Նիկոլ Փաշինյանն ու Սերգեյ Կոպիրկինը քննարկել են հայ-ռուսական համագործակցության օրակարգին և ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորմանը վերաբերող հարցեր
Նիկոլ Փաշինյանն ու Սերգեյ Կոպիրկինը քննարկել են հայ-ռուսական
համագործակցության օրակարգին և ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորմանը վերաբերող
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՀ կառավարությունից, վարչապետը նշել է, որ հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունները վերջին տարիներին կրում են դինամիկ բնույթ և հավելել, որ դրանում մեծ է ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանության ներդրումը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ երկու երկրների գործընկերների միջև առկա են սերտ շփումներ, ինչը կարևոր նշանակություն ունի փոխգործակցությանը նոր ազդակ հաղորդելու գործում: Միաժամանակ, կառավարության ղեկավարը կարևորել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների դեսպանների հետ պարբերական հանդիպումներն ու շեշտել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման գործում վերը նշված ֆորմատի կարևորությունը:
Սերգեյ Կոպիրկինը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին դեսպանության գործունեությանը բարձր գնահատելու համար և շեշտել, որ իրենց նպատակն է անել ամեն ինչ՝ երկկողմ դաշնակցային ու եղբայրական հարաբերությունների հետագա զարգացմանը նպաստելու համար:
Հանդիպմանը զրուցակիցները քննարկել են հայ-ռուսական համագործակցության օրակարգին, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորմանն ու Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացներին վերաբերող հարցեր:

YEREVAN, MAY 27, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan received Ambassador of Russia to Armenia Sergei Kopyrkin, the PM’s Office said.
PM Pashinyan said that the Armenian-Russian allied relations bear a dynamic character over the recent years, adding that the Russian Embassy in Armenia has a great contribution to this.
Pashinyan said that there are close contacts between the partners of the two countries, which, he said, is important for giving a new impetus to the mutual partnership. At the same time, he highlighted the regular meetings with the Ambassadors of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries and emphasized the importance of this format in the settlement of the Nagorno Karabakh conflict.
Sergei Kopyrkin thanked the Prime Minister for highly appreciating the activity of the Russian Embassy and said that their goal is to do everything to contribute to the further development of the bilateral allied and brotherly relations.
During the meeting the sides also discussed issues relating to the Armenian-Russian cooperation agenda, the settlement of the NK conflict and the processes taking place in the South Caucasus region.