Փաշինյանը ներկայացրեց նոյեմբերի 9-ին Պուտինի և Ալիևի հետ հանդիպումից հրաժարվելու պատճառը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական կողմը պատրաստ էր նոյեմբերի 9-ին առցանց հանդիպել ադրբեջանական կողմի հետ, եթե այդ հանդիպումը հստակ խնդիր լուծեր,  օրինակ` վերադարձվեին գերիները: Հակառակ պարագայում առաջարկ է արվել փոխել հանդիպման օրը՝ հաշվի առնելով այդ օրվա հետ կապված հայկական կողմի ցավոտ ընկալումը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին ԶԼՄ-ների և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների համար կազմակերպված առցանց ասուլիսի շրջանակում ասաց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյոք եղել է Պուտին-Ալիև-Փաշինյան առցանց հանդիպման նախնական պայմանավորվածություն նոյեմբերի 9-17-ի միջակայքում, և եթե այո՝ ո՞վ է հրաժարվել հանդիպումից ու ինչո՞ւ:
«Եղել է գաղափար նոյեմբերի 9-ին օնլայն եռակողմ հանդիպում անցկացնել: Ես ասել եմ, որ այդ հանդիպման գաղափարը մեզ համար քննարկելի է և խնդրահարույց է: Ես հստակ ասել եմ, մեր դիրքորոշումն անկեղծ հայտնել եմ, որ նոյեմբերի 9-ը դժվար և ծանր, դառը օր է մեզ համար, բայց եթե պարզվի, որ նոյեմբերի 9-ի հանդիպման արդյունքներով մենք կկարողանանք համաձայնվել հստակ արդյունքի շուրջ, օրինակ` լուծել գերիների հարցը, ես պատրաստ եմ այդ դառնությունը վերցնել և մասնակցել այդ օնլայն համաժողովին: Հետո, երբ պարզվել է, որ նման համաձայնության, ցավոք, չենք կարող գալ, տեսակետները տարբեր են, պարզապես արձանագրելով, որ նոյեմբերի 9-ի սիմվոլիկան մեզ համար այդքան լավը չէ, ես խնդրել ու առաջարկել եմ, որ հանդիպումը տեղափոխվի նոյեմբերի 15»,- ասաց վարչապետ Փաշինյանը:
Նա ընդգծեց, որ նոյեմբերի 15-ից առաջ եղել է նոյեմբերի 26-ին հանդիպման առաջարկ: Իսկ հետո առաջացել է գաղափար՝ անել հանդիպում ոչ թե առցանց, այլ առերես: «Ես պաշտպանել եմ այդ գաղափարը, և պարզվել է՝ դա ընդունելի է նաև Ռուսաստանի նախագահի ու Ադրբեջանի նախագահի համար, և ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն»,- ասաց Փաշինյանը:
Նա կրկնեց, որ Հայաստանը պատրաստ է բանակցել, աշխատել, չարչարվել և գտնել փոխընդունելի լուծումներ: «Բայց երբեմն սիմվոլիկայի կամ այլ ձևերով Ադրբեջանը փորձ է անում Հայաստանի նկատմամբ իրացնել ագրեսիվ հարկադրանքի և շանտաժի քաղաքականություն: Եվ ես Անվտանգության խորհրդի վերջին նիստում էլ ասացի, որ Հայաստանը չի տրվելու այդ շանտաժային քաղաքականությանը՝ որքան էլ որ հասկանում ենք մեր վիճակի խոցելիությունը, որովհետև արդեն Ադրբեջանը, այլ երկրների քաջալերմամբ, այդ գործելակերպով թիրախավորում է Հայաստանի անկախությունը, ինքնիշխանությունը, պետականությունը և ժողովրդավարությունը: Եվ ես ասացի, որ պետք չէ Հայաստանի հետ խոսել հարկադրանքի լեզվով»,- հայտարարեց Փաշինյանը:

Pashinyan presents reason for refusing to meet with Putin, Aliyev on November 9
YEREVAN, NOVEMBER 23, ARMENPRESS. The Armenian side was ready to meet online with the Azerbaijani side on November 9, if that meeting would solve a specific problem, for example, the return of the POWs. If not, it was suggested to change the day of the meeting, taking into account the painful perception of the Armenian side related to that day, ARMENPRESS reports Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan said in an online press conference, answering the question if there had been a preliminary agreement to hold a trilateral meeting between Pashinyan, Putin and Aliyev during the period of November 9-17, if yes, who refused it and why.
“There was an idea to hold a trilateral online meeting on November 9. I said that the idea of that meeting can be discussed but it’s problematic for us. I clearly stated, I sincerely stated our position, that November 9 is a hard, unpleasant day for us, but if it turns out that we can agree on a clear outcome based on the results of the November 9 meeting, for example, to resolve the issue of prisoners, I'm ready to take the bitter with the sweet and participate in that online conference. Later, when it turned out that unfortunately we cannot reach such an agreement because of the different positions, we just recorded that the symbolism of November 9 is not pleasant for us and I asked and proposed to postpone the meeting until November 15”, PM Pashinyan said.
He stressed that before November 15 there was an offer to meet on November 26. And then the idea arose to meet face to face, not online. "I supported that idea, it turned out that it is acceptable for the President of Russia and the President of Azerbaijan, an agreement was reached," Pashinyan said.
He reiterated that Armenia is ready to negotiate, work, make efforts and find mutually acceptable solutions. "But sometimes, through symbolism or other means, Azerbaijan tries to pursue a policy of aggressive coercion and blackmail against Armenia. And I said at the latest meeting of the Security Council that Armenia will not give in to this policy of blackmail, no matter how much we understand the vulnerability of our situation, because Azerbaijan, with the encouragement of other countries, already targets Armenia's independence, sovereignty, statehood and democracy. And I said that one should not speak to Armenia in the language of coercion," Pashinyan stated.