5G անցմանը պատրաստ արդիականացվող ցանց, որակապես նոր հեռուստատեսություն. Ucom-ը համագործակցության համաձայնագրեր է կնքել
5G անցմանը պատրաստ արդիականացվող ցանց, որակապես նոր
հեռուստատեսություն. Ucom-ը համագործակցության համաձայնագրեր
է կնքել
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Յուքոմ» ընկերությունը նորագույն տեխնոլոգիաների կիրառմամբ որակապես նոր հեռուստատեսություն և 5G ծառայությունների արդիական ծածկույթ ապահովելու նպատակով Երևանում համագործակցության համաձայնագրեր կնքեց Nokia և Mediakind ընկերությունների հետ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ համաձայնագրերը ստորագրեցին «Յուքոմ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, Nokia ընկերության Եվրոպայի բջջային ցանցերի գծով փոխնախագահ Պիտեր Վուկովիցը և MediaKind ընկերության Եվրոպայի, Միջին Արևելքի, Աֆրիկայի և Խաղաղօվկիանոսյան Ասիայի վաճառքի փոխնախագահ Վիետ Նուեն Կաոը:
«Յուքոմ» ընկերությունը Հայաստանում «Յուքոմ» ցանցի 5G Ready ծառայությունների արդիական ծածկույթ ապահովելու համար Nokia ընկերության հետ ստորագրել է համաձայնագիր, որով արդիականացնելու է «Յուքոմ»-ի բազային և IP ցանցի ենթակառուցվածքը՝ բարձրացնելով բաժանորդների շարժական կապի հարմարավետության աստիճանը, որպեսզի այն որակապես ավելի բարձր մակարդակ ունենա՝ ապահովելով տվյալների փոխանցման արագությունը և ավելացնելով թողունակությունը: Այս համաձայնագրի կյանքի կոչմամբ «Յուքոմ» ցանցերը լայն հնարավորություններ կընձեռեն ինչպես անհատ, այնպես էլ կորպորատիվ բաժանորդներին։
«Այս ամենը շուրջ 1 տարվա հետևողական աշխատանքի արդյունք է և լուրջ ձեռքբերում ընկերության համար: «Յուքոմ»-ն ազդարարում է նոր մեկնարկ: Հեռահաղորդակցության ոլորտում նոր ապագա է լինելու, խթանվելու է տեխնոլոգիական մրցակցությունը: Մենք ազդարարում ենք 5G ցանցի կառուցումը, որը բերելու է յուրահատուկ որակ մեր բաժանորդներին: Աշխատանքները սկսելու ենք մարզերից»,- նշեց «Յուքոմ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Հեռուստատեսության ժամանակակից լուծումներ և նոր որակի ծառայություններ առաջարկող համաշխարհային առաջատար MediaKind ընկերության հետ համագործակցելով՝ Ucom-ը կառաջարկի որակապես նոր հեռուստատեսային հարթակ: Դուրս գալով ներկայիս IP հեռուստատեսության ցանցի սահմաններից, ընկերությունը կառաջարկի բոլորովին նոր փորձառություն, թե՛ տնային, թե՛ շարժական սարքավորումներից օգտվող բաժանորդների համար:
ԲՏԱ նախարար Մխիթար Հայրապետյանը կարևորեց Nokia, Mediakind և «Յուքոմ» ընկերությունների միջև համագործակցությունը՝ ցանցի արդիականացման և ծառայությունների բարելավման տեսակետից, որը կբարձրացնի շարժական կապի հասանելիությունը և կնպաստի տվյալների փոխանցման արագությանն ու թողունակությանը: Նրա խոսքով՝ համագործակցությունը Հայաստանին նոր հնարավորություններ և հեռանկարներ կտա:
«Տեղեկատվական և հեռահաղորդակցության ոլորտում մենք անընդհատ պետք է ապագային նայենք: Հենց այս համատեքստում կարևոր է «Յուքոմ»-ի, Nokia-ի, Mediakind-ի միջև կնքվող համագործակցությունը: Մենք պետք է ռեսուրսներ, գաղափարներ, էներգիա ու ջանք չխնայենք, եթե ուզում ենք լինել մրցունակ հենց հեռահաղորդակցության ոլորտում: Այս համատեքստում ուզում եմ վստահեցնել բոլորիդ, որ պետությունը կանգնած է այն բոլոր նախաձեռնությունների կողքին, որի առանցքում կա այդ երազանքը՝ դեպի ապագա ձգտելու կամքը, պատրաստակամությունը»,- ասաց նախարարը:
Nokia ընկերության Եվրոպայի բջջային ցանցերի գծով փոխնախագահ Պիտեր Վուկովիցը նշեց՝ այս համագործակցության կարևորությունը թվայնացումն է և թվայնացման միջոցով մարդկանց կյանքի որակը բարելավելը, նոր հնարավորություններ ապահովելը:
MediaKind ընկերության ներկայացուցիչ Վիետ Նուեն Կաոն էլ կարևորեց համագործակցությունն՝ ընդգծելով, որ դրա շրջանակներում Հայաստան է բերվելու հեռուստատեսության ոլորտում լավագույն փորձառությունը:

Network ready for the transition to 5G and qualitatively new television: Ucom signed cooperation agreements
Network ready for the transition to 5G and qualitatively new television: Ucom signed
cooperation agreements
YEREVAN, FEBRUARY 12, ARMENPRESS. Ucom has signed cooperation agreements with Nokia and Mediakind companies in Yerevan in order to provide qualitatively new television and modern coverage of 5G services using the latest technologies.
The agreements were signed by  Ucom Director General Ralph Yirikian,  Nokia's Vice President of Mobile Networks, Europe Peter Wukowits and MediaKind VP of Sales in Europe, the Middle East, Africa, and Asia-Pacific Viet Nguyen Cao.
“The company "Ucom" has signed an agreement with Nokia to upgrade and broaden the mobile network in preparation for the delivery of 5G-ready services in all Armenia. Furthermore, Nokia will enhance the core infrastructure of Ucom's fixed and mobile networks. This includes the deployment of a new high-bandwidth IP transport network designed to elevate the user experience for both mobile and fixed services. This enhancement will result in increased data transfer speed and capacity.
All of this is the result of nearly one year of consistent work and represents a significant achievement for the company. Ucom heralds a new beginning. A new future in the field of telecommunications is on the horizon, promoting technological competition. We are pleased to announce the construction of a 5G network that will bring unique quality to our subscribers. We will start the work from the regions," said Ralph Yirikian.
Through collaboration with MediaKind, Ucom is set to introduce a technologically advanced TV platform, extending beyond its current IP TV network. This expansion promises a wholly new and enhanced experience for both home and mobile subscribers.
Minister of High-Tech Industry  of Armenia Mkhitar Hayrapetyan emphasized the cooperation between Nokia, Mediakind and Ucom companies in terms of network modernization and service improvement, which will enhance the availability of mobile communication and contribute to the speed and bandwidth of data transfer. According to him, this cooperation will provide Armenia with new opportunities and perspectives.
“Resources, ideas, energy and effort should not be spared if we want to be competitive in the field of telecommunications. In this context, I want to assure all of you that the state supports all the initiatives, centered around ambition, determination, and a commitment to shaping the future," said the minister.
Viet Nguyen Cao also emphasized the importance of the cooperation, stressing that the best experience in the field of television will be brought to Armenia within the framework of the program. Peter Wukowits  noted that the importance of the cooperation is the digitalization and improving the quality of people's lives through digitalization, providing new opportunities.