Առողջապահության փոխնախարարը հանդիպել է Համաշխարհային բանկի ներկայացուցիչներին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առողջապահության նախարարի առաջին տեղակալ Լենա Նանուշյանն ընդունել է Համաշխարհային բանկի ներկայացուցիչներին:
Ողջունելով հյուրերին` Լենա Նանուշյանը կարևորել է համավարակի թուլացումից հետո համագործակցությունն ակտիվացնելու հնարավորությունը:
Համաշխարհային բանկի ներկայացուցիչներն ընդգծել են, որ COVID-19-ի հետ կապված իրավիճակը հաղթահարելու հարցում առողջապահության նախարարության նախաձեռնած քայլերը և առաջընթացն ակնառու են:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, նախարարի տեղակալ Լենա Նանուշյանը ներկայացրել է առողջապահության ոլորտի հիմնական առաջնահերթությունները` առողջության համապարփակ ապահովագրության ներդրում, առողջության առաջնային պահպանման օղակի հզորացում, առողջապահական ծառայությունների որակի բարելավման ռազմավարություն:
Քննարկվել են առողջության համապարփակ ապահովագրության ներդրման հայեցակարգի նախագծին, միջգերատեսչական համագործակցությանը,  ֆինանսավորման աղբյուրներին և ժամկետներին վերաբերող հարցեր:
Լենա Նանուշյանն ընդգծել է, որ COVID-19-ի և պատերազմի ընթացքում առողջապահական խնդիրների լուծման ուղղությամբ ձևավորված վստահության մթնոլորտը լավ հիմք է երկարաժամկետ և իրատեսական բարեփոխումների իրականացման համար:
Համաշխարհային բանկի ներկայացուցիչներն իրենց աջակցությունն են հայտնել առողջապահության ոլորտում գործադրվող ջանքերին` կարևորելով կայունության և կանխատեսելիության գործոնները:

Замминистра здравоохранения встретился с представителями Всемирного банка
Приветствуя гостей, Лена Нанушян подчеркнула важность активизации сотрудничества в постпандемический период.
Представители Всемирного банка подчеркнули, что действия, предпринятые Министерством здравоохранения для преодоления ситуации с COVID-19, более чем очевидны.
Как передает «Арменпресс», заместитель министра Лена Нанушян представила основные приоритеты сферы здравоохранения: внедрение комплексного медицинского страхования, укрепление первичного звена здравоохранения, стратегии улучшения качества медицинских услуг.
Были обсуждены вопросы, касающиеся проекта Концепции внедрения комплексного медицинского страхования, межведомственного сотрудничества, источников финансирования и сроков.
Лена Нанушян подчеркнула, что атмосфера доверия, сформированная для решения проблем здравоохранения во время эпидемии COVID-19 и войны, является хорошей основой для осуществления долгосрочных и реалистичных реформ.
Представители Всемирного банка выразили свое содействие усилиям в сфере здравоохранения, подчеркнув значение факторов стабильности и прогнозирования.