Գրիգոր վարդապետ Խաչատրեանն ընտրվել է Հայ Առաքելական եկեղեցու Ֆրանսիայի թեմի առաջնորդ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսի-լե-Մուլինոյի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցում հավաքված՝ Հայ Առաքելական Եկեղեցու Ֆրանսիայի ծխերի կրոնական և աշխարհական պատգամավորները փետրուարի 12-ին Ֆրանսիայի թեմի առաջնորդ են ընտրել Գրիգոր վարդապետ Խաչատրյանին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց ՀԱԵ Իսի-լե-Մուլինոյի ծխի սարկավագ, Armenews-Nouvelles d'Armenie-ի աշխատակից Սահակ Սուքիասեանը։
«48 տարեկանում, Հայր Գրիգոր դառնում է Ֆրանսիայի թեմի 3-րդ առաջնորդը՝ հաջորդելով Նորվան արքեպիսկոպոս Զաքարեանին և Վահան եպիսկոպոս Հովհաննիսեանին»,- նշել է նա։
Սահակ սարկավագ Սուքիասյանը նաև հայտնում է, որ նոր առաջնորդի ընտրությունը առաջիկա օրերին կներկայացվի Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին՝ նրա օրհնությունն ստանալու համար։

Вардапет Григор Хачатреан избран главой Французской епархии Армянской Апостольской Церкви
В церкви Св. Богородицы Иси-ле-Мулино 12 февраля религиозные и мирские депутаты приходов Армянской Апостольской Святой Церкви во Франции избрали Предстоятелем Французской епархии вардапета (архимандрита) Григора Хачатреана.
Об этом Арменпресс сообщил саркаваг (дьякон) прихода ААЦ в Иси-ле-Мулино, сотрудник Armenews-Nouvelles d'Armenie Саак Сукиасян.
"В 48 лет отец Григор становится 3-им Предстоятелем Французской епархии, преемником архиепископа Норвана  Закареана  и епископа Ваана Ованнисеана», - отметил Саак Сукиасян.
Саркаваг Саак Сукиасян также сообщает, что выборы нового Предстоятеля Французской епархии Армянской Апостольской Святой Церкви в ближайшие дни будут представлены Католикосу Всех Армян — для получения его благословения.