Պահանջատիրական մեծ երթ՝ Բեյրութում. Լիբանանի հայ համայնքն ապրիլի 24-ին կանցկացնի հիշատակի միջոցառումներ
Պահանջատիրական մեծ երթ՝ Բեյրութում. Լիբանանի հայ համայնքն ապրիլի 24-ին
կանցկացնի հիշատակի միջոցառումներ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիբանանում, չնայած տնտեսական ճգնաժամով պայմանավորված դժվարություններին ու բարդ իրավիճակին, տեղի հայ համայնքն ապրիլի 24-ին՝ Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օրը, հանդես է գալու ժողովրդական մեծ երթով: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Լիբանանի «Ազդակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Շահան Գանտահարյանը տեղեկացրեց, որ կազմվել է Հայոց ցեղասպանության հիշատակի միջոցառումների ծրագիր: Երթը կազմակերպվում է հայկական երեք կուսակցությունների կողմից:
Մեծ ժողովրդական երթը կազմակերպվելու է ապրիլի 24-ին՝ վաղ առավոտյան: Մեկնարկը տրվելու է Բուրջ Համուդ թաղամասից դեպի Անթիլիաս՝ Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսություն:
«Այն պահանջատիրական, իրավունքների պաշտպանության երթ է՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Երթին հաջորդելու է պատարագ կաթողիկոսությունում, որտեղ էլ սպասվում է Արամ Առաջին Վեհափառի ելույթը: Ասեմ, որ միջոցառում է նախատեսված ապրիլի 23-ին: Անթիլիասում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված մատուռի մոտ հավաքվելու են համայնքում գործող երիտասարդական ու ուսանողական միությունները: Կլինեն ելույթներ ու գեղարվեստական ծրագիր»,-ասաց Շահան Գանտահարյանը:
Ապրիլքսանչորսյան ուղերձներում լիբանանահայերը ոչ միայն հիշելու են Հայոց ցեղասպանության նահատակներին, ոչ միայն ընդգծելու են Թուրքիայի ժխտողական քաղաքականությունը, ոչ միայն անդրադարձ է կատարվելու պահանջատիրությանը, այլև բարձրաձայնվելու է Արցախի հայության դեմ այսօր Ադրբեջանի կողմից կատարվող ոտնձգությունների հարցը:
«Անշուշտ ելույթների առանցքում լինելու է նաև Արցախը: Այսօր մենք տեսնում ենք Արցախում ապրող հայերի նկատմամբ էթնիկ զտումների քաղաքականություն, սահմանային ոտնձգություններ: Հայ դատի գրասենյակներն ակտիվ աշխատում են էթնիկ զտումների վտանգի մասին հարցը միջազգային կազմակերպություններին ներկայցնելու ուղղությամբ: Արցախն այսօր անվտանգության լուրջ խնդրին է դիմակայում»,-ասաց Շահան Գանտահարյանը:
Ապրիլի 24-ին լրանում է Օսմանյան Կայսրության կողմից կազմակերպված և իրականացված 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության՝ Հայոց ցեղասպանության 107-րդ տարելիցը: Առաջին համաշխարհային պատերազմի նախօրեին Օսմանյան կայսրությունում ապրում էր 2 միլիոնից ավելի հայ: 1915-1923թթ. ժամանակահատվածում թուրքական յաթաղանի զոհ դարձավ շուրջ 1.5 միլիոն հայ, մնացածները` կամ բռնի մահմեդականացվեցին, կամ էլ ապաստանեցին աշխարհի տարբեր երկրներում: Օսմանյան կառավարության կողմից իրականացրած Հայոց ցեղասպանության փաստը հիմնավորվել, ճանաչվել ու հաստատվել է ականատեսների վկայություններով, օրենքներով, բանաձևերով և բազմաթիվ նահանգների ու միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունների որոշումներով:

В Бейруте проведут марш требований: армянская община Ливана 24 апреля проведет помятные мероприятия
В Ливане, несмотря на трудности и сложную ситуацию, вызванную экономическим кризисом,  армянская община 24 апреля, в День памяти жертв Геноцида армян, проведет марш требований. В беседе с «Арменпресс» главный редактор ливанской газеты «Аздак» Шаан Гантаарян сообщил, что составлена программа мероприятий, посвященных памяти Геноцида армян. Марш организован тремя армянскими партиями.
Большой марш пройдет ранним утром  24 апреля. Шествие начнется из района Бурдж-Хаммуд к Антилиасу, Католикосату Великого Дома Киликии.
«Это марш с требованиями защиты прав человека, посвященный памяти жертв Геноцида армян. За маршем последует литургия в Католикосате, где ожидается выступление Его Святейшества Арама I. Напомню, что мероприятие запланировано и на 23 апреля. Молодежные и студенческие объединения общины соберутся возле часовни жертв Геноцида армян в Антилиасе. Будут выступления и художественная программа», - рассказал Шаан Гантаарян.
24 апреля ливанские армяне помянут жертв Геноцида армян, коснутся политики отрицания Турции, выдвинут требования, и также поднимут вопрос агрессии Азербайджана против армян Арцаха.
«Несомненно, Арцах будет в центре выступлений. Сегодня мы наблюдаем политику этнических чисток в отношении проживающих в Арцахе армян и посягательств на границы. Офисы Ай Дата активно работают над тем, чтобы поднять вопрос этнических чисток перед международными организациями. Сегодня Арцах сталкнулся с серьезной проблемой безопасности», - отметил Шаан Гантаарян.
24 апреля исполняется 107 лет со дня первого геноцида ХХ века, организованного Османской империей, - Геноцида армян. Накануне Первой мировой войны в Османской империи проживало более 2 миллионов армян. Жертвами турецкой резни в  1915-1923 годах  стали около 1,5 миллиона армян, остальные были либо насильственно обращены в ислам, либо нашли убежище в разных странах мира. Факт совершения османским правительством Геноцида армян был обоснован, признан и подтвержден свидетельствами очевидцев, законами, постановлениями, решениями многих государств и международных организаций.