Շուրջ 1,5 հազար երեխա Է զոհվել Եմենում պատերազմի երկու տարվա ընթացքում. ՄԱԿ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եմենում զինված հակամարտության երկու տարվա ընթացքում զոհվել Է մոտավորապես 1,4 հազար երեխա: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մարտի 26-ին հայտնել Է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի հումանիտար հարցերով տեղակալ Սթիվեն Օ՛Բրայենը՝ Եմենի կառավարության եւ խռովարարների միջեւ դիմակայության սկսվելու երկրորդ տարելիցի առթիվ հանդես գալով գրավոր հայտարարությամբ:
«Չնայած բանակցությունների միջոցով հակամարտության համապարփակ կարգավորմանն ուղղված միջազգային ջանքերին,  ռմբակոծությունների եւ հրետակոծություններից դղրդյունները, գնդակների սուլոցները առօրյա կյանքի մաս են դարձել Եմենում»,-արձանագրել Է նա: «Հազարավոր խաղաղ բնակիչներ են զոհվել, այդ թվում՝ 1,4 հազար տղաներ ու աղջիկներ: Նրանցից շատերն առավոտյան դպրոց են գնացել ու չեն վերադարձել: Տասնյակ հազարավոր քաղաքացիական անձինք վերքեր են ստացել»,-ասաց գլխավոր քարտուղարի տեղակալը:
Նա նշել Է, որ վերջին գնահատումների համաձայն, հումանիտար օգնության կարիք ունեն գրեթե 19 մլն եմենցիներ, այսինքն՝ երկրի բնակչության երկու երրորդը, նրանցից 7 միլիոնին սով Է սպառնում: Ինչպես ընդգծել Է Օ՛Բրայենը, միջազգային հանրակցությունը պետք Է հնարավոր ամեն բան անի Եմենում հումանիտար աղետից ՝ խուսափելու համար, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

ООН: около 1,5 тыс. детей погибли в Йемене за два года войны
Порядка 1,4 тысячи детей были убиты за два года вооруженного конфликта в Йемене. Об этом сообщил в воскресенье заместитель генерального секретаря ООН по гуманитарным вопросам Стивен О'Брайен, выступивший с письменным заявлением по случаю второй годовщины с момента начала противостояния между йеменским правительством и мятежниками.
"Несмотря на международные усилия по всеобъемлющему урегулированию (конфликта) через переговоры, грохот от бомбежек и артиллерийских обстрелов, свист пуль стали частью повседневной жизни в Йемене", - констатировал он. "Тысячи мирных жителей были убиты, в том числе 1,4 тысячи мальчиков и девочек. Многие из них ушли утром в школу и не вернулись. Десятки тысяч гражданских лиц получили ранения", - сказал заместитель генсека.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oн отметил, что, согласно последним оценкам, в гуманитарной помощи нуждаются почти 19 млн йеменцев, то есть две трети населения страны, из них 7 млн угрожает голод. Как подчеркнул О'Брайен, международное сообщество должно сделать все возможное, чтобы избежать гуманитарной катастрофы в Йемене.