China Daily պարբերականի թղթակիցը մեդիայի և սոցհարթակների ապագան տեսնում է համաչափ զարգացման մեջ
ՊԵԿԻՆ, 21 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինական հեղինակավոր China Daily պարբերականի միջազգային բաժնի թղթակից Յանգ Ռան դասական լրագրության և սոցիալական ցանցերի ապագան տեսնում է հավասարակշռված զարգացման մեջ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբՉինաստանի միջազգային մեդիա հաղորդակցության կենտրոնի կազմակերպած ծրագրին մասնակցող լրագրողների համար հատուկ դասախոսությամբ հանդես եկավ China Daily պարբերականի միջազգային բաժնի թղթակից  Յանգ Ռանը, ով անդրադարձավ չինական սոցհարթակներին` առանձնացնելով, որ չինական սոցիալական պլատֆորմները երկու հիմնական ուղղվածություն ունեն. դրանք զվարճանքի և զարգացման միջոց են:
Չինական սոցհարթակների հիմնական ուղղություններից են մշակութային առանձնահատությունները և արդիական թրենդները: Հենց սոցիալական հարթակներն հիմնականում փոխանցում հասարակական կարծիքն այս կամ այն հարցի վերաբերյալ:
«Այժմ ավանդական լրատվամիջոցները կանգնած են լուրջ խնդրի առաջ` ինչպես պահպանել հավասարակշռությունը դասական լրատվության և սոցիալական հարթակների միջև: Դասական լրատվության և սոցցանցերի ապագան երկուսի համատեղ, հավասարակշռված զարգացման մեջ է»,-ասաց Յանգ Ռանը:
Չինական ինֆորմացիոն կենտրոնի ուսումնասիրության արդյունքում պարզ է դարձել, որ Չինաստանում 2021 թվականի դրությամբ  համացանցին  միացած է 1,32 միլիարդ մարդ:  Համացանցից օգտվողների 90,5 տոկոսը հիմնականում օգտվում են սոցիալական այն հարթակներից, որտեղ հրապարակվում են կարճ տեսանյութեր:
Այժմ Չինաստանում առավել մասսայական են ժամանցային համարվող սոցիալական հարթակները. դրանք գերազանցում են չինական Wechat-ին, որը մեծ տարածում ունի երկրում:
Wechat-ը ոչ միայն սոցիալական հարթակ է հաղորդագրություններ փոխանակելու համար , այլ նաև ծառայում է դրամական վճարումների, այլ ծրագրերի համար:

China Daily’s reporter sees future of media and social platforms in balanced development
BEIJING, JULY 21, ARMENPRESS. Reporter of international department at China Daily, Yang Ran, sees the future of classical journalism and social networks in a balanced development.
Yang Ran delivered a lecture for reporters who are participating in the program organized by China International Press Communication Center, touching upon the Chinese social platforms. She said that Chinese social platforms have two main directions, they are means of entertainment and development.
Cultural peculiarities and relevant trends are one of the main directions of Chinese social platforms.
“Currently, the traditional media outlets are facing a serious problem how to keep the balance between the classical journalism and social platforms. The future of classical journalism and social networks is in the joint, balanced development of both”, China Daily’s reporter said.
According to the study made by China International Press Communication Center, 1,32 billion people in China are connected to the internet. 90.5% of the internet users mainly use those social platforms where short videos are posted.
Now, social platforms considered to be entertainment platforms are more popular in China, they pass the Chinese Wechat, which is quite widespread across the country.
Wechat is not only a social platform for exchanging messages, but also serves for monetary payments and other programs.