եւ շատ կարեւորում ենք, որ մենք՝  Բրանդենբուրգ երկրամասի ներկայացուցիչներս,  այսօր գտնվում ենք այստեղ:  Հայոց ցեղասպանության թեման Գերմանիայի երկրամասերից առաջինը հենց  Բրանդենբուրգում է սկսել դասավանդվել, եւ իմ իրավանախորդների օրոք դա արդեն իսկ ներդրվել էր: Այն արդեն առնվազն 10 տարի  դասավանդման թեմա է դպրոցներում»,-ասաց նա:
2016 թվականի հունիսի 2-ին Գերմանիայի Բունդեսթագն ընդունեց Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևը, որն ունի «1915 թ. հայերի և մյուս քրիստոնյա փոքրամասնությունների ցեղասպանության հիշատակի և ոգեկոչման մասին» անվանումը: Բանաձևն ընդունվել էր ունենալով ընդամենը մեկ դեմ, մեկ ձեռնպահ ձայն:

Признание Геноцида армян должно было состояться, невзирая на позицию Турции
Министр науки, исследований и культуры земли Бранденбург Германии Мартина Мюнх и возглавляемая ею делегация посетили Мемориал жертвам Геноцида армян в Цицернакаберде. Это первый визит членов данной делегации в Армению, и они решили начать его с визита в Цицернакаберд. Как передает «Арменпресс», их сопровождал посол Германии в Армении Матиас Кислер.
Как сказала министр науки, исследований и культуры земли Бранденбург Германии Мартина Мюнх, она рада, что Бундестаг четко выразил свою позицию в вопросе Геноцида армян, и сказала, что признание Геноцида армян должно было состояться, невзирая на позицию Турции.
«Этот визит глубоко впечатлил нас, и наше нахождение здесь очень важно. Именно в Бранденбурге впервые среди земель Германии начали преподавание Геноцида армян, это сделали еще мои предшественники, в школах этот предмет внедрен уже минимум в течение 10 лет»,- сказала она.
2-го июня 2016 года Бундестаг Германии принял резолюцию о Геноциде армян под названием «О памяти и осуждении геноцида армян и других народов в Османской империи в 1915 и 1916 годах». Резолюция была принята подавляющим большинством голосов, при одном голосе «против» и одном воздержавшемся.
Все выступающие говорили о необходимости взглянуть в лицо истории и о стремлении достичь примирения Армении и Турции.
Председатель Бундестага Норберт Ламмерт сказал о необходимости проявить смелость и взглянуть в лицо темным страницам истории.  «Это может быть болезненным для нас, однако это будет честным и самокритичным взглядом в прошлое. Это важно для построения отношений с государствами, и для примирения также нужна смелость»,- сказал Норберт Ламмерт.