Մոծակի ոտքերով ռնգեղջյուրից մինչև սև խոռոչի գաղտնիքները. հետահայաց STARMUS II-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այն պահին, երբ բանական մարդը հայացքն ուղղեց դեպի երկինք, մարդկությունը մեկընդմիշտ գերվեց Տիեզերքի գեղեցկությամբ ու խորհրդավորությամբ: Անգամ այսօր, երբ գիտությունը մեծ նվաճումների է հասել ու մարդկությանը հասցրել է ավելի հեռուն, քան երբևէ, Տիեզերքը շարունակում է իր անեզր տարածության մեջ թաքնված պահել գաղտնիքներ, որոնց բացահայտումը շարունակելու է մնալ մարդկության կարևորագույն առաքելություններից մեկը:
Տիեզերքի գաղտնիքները, գիտական մտքի նորագույն բացահայտումները և նորարարությունները քննարկելու ու հանրայնացնելու նպատակ ունեցող STARMUS փառատոնը յուրահատուկ հարթակ է՝ հանդիպելու ու զրուցելու մարդկության ապագայի, տիեզերագիտության նվաճումների մասին: Այս ամենը, իհարկե, զուգակցված բարձրորակ երաժշտությամբ, որն այս յուրօրինակ փառատոնը դարձնում է ավելի լիարժեք ու հրապուրիչ:
«Արմենպրես»-ը հատուկ հոդվածաշարի շրջանակում նախորդ շաբաթ պատմել էր STARMUS-ի առաջին փառատոնի ուշագրավ դեպքերի ու դեմքերի, հիշարժան ելույթների մասին: Ստորև ներկայացնում ենք STARMUS-ի երկրորդ փառատոնին նվիրված հոդվածը:
STARMUS II. «Սկիզբը. ժամանակակից Կոսմոսի առաջացումը»
STARMUS-ի երկրորդ փառատոնը նախորդի նման կազմակերպվեց Կանարյան կղզիներում՝ 2014 թվականի սեպտեմբերի 22-27-ը: Եթե 2011 թվականի փառատոնին մասնակիցների թիվը մոտ 300-ն էր, ապա այս անգամ այդ թիվը ավելի քան եռապատկվել էր՝ հասնելով 1000-ի, ինչը վկայությունն էր նրա, որ գիտության ու արվեստի յուրօրինակ փառատոնը ստացվել էր ու սիրվել գիտնականների, հետազոտողների, տիեզերագնացների ու պարզապես թեմայի սիրահարների կողմից, ովքեր աշխարհի տարբեր կետերից կրկին հավաքվել էին՝ լսելու ոլորտի հսկաներին, մարդկանց, ում մտքերն ու գաղափարները ժամանակին իսկական հեղափոխություն մտցրին գիտության մեջ, իսկ անցած ուղին ոգեշնչեց միլիոնավոր մարդկանց՝ երազելու ու գնալու հեռուն: Այս տարի փառատոնն անց էր կացվում «Սկիզբը. ժամանակակից Կոսմոսի առաջացումը» (Beginnings: The Making of the Modern Cosmos) խորագրի ներքո:
Միջոցառման կենտրոնական բանախոսներից էին տեսաբան ֆիզիկոս Սթիվեն Հոքինգը, խորհրդային տիեզերագնաց և պատմության մեջ առաջինը բաց տիեզերք դուրս եկած Ալեքսեյ Լեոնովը, փառատոնի համահիմնադիր, աստղաֆիզիկոս Բրայան Մեյը, «Ապոլոն 16»-ի աստրոնավտ, լուսնագնաց Չարլի Դյուքը, էվոլյուցիոն կենսաբան Ռիչարդ Դոուքինսը, Նոբելյան մրցանակակիրներ՝ քիմիկոս Հարոլդ Կրոտոն, ֆիզիկոս Ռոբերտ Ուիլսոնը և աստղաֆիզիկոս Ջոն Մաթերը և այլոք: Բոլոր մասնակիցները փորձում էին պատասխանել մարդկության ամենամեծ ու մինչ օրս անպատասխան հարցերին՝ որտեղի՞ց ենք մենք գալիս ու դեպի ո՞ւր ենք գնում:
Գուցե սև խոռոչներն իրականում այնքան էլ սև չեն
STARMUS II-ի կենտրոնական դեմքն, անկասկած, Սթիվեն Հոքինգն էր, ով ողջ աշխարհին հայտնի է սև խոռոչների ճառագայթման ու քվանտային գրավիտացիայի հետ կապված իր հեղափոխական տեսություններով: Փառատոնի շրջանակում Հոքինգը երկու ելույթ ունեցավ: Առաջին ելույթը նվիրված էր Տիեզերքի առաջացմանը, իսկ երկրորդ ելույթը, որը տեղի ունեցավ փառատոնի եզրափակիչ օրը և դարձավ գիտական տոնախմբության շռնդալից եզրափակում, վերաբերում էր սև խոռոչներին: Մասնավորապես, գիտնականը ներկայացրեց իր հիպոթեզն այն մասին, որ կա հավանականություն՝ ցանկացած մասնիկ, ընկնելով սև խոռոչի մեջ, կարող է դուրս գալ այլ Տիեզերքում: Սակայն, ըստ Հոքինգի, սև խոռոչով այլ Տիեզերք դուրս գալուց հետո այլևս հնարավոր չի լինի հետ վերադառնալ, ուստի նա կատակեց. «Թեպետ ես կողմ եմ տիեզերական թռիչքներին, սակայն չեմ պատրաստվում փորձարկել դա»:
Նկարում՝ Սթիվեն Հոքինգը STARMUS-ի բեմում դասախոսություն է կարդում սև խոռոչների մասին
Ելույթի ավարտին Հոքինգը, ով մշտապես աչքի էր ընկնում նուրբ հումորի զգացումով, նշեց.
«Այս դասախոսության ուղերձը հետևյալն է՝ սև խոռոչներն իրականում այնքան սև չեն, որքան պատկերվում են: Նրանք այն հավերժական ներկայությունը չեն, ինչպես կարծում էինք ժամանակին: Իրերը կարող են դուրս գալ սև խոռոչից՝ թե՛ դուրս, թե՛, հնարավոր է, դեպի այլ Տիեզերք: Ուստի եթե կարծում եք, որ հայտնվել եք սև խոռոչում, մի հանձնվեք: Ելքի ճանապարհ կա՛»:
Աստվածավախ Չարլի Դյուքը ու աթեիստ Հոքինգը
STARMUS II-ի բանախոսներից Չարլի Դյուքը, ով 1972 թվականին «Ապոլոն 16»-ի առաքելությամբ թռավ Լուսին՝ դառնալով Երկրի արբանյակի վրա քայլած տասներորդ մարդը, հետաքրքիր ելույթ էր պատրաստել՝ նվիրված լուսնային մակերևույթի վրա իրենց առաքելությանը: Ստացվել էր այնպես, որ Սթիվեն Հոքինգը բաց էր թողել Դյուքի դասախոսությունը: Փառատոնի գաղափարի հեղինակ Գարիկ Իսրայելյանը Դյուքի դասախոսության ևս մեկ՝ այս անգամ փակ լսում կազմակերպեց մոտ մեկ տասնյակ մարդկանց, այդ թվում և Հոքինգի ու Բրայան Մեյի համար: Չարլի Դյուքի դասախոսության առաջին մասը նվիրված էր Լուսնի վրա ունեցած փորձառությանը, իսկ արդեն երկրորդ հատվածում աստրոնավտը խոսում էր դրանից հետո Աստծո հետ իր փոխհարաբերությունների մասին:
Նկարում՝ Չարլի Դյուքը պատմում է Լուսնի վրա «Ապոլոն 16»-ի առաքելության մասին
Փառատոնի համահիմնադիր Բրայան Մեյը հիշում է, թե ինչպես Դյուքի դասախոսության ավարտից անմիջապես հետո աթեիստական հայացքներով հայտնի Հոքինգը, ով իր հիվանդության պատճառով տեղաշարժվում էր հատուկ աթոռի և խոսում՝ էլեկտրոնային սարքի միջոցով, սկսեց ինչ-որ տեքստ հավաքել: «Վերջապես, Սթիվենն ակտիվացրեց իր գրած տեքստն ընթերցելու ձայնային ռեժիմը: Այդ անմոռանալի մեխանիկական ձայնն ասաց. «Աստված երևի հումորի մեծ զգացում ունի»,- հիշում է Մեյը:
Ձեզ հետաքրքրող հարցին կպատասխանի անձամբ Հոքինգը
STARMUS II-ի կազմակերպիչները յուրօրինակ՝ «Հարցրու Հոքինգին» խորագրով մրցույթ կազմակերպեցին գիտության սիրահարների համար, որի շրջանակում ոչ մասնագիտական հանրության անդամներին հնարավորություն ընձեռնվեց հարց ուղղել ժամանակակից գիտության ամենահայտնի դեմքերից մեկին: Մինչև STARMUS II-ի մեկնարկը ցանկացողներն ուղարկեցին իրենց հարցերը, ինչից հետո ժյուրին ընտրեց 5 մասնակցի, ովքեր հենց փառատոնի բեմում հնարավորություն ստացան իրենց հետաքրքրող հարցերի պատասխանները ստանալ Հոքինգից:
Նկարում՝ գիտության սիրահարներն իրենց հետաքրքրող հարցերի պատասխանները ստանալուց հետո փառատոնի բեմում լուսանկարվում են Հոքինգի հետ
Երիտասարդներին պետք է սովորեցնել հարցեր տալ
Մեր օրերի կրթական համակարգի խնդիրներից մեկն այն է, որ շատ մարդիկ պարզապես չեն ցանկանում որևէ ապացույց փնտրել. այս կարծիքին էր փառատոնին մասնակցող Նոբելյան մրցանակակիր, քիմիկոս Հարոլդ Կրոտոն, ով հայտնի է որպես գիտական կրթության/science education ջատագով: «Երիտասարդներին պետք է սովորեցնել հարցեր տալ. ինչպե՞ս կարող եմ իմանալ, որ այն, ինչ ինձ ասում եք, ճշմարիտ է»:
Նկարում՝ Հարոլդ Կրոտոն խոսում է կրթության կարևորության մասին
Իր ելույթի ընթացքում Կրոտոն հիշեցրեց, թե ինչպես դարեր առաջ  բոլորը կարծում էին, թե Արեգակը պտտվում է Երկրի շուրջ, և միայն մի քանի համարձակներ՝ Գալիլեո Գալիլեյը, Ջորդանո Բրունոն, համարձակվեցին հարցականի տակ դնել բոլորի կողմից որպես ճշմարտություն ընդունված փաստը, ինչի հետևանքով թեպետ ենթարկվեցին ինկվիզիցիայի հաշվեհարդարին, սակայն տարիներ անց մարդկությունը հաշվի նստեց նրանց փաստարկների հետ:
«Մարդիկ այսօր էլ ընդունում են իրենց ներկայացվող իրականությունը որպես ճշմարտություն՝ կապված, թե տվյալ անհատի հանդեպ որքան հարգանքով են լցված՝ առանց փորձելու ինքնուրույն գտնել այդ իրականության ապացույցը: Եվ կարևոր չէ, թե հարցն ինչին է վերաբերում՝ գլոբալ տաքացմանը, միստիկ հավատալիքներին կամ այլ հարցերի: Կարծում եմ՝ կարևոր է հասկանալ, թե ինչպես ես որոշում՝ այն, ինչ ձեզ ներկայացնում են, ճշմարիտ է, թե ոչ»,-
ասաց Կրոտոն՝ ևս մեկ անգամ երիտասարդներին կոչ անելով որպես վերջնական փաստ չընդունել ամեն ինչ ու շարունակ հարցեր տալ՝ փորձելով գտնել նոր պատասխաններ ու բացահայտելով նոր ճշմարտություններ:
Էվոլյուցիոն կենսաբանը խոսում է այլմոլորակային կյանքի հնարավոր տարբերակների մասին
Մարդկությունը չպետք է զարմանա, երբ պարզի, որ այլմոլորակային կյանքն այնքան էլ չի տարբերվում Երկիր մոլորակի վրա առկա կյանքից, իսկ որոշակի տարբերություններ հնարավոր են՝ ելնելով շրջակա միջավայրի առանձնահատկություններից: STARMUS II-ի մասնակից, էվոլյուցիոն կենսաբան Ռիչարդ Դոուքինսը կարծում է, որ այլ մոլորակների վրա կյանքը, ամենայն հավանականությամբ, կրկին ծագել է Դարվինի տեսության սկզբունքների համաձայն, որտեղ ցանկացած կենդանի օրգանիզմ գոյատևման պայքարի մեջ է, ճիշտ այնպես, ինչպես, օրինակ, ընձուղտները էվոլյուցիայի ենթարկվեցին՝ զարգացնելով երկար պարանոցը, որպեսզի կարողանան հասնել ծառերի վրա իրենց կենսական սնունդին:
«Գրազ եմ գալիս, որ այլմոլորակային կյանքն ամենայն հավանականությամբ դարվինյան է լինելու»,- հայտարարեց Դոուքինսը:
Նկարում՝ Ռիչարդ Դոուքինսը ներկայացնում է այլմոլորակային կյանքի հնարավոր տարբերակները
Գիտնականը հետաքրքիր հարցադրում արեց՝ թե ինչպիսի տեսք կունենա այլմոլորակային կյանքը Երկիր մոլորակից տարբերվող պայմանների դեպքում: Կենսաբանի կարծիքով՝ այլմոլորակային կյանքի վրա էական ազդեցություն կունենա գրավիտացիայի փոփոխությունը: Օրինակ, ցածր գրավիտացիա ունեցող աշխարհում մուկը, ամենայն հավանականությամբ, կունենա նույն պրոպորցիաները, ինչ ռնգեղջյուրը: Իսկ մյուս կողմից, նույն ռնգեղջյուրը կունենա չափազանց բարակ ոտքեր, ինչպիսին սարդինը կամ մոծակինն են:
Դոուքինսը չբացառեց, որ այլմոլորակային կյանքի տեսակները կարող են աճեցնել անիվներ՝ ավելի հեշտ տեղաշարժվելու համար, կամ կարող են ամենօրյա կյանքում օգտագործել ռադիոհաճախականություններ: Վերադառնալով մեր Արեգակնային համակարգ՝ էվոլյուցիոն կենսաբանը չբացառեց Կարմիր մոլորակի վրա կյանքի որևէ տեսակ գտնելու հավանականությունը՝ նշելով. «Այդ ժամանակ մենք հստակ կարձանագրենք, որ Տիեզերքը լի է կյանքով»:
STARMUS II-ը՝ ամփոփված մեկ գրքում
STARMUS II-ի ավարտին փառատոնի համահիմնադիրները հեղինակեցին «Տիեզերքի ծագումը» խորագրով գիրք, որն իր մեջ ամփոփեց գիտության ու երաժշտության երկրորդ փառատոնի կարևորագույն պահերն ու առանցքային ելույթները:
Կարդացեք նաև`
STARMUS I. Լուսնային մարդու վերջին ելույթից մինչև բաց տիեզերքում առաջինը քայլած տիեզերագնացի դիտարկումները

From rhino with spider legs to secrets of black holes: Looking back at STARMUS II Festival
YEREVAN, AUGUST 1, ARMENPRESS. From the moment when the first rational man gazed into the starry sky, humanity has been captivated once and for all by the beauty and mystery of the endless Space. Even today, when science has reached major achievements and has brought the mankind further than ever, the Universe continues keeping secrets in its endless space, and their disclosure will remain one of the most important missions of the humanity.
STARMUS Festival, which aims at discussing and publicizing the secrets of Space, the latest discoveries and innovations of the scientific mind, is a unique platform to meet and talk about the future of humanity and the achievements of cosmology. All these, is, of course, accompanied by quality music which makes this unique Festival more complete and attractive.
Last week ARMENPRESS told about the first Starmus festival.
This week you can have a look back to STARMUS II, which is presented below.
STARMUS II: BEGINNINGS: THE MAKING OF THE MODERN COSMOS
The second Starmus Festival took place in 2014, on Tenerife and La Palma, Canary Islands, Spain. Talks at Starmus II included Nobel Prize winning astronomer Robert Wilson describing his joint discovery of the cosmic microwave background radiation; Astronomy Magazine Editor in Chief David J. Eicher asking whether the revolution in factual knowledge about the universe is being swamped by sci-fi and entertainment nonsense; Alexei Leonov speaking to the crowd about his space exploration experiences; and Richard Dawkins outlining what potential alien life forms might be like. The number of Starmus delegates swelled to 1,000. Talks also included an address by Brian May on stereo imaging of astronomical objects, with 3D glasses; and Stephen Hawking lecturing on the origin of the universe. Nobel Prize winning astrophysicist John Mather then foreshadowed science to come with the James Webb Space Telescope. The audience then screened a film, 51 Degrees North, with words by the film’s director, Grigorij Richters, who received musical contributions by May in the film. Stephen Hawking later delivered a second lecture on black holes. Rick Wakeman and English Rock Ensemble were joined on stage with Brian May performing legendary versions of Starship Trooper and 39. Moreover, Rick Wakeman has presented his composition titled "STARMUS".
More presentations followed, with Apollo 16 astronaut Charlie Duke describing his scientific procedures on the lunar surface during the mission; Nobel Prize winning chemist Harry Kroto then described his career and development of carbon nanochemistry; and Apollo 7 astronaut Walt Cunningham wondered about the future of exploration and the lack of a risk-taking, adventurous culture in the current world.
All speakers were trying to answer the biggest and still unanswered questions of the humanity: where do we come from and where are we going?
Maybe black holes aren’t really that black
Undoubtedly, the central figure of STARMUS II was renowned theoretical physicist Stephen Hawking. Hawking was the first to set out a theory of cosmology explained by a union of the general theory of relativity and quantum mechanics. He delivered two lectures during the Festival. The first one was about the origin of the universe, and the second one – about black holes.
“The message of this lecture is that black holes are not as black as they are painted. They are not the eternal presence they were once thought. Things can get out of black hole both in the outside and possibly to another universe. So if you feel like you are in a black hole, don’t give up. There’s a way out”, he said.
Photo: Stephen Hawking lecturing on black holes
God-fearing Charlie Duke and atheist Hawking
STARMUS II speaker Charlie Duke, a lunar module pilot of Apollo 16 in 1972, who became the tenth and youngest person to walk on the Moon, at age 36 years and 201 days, made an interesting lecture about his experiences on the Moon. Stephen Hawking missed his lecture, and STARMUS festival founder Garik Israelian organized one more lecture of Duke for around dozen people, including Hawking and Brian May. The first part of Duke’s lecture was dedicated to the experience on the Moon, and in the second part the austronaut was talking about his subsequent relationship with God.
Photo: Charlie Duke telling about Apollo 16 mission on the Moon
Co-founder of the festival Brian May remembers how Stephen Hawking went into typing mode as soon as Charlie had finished. “Eventually Stephen activated the voice read-out of what he had written. That unforgettable mechanical voice said (I hope I remembered this right) “God must have a great sense of humor”.
Hawking himself will answer the question you are interested in
STARMUS II founders organized “Ask Stephen Hawking a question” contest for science-lovers. Before the launch of STARMUS II, they sent their questions, after which jury selected 5 of them and they had a chance to get the answers of their questions from Hawking himself during the festival.
Photo: Science-lovers take a photo with Hawking at a stage of the festival
Young people should be taught to ask questions
One of the problems of the education system now is that many people do not look for evidence, Nobel Prize winning chemist Harold Kroto, famous as an advocate of science education, said. “Young people should be taught to ask question- how do I know what you’re telling me is true”.
Photo: Harold Kroto talking about importance of education
“People accept things they are being told depending on how much respect they have for that particular individual without knowing evidence. So it doesn’t matter whether it’s global warming, or it’s mystical beliefs, or it’s this then the other. The most important thing is to find out how you can decide what you are being told is true”,
he said, once again urging the young people not to accept everything as a final fact and continue asking questions trying to find new answers and reveal new truths.
Evolutionary biologist talks about possible versions of alien life
Humanity shouldn’t be too surprised to find that alien life is similar to that on Earth – but possibly with a few modifications depending on their environment, Richard Dawkins, a renowned evolutionary biologist, has said.
“How much of life on this planet just happens to be true for life on other planets?” Dawkins asked. He backed Darwinian evolution, a theory coined by naturalist and geologist Charles Darwin. This theory of evolution states that life reproduces in such a way that traits are passed on, which enable life to compete and survive. For instance, Giraffes have had to evolve to have longer necks in order to reach trees for food.
“I’m betting my shirt that alien life is likely to be Darwinian life”, Dawkins said.
Photo: Richard Dawkins presents possible versions of alien life
Addressing a question “what would this life look like if conditions on these planets were different”, the evolutionary biologist thinks it’s possible that life would feel the effects of a change in gravity. On a world with low gravity, a mouse would be likely to have similar proportions to a rhino. A rhino on the other hand, would have extremely spindly legs akin to a spider or crane fly.
He also didn’t rule out the possibility of lifeforms being able to grow wheels, that would enable them to move around, or alien life that’s able to use radio frequencies in their day-to-day lives.
Coming back to our Solar System, the biologist also didn’t rule out the possibility of finding one day some kind of life-form on the Red Planet. “But what does that mean if we do? “We’d know for certain that the universe was crawling with life,” Dawkins said.
STARMUS II featured in a book
The festival co-founders authored a book “Origins of the Cosmos”, which features the event’s highlights.