Մոծակի ոտքերով ռնգեղջյուրից մինչև սև խոռոչի գաղտնիքները. հետահայաց STARMUS II-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այն պահին, երբ բանական մարդը հայացքն ուղղեց դեպի երկինք, մարդկությունը մեկընդմիշտ գերվեց Տիեզերքի գեղեցկությամբ ու խորհրդավորությամբ: Անգամ այսօր, երբ գիտությունը մեծ նվաճումների է հասել ու մարդկությանը հասցրել է ավելի հեռուն, քան երբևէ, Տիեզերքը շարունակում է իր անեզր տարածության մեջ թաքնված պահել գաղտնիքներ, որոնց բացահայտումը շարունակելու է մնալ մարդկության կարևորագույն առաքելություններից մեկը:
Տիեզերքի գաղտնիքները, գիտական մտքի նորագույն բացահայտումները և նորարարությունները քննարկելու ու հանրայնացնելու նպատակ ունեցող STARMUS փառատոնը յուրահատուկ հարթակ է՝ հանդիպելու ու զրուցելու մարդկության ապագայի, տիեզերագիտության նվաճումների մասին: Այս ամենը, իհարկե, զուգակցված բարձրորակ երաժշտությամբ, որն այս յուրօրինակ փառատոնը դարձնում է ավելի լիարժեք ու հրապուրիչ:
«Արմենպրես»-ը հատուկ հոդվածաշարի շրջանակում նախորդ շաբաթ պատմել էր STARMUS-ի առաջին փառատոնի ուշագրավ դեպքերի ու դեմքերի, հիշարժան ելույթների մասին: Ստորև ներկայացնում ենք STARMUS-ի երկրորդ փառատոնին նվիրված հոդվածը:
STARMUS II. «Սկիզբը. ժամանակակից Կոսմոսի առաջացումը»
STARMUS-ի երկրորդ փառատոնը նախորդի նման կազմակերպվեց Կանարյան կղզիներում՝ 2014 թվականի սեպտեմբերի 22-27-ը: Եթե 2011 թվականի փառատոնին մասնակիցների թիվը մոտ 300-ն էր, ապա այս անգամ այդ թիվը ավելի քան եռապատկվել էր՝ հասնելով 1000-ի, ինչը վկայությունն էր նրա, որ գիտության ու արվեստի յուրօրինակ փառատոնը ստացվել էր ու սիրվել գիտնականների, հետազոտողների, տիեզերագնացների ու պարզապես թեմայի սիրահարների կողմից, ովքեր աշխարհի տարբեր կետերից կրկին հավաքվել էին՝ լսելու ոլորտի հսկաներին, մարդկանց, ում մտքերն ու գաղափարները ժամանակին իսկական հեղափոխություն մտցրին գիտության մեջ, իսկ անցած ուղին ոգեշնչեց միլիոնավոր մարդկանց՝ երազելու ու գնալու հեռուն: Այս տարի փառատոնն անց էր կացվում «Սկիզբը. ժամանակակից Կոսմոսի առաջացումը» (Beginnings: The Making of the Modern Cosmos) խորագրի ներքո:
Միջոցառման կենտրոնական բանախոսներից էին տեսաբան ֆիզիկոս Սթիվեն Հոքինգը, խորհրդային տիեզերագնաց և պատմության մեջ առաջինը բաց տիեզերք դուրս եկած Ալեքսեյ Լեոնովը, փառատոնի համահիմնադիր, աստղաֆիզիկոս Բրայան Մեյը, «Ապոլոն 16»-ի աստրոնավտ, լուսնագնաց Չարլի Դյուքը, էվոլյուցիոն կենսաբան Ռիչարդ Դոուքինսը, Նոբելյան մրցանակակիրներ՝ քիմիկոս Հարոլդ Կրոտոն, ֆիզիկոս Ռոբերտ Ուիլսոնը և աստղաֆիզիկոս Ջոն Մաթերը և այլոք: Բոլոր մասնակիցները փորձում էին պատասխանել մարդկության ամենամեծ ու մինչ օրս անպատասխան հարցերին՝ որտեղի՞ց ենք մենք գալիս ու դեպի ո՞ւր ենք գնում:
Գուցե սև խոռոչներն իրականում այնքան էլ սև չեն
STARMUS II-ի կենտրոնական դեմքն, անկասկած, Սթիվեն Հոքինգն էր, ով ողջ աշխարհին հայտնի է սև խոռոչների ճառագայթման ու քվանտային գրավիտացիայի հետ կապված իր հեղափոխական տեսություններով: Փառատոնի շրջանակում Հոքինգը երկու ելույթ ունեցավ: Առաջին ելույթը նվիրված էր Տիեզերքի առաջացմանը, իսկ երկրորդ ելույթը, որը տեղի ունեցավ փառատոնի եզրափակիչ օրը և դարձավ գիտական տոնախմբության շռնդալից եզրափակում, վերաբերում էր սև խոռոչներին: Մասնավորապես, գիտնականը ներկայացրեց իր հիպոթեզն այն մասին, որ կա հավանականություն՝ ցանկացած մասնիկ, ընկնելով սև խոռոչի մեջ, կարող է դուրս գալ այլ Տիեզերքում: Սակայն, ըստ Հոքինգի, սև խոռոչով այլ Տիեզերք դուրս գալուց հետո այլևս հնարավոր չի լինի հետ վերադառնալ, ուստի նա կատակեց. «Թեպետ ես կողմ եմ տիեզերական թռիչքներին, սակայն չեմ պատրաստվում փորձարկել դա»:
Նկարում՝ Սթիվեն Հոքինգը STARMUS-ի բեմում դասախոսություն է կարդում սև խոռոչների մասին
Ելույթի ավարտին Հոքինգը, ով մշտապես աչքի էր ընկնում նուրբ հումորի զգացումով, նշեց.
«Այս դասախոսության ուղերձը հետևյալն է՝ սև խոռոչներն իրականում այնքան սև չեն, որքան պատկերվում են: Նրանք այն հավերժական ներկայությունը չեն, ինչպես կարծում էինք ժամանակին: Իրերը կարող են դուրս գալ սև խոռոչից՝ թե՛ դուրս, թե՛, հնարավոր է, դեպի այլ Տիեզերք: Ուստի եթե կարծում եք, որ հայտնվել եք սև խոռոչում, մի հանձնվեք: Ելքի ճանապարհ կա՛»:
Աստվածավախ Չարլի Դյուքը ու աթեիստ Հոքինգը
STARMUS II-ի բանախոսներից Չարլի Դյուքը, ով 1972 թվականին «Ապոլոն 16»-ի առաքելությամբ թռավ Լուսին՝ դառնալով Երկրի արբանյակի վրա քայլած տասներորդ մարդը, հետաքրքիր ելույթ էր պատրաստել՝ նվիրված լուսնային մակերևույթի վրա իրենց առաքելությանը: Ստացվել էր այնպես, որ Սթիվեն Հոքինգը բաց էր թողել Դյուքի դասախոսությունը: Փառատոնի գաղափարի հեղինակ Գարիկ Իսրայելյանը Դյուքի դասախոսության ևս մեկ՝ այս անգամ փակ լսում կազմակերպեց մոտ մեկ տասնյակ մարդկանց, այդ թվում և Հոքինգի ու Բրայան Մեյի համար: Չարլի Դյուքի դասախոսության առաջին մասը նվիրված էր Լուսնի վրա ունեցած փորձառությանը, իսկ արդեն երկրորդ հատվածում աստրոնավտը խոսում էր դրանից հետո Աստծո հետ իր փոխհարաբերությունների մասին:
Նկարում՝ Չարլի Դյուքը պատմում է Լուսնի վրա «Ապոլոն 16»-ի առաքելության մասին
Փառատոնի համահիմնադիր Բրայան Մեյը հիշում է, թե ինչպես Դյուքի դասախոսության ավարտից անմիջապես հետո աթեիստական հայացքներով հայտնի Հոքինգը, ով իր հիվանդության պատճառով տեղաշարժվում էր հատուկ աթոռի և խոսում՝ էլեկտրոնային սարքի միջոցով, սկսեց ինչ-որ տեքստ հավաքել: «Վերջապես, Սթիվենն ակտիվացրեց իր գրած տեքստն ընթերցելու ձայնային ռեժիմը: Այդ անմոռանալի մեխանիկական ձայնն ասաց. «Աստված երևի հումորի մեծ զգացում ունի»,- հիշում է Մեյը:
Ձեզ հետաքրքրող հարցին կպատասխանի անձամբ Հոքինգը
STARMUS II-ի կազմակերպիչները յուրօրինակ՝ «Հարցրու Հոքինգին» խորագրով մրցույթ կազմակերպեցին գիտության սիրահարների համար, որի շրջանակում ոչ մասնագիտական հանրության անդամներին հնարավորություն ընձեռնվեց հարց ուղղել ժամանակակից գիտության ամենահայտնի դեմքերից մեկին: Մինչև STARMUS II-ի մեկնարկը ցանկացողներն ուղարկեցին իրենց հարցերը, ինչից հետո ժյուրին ընտրեց 5 մասնակցի, ովքեր հենց փառատոնի բեմում հնարավորություն ստացան իրենց հետաքրքրող հարցերի պատասխանները ստանալ Հոքինգից:
Նկարում՝ գիտության սիրահարներն իրենց հետաքրքրող հարցերի պատասխանները ստանալուց հետո փառատոնի բեմում լուսանկարվում են Հոքինգի հետ
Երիտասարդներին պետք է սովորեցնել հարցեր տալ
Մեր օրերի կրթական համակարգի խնդիրներից մեկն այն է, որ շատ մարդիկ պարզապես չեն ցանկանում որևէ ապացույց փնտրել. այս կարծիքին էր փառատոնին մասնակցող Նոբելյան մրցանակակիր, քիմիկոս Հարոլդ Կրոտոն, ով հայտնի է որպես գիտական կրթության/science education ջատագով: «Երիտասարդներին պետք է սովորեցնել հարցեր տալ. ինչպե՞ս կարող եմ իմանալ, որ այն, ինչ ինձ ասում եք, ճշմարիտ է»:
Նկարում՝ Հարոլդ Կրոտոն խոսում է կրթության կարևորության մասին
Իր ելույթի ընթացքում Կրոտոն հիշեցրեց, թե ինչպես դարեր առաջ  բոլորը կարծում էին, թե Արեգակը պտտվում է Երկրի շուրջ, և միայն մի քանի համարձակներ՝ Գալիլեո Գալիլեյը, Ջորդանո Բրունոն, համարձակվեցին հարցականի տակ դնել բոլորի կողմից որպես ճշմարտություն ընդունված փաստը, ինչի հետևանքով թեպետ ենթարկվեցին ինկվիզիցիայի հաշվեհարդարին, սակայն տարիներ անց մարդկությունը հաշվի նստեց նրանց փաստարկների հետ:
«Մարդիկ այսօր էլ ընդունում են իրենց ներկայացվող իրականությունը որպես ճշմարտություն՝ կապված, թե տվյալ անհատի հանդեպ որքան հարգանքով են լցված՝ առանց փորձելու ինքնուրույն գտնել այդ իրականության ապացույցը: Եվ կարևոր չէ, թե հարցն ինչին է վերաբերում՝ գլոբալ տաքացմանը, միստիկ հավատալիքներին կամ այլ հարցերի: Կարծում եմ՝ կարևոր է հասկանալ, թե ինչպես ես որոշում՝ այն, ինչ ձեզ ներկայացնում են, ճշմարիտ է, թե ոչ»,-
ասաց Կրոտոն՝ ևս մեկ անգամ երիտասարդներին կոչ անելով որպես վերջնական փաստ չընդունել ամեն ինչ ու շարունակ հարցեր տալ՝ փորձելով գտնել նոր պատասխաններ ու բացահայտելով նոր ճշմարտություններ:
Էվոլյուցիոն կենսաբանը խոսում է այլմոլորակային կյանքի հնարավոր տարբերակների մասին
Մարդկությունը չպետք է զարմանա, երբ պարզի, որ այլմոլորակային կյանքն այնքան էլ չի տարբերվում Երկիր մոլորակի վրա առկա կյանքից, իսկ որոշակի տարբերություններ հնարավոր են՝ ելնելով շրջակա միջավայրի առանձնահատկություններից: STARMUS II-ի մասնակից, էվոլյուցիոն կենսաբան Ռիչարդ Դոուքինսը կարծում է, որ այլ մոլորակների վրա կյանքը, ամենայն հավանականությամբ, կրկին ծագել է Դարվինի տեսության սկզբունքների համաձայն, որտեղ ցանկացած կենդանի օրգանիզմ գոյատևման պայքարի մեջ է, ճիշտ այնպես, ինչպես, օրինակ, ընձուղտները էվոլյուցիայի ենթարկվեցին՝ զարգացնելով երկար պարանոցը, որպեսզի կարողանան հասնել ծառերի վրա իրենց կենսական սնունդին:
«Գրազ եմ գալիս, որ այլմոլորակային կյանքն ամենայն հավանականությամբ դարվինյան է լինելու»,- հայտարարեց Դոուքինսը:
Նկարում՝ Ռիչարդ Դոուքինսը ներկայացնում է այլմոլորակային կյանքի հնարավոր տարբերակները
Գիտնականը հետաքրքիր հարցադրում արեց՝ թե ինչպիսի տեսք կունենա այլմոլորակային կյանքը Երկիր մոլորակից տարբերվող պայմանների դեպքում: Կենսաբանի կարծիքով՝ այլմոլորակային կյանքի վրա էական ազդեցություն կունենա գրավիտացիայի փոփոխությունը: Օրինակ, ցածր գրավիտացիա ունեցող աշխարհում մուկը, ամենայն հավանականությամբ, կունենա նույն պրոպորցիաները, ինչ ռնգեղջյուրը: Իսկ մյուս կողմից, նույն ռնգեղջյուրը կունենա չափազանց բարակ ոտքեր, ինչպիսին սարդինը կամ մոծակինն են:
Դոուքինսը չբացառեց, որ այլմոլորակային կյանքի տեսակները կարող են աճեցնել անիվներ՝ ավելի հեշտ տեղաշարժվելու համար, կամ կարող են ամենօրյա կյանքում օգտագործել ռադիոհաճախականություններ: Վերադառնալով մեր Արեգակնային համակարգ՝ էվոլյուցիոն կենսաբանը չբացառեց Կարմիր մոլորակի վրա կյանքի որևէ տեսակ գտնելու հավանականությունը՝ նշելով. «Այդ ժամանակ մենք հստակ կարձանագրենք, որ Տիեզերքը լի է կյանքով»:
STARMUS II-ը՝ ամփոփված մեկ գրքում
STARMUS II-ի ավարտին փառատոնի համահիմնադիրները հեղինակեցին «Տիեզերքի ծագումը» խորագրով գիրք, որն իր մեջ ամփոփեց գիտության ու երաժշտության երկրորդ փառատոնի կարևորագույն պահերն ու առանցքային ելույթները:
Կարդացեք նաև`
STARMUS I. Լուսնային մարդու վերջին ելույթից մինչև բաց տիեզերքում առաջինը քայլած տիեզերագնացի դիտարկումները

От носорога с комариными ножками до тайн черных дыр: ретроспектива: STARMUS II
С того момента, как человек разумный устремил взгляд в небеса, человечество раз и навсегда пленилось красотой и тайной Вселенной. Однако и по сегодняшний день, когда наука добилась величайших достижений и продвинула человечество дальше, чем когда-либо, Вселенная продолжает скрывать в своем бескрайнем пространстве тайны, открытие которых по-прежнему остается одной из важнейших миссий человечества.
Фестиваль STARMUS, направленный на обсуждение и популяризацию тайн Вселенной, новейших открытий научной мысли и инноваций, является уникальной площадкой для встреч и беседы о будущем человечества, о достижениях космологии. И все это, конечно же, в сочетании с высококачественной музыкой делает этот уникальный фестиваль еще более насыщенным и привлекательным.
В рамках специальной серии статей «Арменпресс» на прошлой неделе рассказал о примечательных событиях, лицах и памятных выступлениях первого фестиваля STARMUS. Ниже представляем статью, посвященную второму фестивалю STARMUS.
STARMUS II. «Начало. Создание современного Космоса»
Второй фестиваль STARMUS, как и предыдущий, был организован на Канарских островах. Он прошел с 22 по 27 сентября 2014 года. В то время как количество участников фестиваля 2011 года составляло около 300 человек, на этот раз оно увеличилось более чем, втрое, дойдя до 1 000 человек. Это было свидетельством того, что уникальный фестиваль науки и искусства состоялся. Он был принят и стал любим учеными, исследователями, космонавтами и просто энтузиастами, которые вновь собрались со всего мира, чтобы послушать гигантов этой сферы, людей, чьи мысли и идеи когда-то произвели настоящую революцию в науке, а их пройденный путь вдохновил миллионы людей мечтать и идти дальше. В том году фестиваль проходил под названием: «Начало. Создание современного космоса» (Beginnings: The Making of the Modern Cosmos).
Среди главных спикеров фестиваля были физик-теоретик Стивен Хокинг, советский космонавт Алексей Леонов, первым вышедший в открытый космос, соучредитель фестиваля, астрофизик Брайан Мэй, астронавт Аполлона-16 Чарли Дьюк, побывавший на луне, биолог-эволюционист Ричард Докинз, нобелевские лауреаты - химик Гарри Крото, физик Роберт Уилсон, астрофизик Джон Мазер и другие. Все участники пытались ответить на вопросы, больше всего интересующие человечество, и до сих пор остающиеся без ответа: откуда мы пришли и куда мы идем?
Возможно, черные дыры на самом деле не такие уж и черные
Центральной фигурой STARMUS II, несомненно, был Стивен Хокинг, известный во всем мире своими революционными теориями излучения черных дыр и квантовой гравитации. Хокинг на фестивале выступил с двумя докладами. Первый был посвящен происхождению Вселенной, второй, состоявшийся в заключительный день фестиваля и ставший ярчайшим завершением этого научного праздника, был посвящен черным дырам. В частности, ученый представил свою гипотезу, что существует вероятность того, что любая частица, попавшая в черную дыру, может выйти в другую Вселенную. Однако, по словам Хокинга, после выхода из черной дыры в другую Вселенную вернуться уже обратно уже невозможно, по этому поводу он пошутил: «Хотя я и сторонник космических полетов, я не собираюсь пробовать это» (Although I am keen on space flight, I'm not going to try that).
На снимке: Стивен Хокинг читает лекцию о черных дырах на сцене STARMUS
В конце выступления Хокинг, отличавшийся тонким чувством юмора, сказал:
«Послание этой лекции заключается в следующем: черные дыры не такие уж черные, как их изображают. Они не то вечное присутствие, которое мы когда-то представляли. Предметы могут вырываться из черной дыры как наружу, так и, возможно, и в другую Вселенную. Так что, если вы думаете, что находитесь в черной дыре, не сдавайтесь. Выход существует!».
Богобоязненный Чарли Дьюк и атеист Стивен Хокинг
Один из спикеров STARMUS II, Чарли Дьюк, полетевший на Луну в 1972 году в составе миссии «Аполлон-16», и ставший десятым человеком, ступившим на Луну, подготовил интересное выступление о своей миссии на лунной поверхности. Случилось так, что Стивен Хокинг пропустил выступление Дьюка. Гарик Исраелян, автор идеи фестиваля, организовал еще одно закрытое выступление для примерно десятка человек, включая Хокинга и Брайана Мэя. Первая часть лекции Чарли Дьюка была посвящена его опыту на Луне, а во второй части астронавт рассказал о своих отношениях с Богом после этого события.
На снимке: Чарли Дьюк рассказывает о лунной миссии «Аполлон-16».
Брайан Мэй, соучредитель фестиваля, вспоминает, как вскоре после лекции Дьюка известный атеист Хокинг, который из-за своей болезни был прикован к специальному креслу и говорил через электронное устройство, начал набирать какой-то текст. «И когда Стивен Хокинг активировал голосовой режим, чтобы прочитать свой текст, этот незабываемый механический голос произнес: «У Бога должно быть отличное чувство юмора», - вспоминал Брайан Мэй.
На интересующий вас вопрос ответит сам Стивен Хокинг
Организаторы STARMUS II для любителей науки организовали своеобразный конкурс под названием: «Спроси Хокинга», в рамках которого члены непрофессионального сообщества имели возможность задать вопрос одному из самых известных деятелей современной науки. Перед стартом STARMUS II желающие прислали свои вопросы, после чего жюри выбрало 5 участников, которые получили возможность прямо на фестивальной сцене получить от Хокинга ответы на свои вопросы.
На снимке любители науки, получив ответы на свои вопросы, фотографируются с Хокингом на сцене фестиваля
Молодых людей нужно учить задавать вопросы
Одна из проблем современной системы образования заключается в том, что многие попросту не хотят искать никаких доказательств. Таково мнение участника фестиваля, лауреата Нобелевской премии, химика Гарри Крото, который известен как сторонник научного образования. «Молодых людей нужно учить задавать вопросы. Откуда мне знать, что то, что вы мне говорите, истина?».
На снимке: Гарри Крото говорит о важности образования
Во время своего выступления Крото напомнил, что столетия назад все верили, что Солнце вращается вокруг Земли, и лишь немногие смельчаки, Галилео Галилей, Джордано Бруно, осмелились поставить под сомнение факт, принятый всеми за истину, в результате чего инквизиция расправилась с ними, но спустя годы человечество смирилось с их доводами.
«Люди и сегодня, по-прежнему, представляемую им реальность принимают за истину, основываясь на том, насколько они уважают этого человека, не пытаясь самостоятельно найти доказательств этой реальности. И неважно, идет ли речь о глобальном потеплении, о мистических верованиях или еще о чем-то. Я думаю, важно понимать, как вы решаете, правда ли то, что вам преподносят, или нет», -
сказал Крото, еще раз призывая молодежь не принимать все на веру и продолжать задавать вопросы, пытаясь найти новые ответы и открывать новые истины.
Биолог-эволюциолог говорил о вероятности внеземной жизни
Человечество не должно удивиться, обнаружив, что внеземная жизнь не так уж отличается от жизни на Земле, а некоторые отличия возможны из-за особенностей окружающей среды. Биолог-эволюциолог Ричард Докинз, участник STARMUS II, считает, что жизнь на других планетах, скорее всего, также возникла по теории Дарвина, согласно которой любой живой организм находится в борьбе за выживание, подобно тому, как, например, эволюционировали жирафы: приобрели длинные шеи, чтобы доставать жизненно важную пищу на деревьях.
«Бьюсь об заклад, инопланетная жизнь, скорее всего, будет дарвиновской», - заявил Докинз.
На снимке: Ричард Докинз представляет возможные варианты внеземной жизни
Ученый задал интересный вопрос о том, как выглядела бы инопланетная жизнь в условиях, отличных от земных. По словам биолога, изменение гравитации оказало бы значительное влияние на инопланетную жизнь. Например, в мире с низкой гравитацией мышь, скорее всего, имела бы те же пропорции, что и носорог. Но с другой стороны, у того же носорога были бы чрезвычайно тонкие ноги, как у паука или комара.
Ричард Докинз не исключил, что у внеземных форм жизни для облегчения передвижения могут вырасти, или то, что в повседневной жизни они могут использовать радиочастоты. Возвращаясь к нашей Солнечной системе, эволюциолог не исключил возможности обнаружения какой-либо жизни и на Красной планете, заявив: «Тогда мы четко зафиксируем, что Вселенная полна жизни».
STARMUS II, резюмированный в одной книге
По окончании фестиваля STARMUS II соучредители фестиваля издали книгу «Происхождение Вселенной», в которой были обобщены наиболее важные моменты и ключевые выступления второго фестиваля науки и музыки.
Читайте также:
STARMUS I. Последнее выступление человека, первым ступившего на луну и наблюдения космонавта, первым вышедшего в открытый космос