Վարչապետը տիկնոջ հետ այցելել է «Հողի գաղտնիքը. Արտաշատը մշակույթների խաչմերուկում» խորագրով ցուցահանդես
Վարչապետը տիկնոջ հետ այցելել է «Հողի գաղտնիքը. Արտաշատը մշակույթների
խաչմերուկում» խորագրով ցուցահանդես
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և տիկին Աննա Հակոբյանը այցելել են Հայաստանի պատմության թանգարան, որտեղ ծանոթացել են «Հողի գաղտնիքը. Արտաշատը մշակույթների խաչմերուկում» խորագրով ցուցահանդեսին ներկայացված նմուշներին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, ցուցահանդեսը կազմակերպվել է Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության, «Հայաստանի պատմության թանգարան» ՊՈԱԿ-ի և ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի «Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտ» ՊՈԱԿ-ի համագործակցությամբ: Մեկտեղվել են Արտաշատ հնավայրի տարբեր տարիների պեղումներից հայտնաբերված այն գտածոները, որոնք լավագույնս են ներկայացնում հուշարձանի մի քանի հազարամյակ ընդգրկող պատմությունը։
Ըստ աղբյուրի՝ ցուցադրվում են կնքադրոշմներ, արձանիկներ, գունազարդ խեցեղեն, դրամներ, սափորներ և կարասներ, ռիտոններ, զարդեր և այլ ուշագրավ ցուցանմուշներ, որոնց զգալի մասն առաջին անգամ է ներկայացվելու: Ցուցադրության նպատակն է բացահայտել հին աշխարհի այս կարևոր կենտրոնի դերը միջազգային, քաղաքական, տնտեսական և մշակութային հարաբերություններում:
Նշվում է, որ 2021 թվականի նոյեմբերից «Հողի գաղտնիքը» ծրագրի շրջանակում ԿԳՄՍ նախարարության համակարգմամբ իրականացվում են հնագիտական ուսումնասիրություններից հայտնաբերված գտածոների ցուցադրություններ՝ կարևորելով պատմության և մշակույթի հուշարձանների հանրահռչակումը:

PM Pashinyan and Anna Hakobyan visit "The Secret of the Earth. Artashat at the Crossroads of Cultures” exhibition
YEREVAN, FEBRUARY 17, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan and Mrs. Anna Hakobyan visited the History Museum of Armenia, where he got acquainted with the items presented at "The Secret of the Earth. Artashat at the Crossroads of Cultures” exhibition.
The exhibition was organized in collaboration between the Ministry of Education, Science, Culture and Sports, the "History Museum of Armenia" SNCO, the "Institute of Archeology and Ethnography" SNCO of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia. The findings of different years of excavations of the Artashat ancient site, which best represent the history of the monument dating back several millennia, have been combined.
Stamps, statues, colored pottery, coins, jars, jars, jugs, jewelry and other remarkable exhibits are on display, most of which will be presented for the first time. The purpose of the exhibition is to reveal the role of this important center of the ancient world in international, political, economic and cultural relations.
Starting from November 2021, within the framework of the "Secret of the Earth" program and under the coordination of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport, the findings of archeological excavations are exhibited, promoting the popularization of historical and cultural monuments.