Բելգիայի նորանշանակ դեսպանն իր հավատարմագրերի պատճենն է հանձնել ՀՀ ԱԳ նախարարին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը սեպտեմբերի 11-ին ընդունել է Բելգիայի Թագավորության նորանշանակ դեսպան Մարկ Միխիլսենին (նստավայրը՝ Մոսկվա) հավատարմագրերի պատճենը հանձնելու կապակցությամբ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԳՆ-ից, շնորհավորելով Մարկ Միխիլսենին պաշտոնը ստանձնելու առթիվ՝ նախարար Միրզոյանը համոզմունք է հայտնել, որ դեսպանն իր գործունեությամբ կնպաստի հայ-բելգիական բազմոլորտ համագործակցության, քաղաքական երկխոսության և երկկողմ ու բազմակողմ օրակարգի առաջմղմանը:
ՀՀ ԱԳ նախարարը և Բելգիայի դեսպանը քննարկել են առևտրատնտեսական հարաբերությունների ընդլայնման, բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում փոխգործակցության ակտիվացման առկա հնարավորությունները: Երկուստեք կարևորվել է նաև Երևան-Բրյուսել ավիահաղորդակցության վերսկսումը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են ՀՀ-ԵՄ համագործակցությանը։ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ Բելգիայի կողմից վավերացված Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի արդյունավետ կիրակումը, ինչպես նաև Արևելյան գործընկերության ձևաչափի շրջանակներում ներառական ծրագրերի իրականացումը կնպաստեն երկկողմ հարաբերությունների և ոլորտային փոխգործակցության խորացմանը։
Նախարար Միրզոյանը և դեսպան Միխիելսենը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային խաղաղության և անվտանգության հարցերի շուրջ։ ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը համոզմունք է հայտնել, որ տարածաշրջանում տևական և կայուն խաղաղության կարելի է հասնել միայն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ լուծման միջոցով` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո, և ողջունել է Բելգիայի դիրքորոշումը այս հարցում։

New Belgian ambassador presents copy of credentials to FM Ararat Mirzoyan
YEREVAN, SEPTEMBER 11, ARMENPRESS. The new Belgian ambassador to Armenia Marc Michielsen presented the copy of credentials to foreign minister Ararat Mirzoyan on September 11.
FM Mirzoyan congratulated the ambassador on assuming office and expressed conviction that Michielsen will contribute to advancing the Armenian-Belgian multi-sector cooperation, political dialogue and bilateral and multilateral agenda.
FM Mirzoyan and Ambassador Michielsen discussed possibilities for enhancing the trade-economic relations and boosting partnership in the high-tech sector. Re-launching the Yerevan-Brussels air communication was highlighted.
The Armenia-European Union cooperation was also discussed. Mirzoyan underscored that the effective implementation of the Armenia-EU CEPA – ratified by Belgium – as well as the implementation of inclusive programs as part of the Eastern Partnership format will contribute to deepening bilateral relations and sectoral partnership.
FM Mirzoyan and Ambassador Michielsen exchanged ideas over regional peace and security matters. Mirzoyan expressed conviction that a lasting and stable peace in the region can be achieved only through a comprehensive solution of the Nagorno Karabakh conflict under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-chairmanship. The Armenian FM also welcomed Belgium’s position over this issue.