Համերգներ, հյուրախաղեր, ձայնագրություններ. Սիմֆոնիկ նվագախումբն ամփոփեց 2020-2021 համերգաշրջանը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը 2020-2021 թվականներին նախաձեռնել է մրցույթներ, փառատոններ, հանդես է եկել բարեգործական համերգներով, հյուրախաղեր է ունեցել ոչ միայն Հայաստանում, այլև արտերկրում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ երկու տարվա ընթացքում կատարած աշխատանքը հուլիսի 13-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ամփոփեց նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը:
Նա ասաց, որ բարդ շրջան էր, սակայն մեծ ձեռքբերումներ ունեն, աշխատել են տարբեր երաժիշտների հետ, 2020-2021 համերգաշրջանին ներկայացել են 40 համերգով: Համերգներից վեցը կայացել է առցանց: Մեկ համերգ տեղի է ունեցել Շիրակի մարզում, մեկ համերգ էլ՝ Արցախում:
«Համավարակով պայմանավորված՝ դժվար պայմաններում անգամ կարողացել ենք հյուրախաղերի մեկնել արտերկիր:  Չորս համերգով ենք ներկայացել Դուբայում, որտեղ աշխատել ենք Եղիսաբեթ թագուհու անվան երաժշտական մրցույթի առաջին մրցանակակիրների հետ, ինչը ձեռքբերում է: Այն առաջին անգամ էր անցկացվում Դուբայում և մեծ արձագանք գտավ, լուսաբանվեց»,- ասաց նա: Համերգաշրջանին նվագախումբը ներկայացրել է «Արմենիա» միջազգային երաժշտական փառատոնը՝ հանդես գալով 5 համերգային ծրագրով և հայտնի մենակատարների հետ: Կազմակերպել է նաև Հայ կոմպոզիտորական արվեստի փառատոնը՝  նշանավորելով հայ մեծ կոմպոզիտորների  հոբելյանները: «Ասում են, որ այն նեղ մասնագիտական փառատոն է, բայց ունի շատ կարևոր ելևէջներ. մեր կոմպոզիտորները ոգևորվում են: Պրոֆեսիոնալ իմաստով դա կարևորագույն փառատոններից է»,- նշեց Սմբատյանը:
Դիրիժորը տեղեկացրեց, որ Խաչատրյանի անվան միջազգային փառատոնն անցկացվել է առցանց ձևաչափով: Սմբատյանը կարծում է, որ հանդիսատեսի գոհունակության և մասշտաբի առումով օնլայն տիրույթը չի զիջում օֆլայնին:
«Շատ կարևոր էր այն, որ այս տարի կայացավ Արամ Խաչատրյանի անվան  միջազգային մրցույթը դիրիժորների համար: Այն միջազգային ասպարեզում մեծ տեղ գտավ, քանի որ նախ շատ չեն դիրիժորների մրցույթները, հետո էլ Խաչատրյանի մրցույթը տաղանդավոր դիրիժորների է բացահայտել:  Նվագախումբն աշխատեց տարբեր դիրիժորների հետ, ինչը հետաքրքիր էր»,-ընդգծեց նա:
2020 թվականի հոկտեմբեր և նոյեմբեր ամիսներին նվագախմբի նախաձեռնությամբ տեղի են ունեցել բացօթյա բարեգործական  համերգներ, որոնցից ստացված հասույթը փոխանցվել է «Զինծառայողների ապահովագրության» հիմնադրամին:
Նվագախումբը համերգաշրջանին հանդես է եկել նաև հատուկ նախագծերով:  Սիմֆոնիկ նվագախմբի կենդանի նվագակցությամբ ցուցադրվել է «Սառցե սիրտը» մուլտֆիլմը: Բարեգործական ծրագրին մասնակցել են Արցախից Հայաստան տեղափոխված և արցախյան պատերազմից տուժած մարտիկների երեխաները:
Երաժշտասերները համերգաշրջանի ընթացքում վայելել են «Սիմֆոնիկ Հոլիվուդ»,  «Սիմֆոնիկ Հայֆիլմ»  համերգային ծրագրերը, իսկ հուլիսի 24-ին մանուկների համար կներկայացվի  Դեն Բրաունի  հայտնի «Վայրի սիմֆոնիա»  համերգ-հեքիաթը: «Բրաունն անդրադարձել է երեխաների կրթական և դաստիարակչական մեթոդաբանությանը, որի մասին կարելի է երկար խոսել: Նա կարողացավ երեխաներին ոգևորել ու բերել դասական աշխարհ: Համերգը տեղի կունենա հուլիսի 24-ին»,-տեղեկացրեց նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավարը:
Սիմֆոնիկ նվագախումբը ձայնագրել է Էդուարդ Հայրապետյանի «Կախարդական կոճակներ» բալետը, Ջոն Տեր-Թադևոսյանի «Լիրիկական պոեմը», Տիգրան Մանսուրյանի «Պարտիտը»՝ գրված սիմֆոնիկ նվագախմբի համար և Ալեքսանդր Սպենդիարյանի ստեղծագործություններից:
Սերգեյ Սմբատյանը հայտնեց, որ նոր համերգաշրջանը կմեկնարկի սեպտեմբերին: Այժմ բանակցում են հայտնի մենակատարներին Հայաստանում հյուրընկալելու շուրջ:

Концерты, гастроли, записи: Симфонический оркестр подвел итоги концертного сезона 2020-2021
В 2020-2021 годах Государственный симфонический оркестр Армении инициировал конкурсы, фестивали, дал благотворительные концерты, гастролировал не только по Армении, но и за рубежом.
Как сообщает «Арменпресс», на встрече с журналистами 13 июля художественный руководитель оркестра, главный дирижер Сергей Смбатян подвел итоги работы проделанной за два года.
Он сказал, что это был непростой период, но у них были и большие достижения, они работали с разными музыкантами, за концертный сезон 2020-2021 годов дали 40 концертов. Шесть концертов прошли онлайн. Один концерт состоялся в Ширакской области, один концерт в Арцахе.
«В сложных условиях пандемии мы даже смогли выехать на гастроли за границу. Мы дали четыре концерта в Дубае, где работали с обладателями первых премий Музыкального конкурса Королевы Елизаветы, что является большим достижением. Он впервые проводился в Дубае. Получил большой отклик и был освещен в СМИ», - сказал он. В течение концертного сезона оркестр организовал Международный музыкальный фестиваль «Армения», исполнив 5 концертных программ с участием известных солистов. Также и Фестиваль армянского композиторского искусства, посвященный юбилеям великих армянских композиторов. «Говорят, что это узкий профессиональный фестиваль, но после него бывает много важных последствий. Наши композиторы были очень воодушевлены. В профессиональном плане это один из важнейших фестивалей», - сказал Смбатян.
Дирижер сообщил, что Международный фестиваль Арама Хачатуряна проводится онлайн. Смбатян считает, что по шкале удовлетворенности аудитории онлайн формат не уступает офлайновому.
«Очень важно, что в этом году состоялся и Международный конкурс дирижеров имени Арама Хачатуряна. Он нашел большое признание на международной арене, потому что конкурс Хачатуряна выявил талантливых дирижеров. Оркестр работал с разными дирижерами, что было довольно интересно», - рассказал он.
В октябре-ноябре 2020 года по инициативе оркестра прошли благотворительные концерты под открытым небом, выручка от которых была передана в Фонд страхования военнослужащих.
В концертный сезоне оркестр выступил и со специальными проектами. Был исполнен концерт мелодий из мультфильма «Ледяное сердце». В благотворительной программе приняли участие дети погибших в Арцахской войне, переехавшие в Армению из Арцаха.
Меломаны в концертном сезоне смогли насладиться и программами “Симфонический Голливуд”, “Симфонический Арменфильм”, а 24 июля детям будет представлена известная музыкальная сказка  Дэна Брауна «Звериная симфония».
Симфонический оркестр записал балет Эдуарда Айрапетяна “Волшебные кнопки”, Лирическую поэму Джона Тер-Тадевосяна, произведения Тиграна Мансуряна и Александра Спендиаряна.