ՀՀ անկախության հռչակագրի 30-ամյակը Մոսկվայում կնշվի հայ գեղանկարչության ցուցահանդեսով
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակագրի 30-ամյակի առթիվ Մոսկվայում հայ գեղանկարիչների աշխատանքների ցուցահանդես կկազմակերպվի:
Ցուցահանդեսի բացման հանդիսավոր արարողությունը տեղի կունենա սեպտեմբերի 18-ին Ժողովրդական տնտեսության ազգային նվաճումների համալիրի «Արմենիա» նորոգված տաղավարում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուքի» իր պաշտոնական էջում հաղորդագրություն է տարածել ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանությունը:
Այս եզակի ցուցահանդեսը մեկ հարթակում է համախմբել բազմաթիվ հայ վարպետների վրձնի վառ ստեղծագործություններ: Հաղորդագրության տեքստում ասվում է, որ ցուցահանդեսը ՀՀ անկախության հռչակագրի 30-ամյակին նվիրված ամենահետաքրքիր նախաձեռնություններից է:
Ցուցահանդեսին մասնակցում են 17 նկարիչներ Հայաստանից և Ռուսաստանից: Նրանք են Վահագն Գալստյանը, Լևոն Աբրահամյանը, Անդրեյ Շուգարովը, Սուրեն Սաֆարյանը, Արմինե Թումանյանը, Պետո Պողոսյանը, Տիգրան Հակոբյանը, Արև Պետրոսյանը, Արամ Մաշուրյանը, Տիգրան Ասատրյանը, Արմեն Վահրամյանը, Արթուր Շարաֆյանը, Աշոտ Թադևոսյանը, Կարեն Մովսիսյանը, Լիլիթ Սողոմոնյանը, Աշոտ Խաչատրյանը, Վարդան Ոսկանյանը:
Ժամանակակից հայկական գեղանկարչության ցուցահանդեսը բաց կլինի մինչև 2021 թվականի հոկտեմբերի 18-ը:
Ցուցահանդեսի կազմակերպիչներն են Ռուսաստանի Դաշնությունում ՀՀ դեսպանությունը, «Արմենիա» տաղավարը և ՀՀ նկարիչների միությունը: Ցուցահանդեսի համադրողն է նկարչուհի Արմինե Թումանյանը:

30-летие Декларации о независимости Республики Армения в Москве отметят выставкой армянской живописи
30-летие Декларации о независимости Республики Армения в Москве отметят выставкой
армянской живописи
По случаю 30-летия провозглашения независимости Республики Армения в Москве будет организована выставка произведений армянских художников.
Церемония открытия выставки состоится 18 сентября в отреставрированном павильоне «Армения» Выставки достижений народного хозяйства.
Как передает «Арменпресс», посольство Республики Армения в России сообщение об этом распространило на своей официальной странице в Facebook.
Эта уникальная экспозиция представит яркие работы многих армянских мастеров. В тексте сообщения говорится, что выставка - одна из самых интересных инициатив, посвященных 30-летию Декларации независимости Республики Армения.
В выставке принимают участие 17 художников из Армении и России. Это Ваагн Галстян, Леон Абраамян, Андрей Шугаров, Сурен Сафарян, Армине Туманян, Пето Погосян, Тигран Акопян, Арев Петросян, Арам Машурян, Тигран Асатрян, Армен Ваграмян, Артур Шарафян, Ашот Тадевосян, Карен Мовсисям, Лилит Согомонян, Ашот Хачатрян, Вардан Восканян.
Выставка современной армянской живописи будет открыта до 18 октября 2021 года.
Организаторами выставки являются посольство Республики Армения в Российской Федерации, павильон «Армения» и Союз художников Республики Армения. Куратор выставки - художница Армине Туманян.