Առողջապահության փոխնախարարը հանդիպել է Համաշխարհային բանկի ներկայացուցիչներին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առողջապահության նախարարի առաջին տեղակալ Լենա Նանուշյանն ընդունել է Համաշխարհային բանկի ներկայացուցիչներին:
Ողջունելով հյուրերին` Լենա Նանուշյանը կարևորել է համավարակի թուլացումից հետո համագործակցությունն ակտիվացնելու հնարավորությունը:
Համաշխարհային բանկի ներկայացուցիչներն ընդգծել են, որ COVID-19-ի հետ կապված իրավիճակը հաղթահարելու հարցում առողջապահության նախարարության նախաձեռնած քայլերը և առաջընթացն ակնառու են:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, նախարարի տեղակալ Լենա Նանուշյանը ներկայացրել է առողջապահության ոլորտի հիմնական առաջնահերթությունները` առողջության համապարփակ ապահովագրության ներդրում, առողջության առաջնային պահպանման օղակի հզորացում, առողջապահական ծառայությունների որակի բարելավման ռազմավարություն:
Քննարկվել են առողջության համապարփակ ապահովագրության ներդրման հայեցակարգի նախագծին, միջգերատեսչական համագործակցությանը,  ֆինանսավորման աղբյուրներին և ժամկետներին վերաբերող հարցեր:
Լենա Նանուշյանն ընդգծել է, որ COVID-19-ի և պատերազմի ընթացքում առողջապահական խնդիրների լուծման ուղղությամբ ձևավորված վստահության մթնոլորտը լավ հիմք է երկարաժամկետ և իրատեսական բարեփոխումների իրականացման համար:
Համաշխարհային բանկի ներկայացուցիչներն իրենց աջակցությունն են հայտնել առողջապահության ոլորտում գործադրվող ջանքերին` կարևորելով կայունության և կանխատեսելիության գործոնները:

YEREVAN, JUNE 24, ARMENPRESS. First Deputy Minister of Healthcare of Armenia Lena Nanushyan received the representatives of the World Bank, the ministry said.
In her remarks Lena Nanushyan highlighted the opportunity of boosting the cooperation after the ease of the pandemic.
The WB representatives in turn said that the steps and progress of the ministry of healthcare in overcoming the COVID-19 situation are obvious.
Lena Nanushyan introduced the guests on the main priorities of the healthcare sector, such as introduction of a comprehensive health insurance, strategy of improving quality of health services.
The first deputy minister of healthcare noted that the trust formed in the direction of solving the healthcare problems during COVID-19 and the 2020 war is a good ground for implementing long-term and realistic reforms.
The World Bank representatives expressed their support to the efforts made in the sector, highlighting the stability and predictability factors.