ԱՄՆ մի խումբ կոնգրեսականներ շնորհավորել են Արցախի անկախության օրը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի անդամները շնորհավորական ուղերձներ են հղել Արցախի անկախության 30-ամյակի առիթով:
Կոնգրեսական Ֆրանկ Փալոնը իր ուղերձում նշել է, որ երբեք չի տեսել այնքան դիմացկուն ժողովուրդ, որքան Արցախի ժողովուրդն է, որը բախվել է ագրեսիայի և խնդիրների հարևանների կողմից: «Ես ուզում եմ, որ դուք իմանաք՝ մենք Կոնգրեսում շարունակում ենք աջակցել ձեզ: Մենք ջանասիրաբար աշխատում ենք նախագահ Բայդենի և նրա վարչակազմի հետ ծախսեր նախագծի վրա՝ փորձելով ստանալ որքան հնարավոր է շատ օգնություն Արցախին օգնելու համար, հնարավորինս վերակառուցել այն, ինչպես նաև պատժել Թուրքիային և Ադրբեջանին իրենց ագրեսիայի համար: Ես նաև կցանկանայի տեսնել Արցախի՝ որպես պետություն, որպես երկիր ճանաչումը, տեսնել պաշտոնական հարաբերություններ Արցախի և Միացյալ Նահանգների միջև, ինչպես նաև առաջընթաց խաղաղության գործընթացում»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հայտնում է ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը, ասել է Փալոնը:
Կոնգրեսական Դեյվիդ Վալդաոն իր ուղերձում ընդգծել է, որ 1991 թվականի սեպտեմբերի 2-ին Արցախը սեփական ճակատագիրն ու ազատությունը որոշելու համար մղվող պայքարում ճնշող մեծամասնությամբ դեմ է քվեարկել Ադրբեջանի շարունակվող ագրեսիային: «Ես 2017 թվականին այցելել եմ Արցախ և անձամբ տեսել եմ Արցախի ժողովրդի նվիրվածությունը ինքնորոշմանն ու խաղաղությանը, այն հիմնարար արժեքները, որ կիսում են Միացյալ Նահանգներն ու Արցախը: Ես Ներկայացուցիչների պալատի դահլիճում գլխավորել եմ ԱՄՆ-ի կողմից Արցախին օգնություն ապահովելու, Միացյալ Նահանգների և Արցախի միջև հարաբերություններն ամրացնելու, ականազերծման միջոցով կյանքեր փրկելու ջանքերը: Ես աջակցում եմ Արցախի և Հայաստանի ժողովրդին Ադրբեջանի ագրեսիան դատապարտելու հարցում և կշարունակեմ աշխատել Կոնգրեսի իմ գործընկերների հետ հայ գերիներին ազատ արձակելու, Ադրբեջանին ռազմական օգնությունը դադարեցնելու և ԱՄՆ-ի կողմից Արցախին և
Հայաստանին հատկացվող օգնությունն ավելացնելու ուղղությամբ»,- ասել է Վալդաոն:
Արցախի անկախությունը շնորհավորել է նաև կոնգրեսական Ադամ Շիֆը: «Այսօր մենք նշում ենք Արցախի անկախության օրը, երբ 30 տարի առաջ Արցախի խիզախ ժողովուրդը հռչակեց իր անկախությունը Խորհրդային Միությունից: Եվ չնայած Արցախի ճանապարհը երբեք հեշտ չի եղել, վերջին պատերազմն Արցախի ժողովրդին անպատկերացնելի փորձությունների ենթարկեց: Դժվարություններին դիմակայելու ձեր տոկունությունը ոգեշնչում է բոլորիս: Եկեք այս կարևոր օրը նվիրենք մեզ Արցախի ժողովրդի առջև ծառացած բազմաթիվ սպառնալիքներին դիմակայելու գործին»,- ասել է Շիֆը:
Կոնգրեսի անդամ Ջուդի Չուն նշել է, որ 30 տարի առաջ ժողովրդավարության պայմաններում Արցախի ժողովրդի ճնշող մեծամասնությունը քվեարկել է անկախության համար: «Ցավոք, այդ խաղաղ քվեարկությունը հանդիպել է տարիներ տևող բռնության՝ ներառյալ 2020 թվականի պատերազմը, որի հետևանքով ավերվել են տներ և գյուղեր, կորսվել են բազմաթիվ կյանքեր: Բայց ես եղել եմ Արցախում և գիտեմ, թե որքան ուժեղ մարդիկ են այնտեղ ապրում: Ես լի եմ վճռականությամբ ապահովելու անհրաժեշտ աջակցությունը Արցախի վերականգնմանն ու բարգավաճմանը նպաստելու համար»,- ասված է Ջուդի Չուի ուղերձում:
Արցախի անկախության օրվա առթիվ ուղերձներ են հղել նաև կոնգրեսականներ Ջիմ Կոստան, Աննա Էշուն, Ջիմ Մաքգովերնը, որոնք իրենց պատրաստակամությունն են հայտնել շարունակել աշխատանքը Կոնգրեսում՝ ԱՄՆ-ի կողմից Արցախին հզոր աջակցություն ապահովելու, Արցախի անկախության ճանաչմանը հասնելու ուղղությամբ:

Группа конгрессменов США поздравила с Днем независимости Республики Арцах
Члены Комитета по вопросам Армении Конгресса США случаю 30-летия независимости Республики Арцах направили поздравительные послания.
Конгрессмен Фрэнк Паллоне в своем послании отметил, что он никогда не видел столь стойкого народа, как народ Арцаха, который столкнулся с агрессией и проблемами. «Я хочу, чтобы вы знали, что мы в Конгрессе продолжаем поддерживать вас. Мы упорно работаем с президентом Байденом и с его администрацией над проектом, пытаясь получить как можно больше содействия, чтобы помочь Арцаху, восстановить его в максимально возможной степени, наказать Турцию и Азербайджан за их агрессию. Я также хотел бы увидеть признание Арцаха как государства, как страны, увидеть официальные отношения между Арцахом и США, а также прогресс в мирном процессе», - как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на Армянский национальный комитет Америки, сказал Фрэнк Паллоне.
В своем послании конгрессмен Дэвид Валадао подчеркнул, что 2 сентября 1991 года Арцах в борьбе за свою судьбу и свободу подавляющим большинством голосов проголосовал против продолжающейся агрессии Азербайджана. «Я посетил Арцах в 2017 году и лично увидел приверженность народа Арцаха самоопределению и миру, фундаментальным ценностям, разделяемым Соединенными Штатами и Арцахом. В Палате представителей я возглавлял усилия Соединенных Штатов по оказанию помощи Арцаху, укреплению американо-арцахских отношений и спасению жизней с помощью разминирования. Я поддерживаю Арцах  и народ Армении в вопросе осуждения агрессии Азербайджана. Я продолжу работать со своими коллегами в Конгрессе, чтобы освободить армянских пленных, прекратить военную помощь США Азербайджану и увеличить помощь, оказываемую Армении», - сказал Валадао.
Конгрессмен Адам Шифф также поздравил Арцах с обретением независимости. «Сегодня мы отмечаем День независимости Арцаха, день, в который 30 лет назад отважный народ Арцаха объявил о своей независимости от Советского Союза. И хотя путь Арцаха никогда не был легким, недавняя война подвергла народ Арцаха невообразимым испытаниям. Ваша стойкость перед лицом невзгод вдохновляет всех нас. Давайте посвятим этот важный день противостоянию многочисленным угрозам, с которыми сталкивается народ Арцаха», - сказал Адам Шифф.
Член Конгресса Джуди Чу отметила, что 30 лет назад в условиях демократии подавляющее большинство народа Арцаха проголосовало за свою независимость. «К сожалению, это мирное голосование сопровождалось годами насилия, включая войну 2020 года, в результате которой были разрушены дома и деревни и унесено много жизней. Но я была в Арцахе, и знаю, сколько там сильных людей. Я полна решимости оказать необходимую поддержку для восстановления и процветания Арцаха», - говорится в заявлении Джуди Чу.
Конгрессмены Джим Коста, Анна Эшун и Джим Макговерн также направили послания по случаю Дня независимости Арцаха, в которых выразили готовность продолжить работу в Конгрессе, чтобы оказать посильную поддержку Арцаху со стороны США и добиться признания независимости Арцаха.