Եկեղեցիների Համաշխարհային Խորհուրդը նոր գլխավոր քարտուղար ունի
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ժնևի էկումենիկ կենտրոնում հունիսի 15-18-ը տեղի Է ունեցել Եկեղեցիների Համաշխարհային Խորհրդի Կենտրոնական հանձնախմբի առաջին առկա հանդիպումը 2018 թվականից հետո։ Հանդիպման օրակարգում գլխավոր հարցը ԵՀԽ նոր գլխավոր քարտուղարի ընտրությունն էր:
«Արմենպրես»-ին Մայր աթոռից տեղեկացրին, որ հունիսի 17-ին` Կենտրոնական հանձնախմբի հերթական նիստի ժամանակ, ԵՀԽ նոր գլխավոր քարտուղար է ընտրվել Պրետորիայի (Հարավային Աֆրիկայի Հանրապետություն) համալսարանի Աստվածաբանության և կրոնագիտության ֆակուլտետի դեկան, Վերապատվելի Դր․ Ջերիի Պիլեյը։
Ն․Ս․Օ․Տ․Տ․ Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի օրհնությամբ ԵՀԽ Կենտրոնական հանձնախմբի հանդիպմանը մասնակցում էին Կենտրոնական հանձնախմբի անդամներ Գերաշնորհ Տ․ Վիգեն արքեպիսկոպոս Այքազյանը (ԱՄՆ Հայոց Արևելյան թեմ) և Տիկին Դիաննա Ծաղիկյանը (Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին, Հայաստան)։
Օրակարգում ներկայացված և քննարկված այլ հարցերի շարքին Գերաշնորհ Վիգեն արքեպիսկոպոս Այքազյանը ԵՀԽ միջեկեղեցական հարթակում կրկին բարձրացրել է 2020 թ․ Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքով սկսված Արցախյան 44-օրյա պատերազմի և հետպատերազմյան շրջանում հայ ժողովրդի առջև ծառացած մարտահրավերները:

Всемирный совет церквей избрал нового генерального секретаря
В Экуменическом центре Женевы с 15 по 18 июня состоялась первая после 2018 года не дистанционная встреча Центральной комиссии Всемирного совета церквей. Главным вопросом повестки встречи были выборы нового генерального секретаря ВСЦ.
Как сообщили «Арменпресс» в Первопрестольном Святом Эчмиадзине, 17 июня на очередном заседании Центральной комиссии новым генеральным секретарем ВСЦ был избран декан факультета теологии и религиозности Университета Претории (Южно-Африканская Республика), преподобный д-р Джерри Пилей.
С благословения Его Святейшества Верховного Патриарха и Католикоса Всех Армян Гарегина II во встрече Центральной комиссии ВСЦ приняли участие члены Центральной комиссии архиепископ Виген Айказян (Восточная армянская епархия США) и госпожа Дианна Цагикян (Первопрестольный Святой Эчмиадзин, Армения).
В числе других вопросов, представленных и обсужденных на встрече, архиепископ Виген Айказян на межцерковной площадке ВСЦ вновь представил вызовы, вставшие перед армянским народом в течение 44-дневной Арцахской войны 2020 г., начавшейся вследствие агрессии Азербайджана, и в послевоенный период.